Centar za stručno obrazovanje pripremio je nacrte 11 novih modularizovanih obrazovnih programa koji su u skladu sa planom i propisanom procedurom. Oni su urađeni uz podršku IPA Projekta „Razvoj kvalifikacija stručnog obrazovanja u skladu sa potrebama tržišta rada“, koji u Crnoj Gori realizuje konzorcijum čiji je glavni partner Particip GmbH, u skladu sa važećom Metodologijom za izradu modularizovanih obrazovnih programa u srednjem stručnom obrazovanju.
U sektoru Poljoprivreda, prehrana i veterina, podsektor: Šumarstvo, oblast: Obrada drveta pripremljeni su programi: Tehničar dizajna i izrade proizvoda na bazi drveta, nivoa IV-1i Stolar-tapetar, nivoa III, a u istom sektoru za podsektor: Šumarstvo, oblast: Šumarstvo: Šumarski tehničar, nivoa IV-1i Šumar, nivoa III.
U sektoru Turizam, trgovina i ugostiteljstvo, podsektor: Turizam to je program Hotelsko-turistički tehničar, nivoa IV-1.
Programi Mašinski tehničar energetike i termotehnike, nivoa IV-1, Mehaničar energetskih postrojenja, nivoa III i Instalater termotehničkih sistema, nivoa III urađeni su u okviru sektora Inženjerstvo, proizvodne tehnologije (Mašinstvo i obrada metala, Elektrotehnika i automatizacija i dr.), podsektor: Mašinstvo, a
Zubni tehničar i stomatološki asistent, nivoa IV-1, kao i Zdravstveno laboratorijski sanitarni tehničar, nivoa IV-1u sektoru Zdravstvo i socijalna zaštita, podsektor: Zdravstvo, dok je Izvođač završnih građevinskih radova, nivoa III u sektoru Građevinarstvo i uređenje prostora, podsektor: Građevinarstvo.
Pripremljen je i nacrt revidiranog modularizovanog obrazovnog programa: Vodoinstalater, nivoa III – izmjene i dopune u sektoru Građevinarstvo i uređenje prostora, podsektor: Građevinarstvo.
Kako ističu u Centru za stručno obrazovanje, obrazovni programi su urađeni na osnovu standarda zanimanja i standarda kvalifikacija, u skladu sa Zakonom. Opšteobrazovni dio je u nadležnosti Zavoda za školstvo i usaglašen je između dvije institucije.
Centar poziva srednje stručne i mješovite škole koje realizuju obrazovne programe iz pomenutih sektora, da izvrše stručnu analizu nacrta obrazovnih programa i daju prijedloge, sugestije i komentare u vezi sa njihovim sadržajem, što je u skladu sa propisanom procedurom usvajanja obrazovih programa u srednjem stručnom obrazovanju.
Prijedloge, sugestije i komentare rukovodioci vaspitno-obrazovnih ustanova treba da dostave u ime svojih zaposlenih na e–mail adresu: cso@gov.me, ili na adresu: Centar za stručno obrazovanje, Novaka Miloševa 18, 81 000 Podgorica, najkasnije do 19. maja. Pojedinačni prijedlozi, sugestije i komentari neće biti razmatrani.
Nacrti obrazovnih programa mogu se preuzeti na linku: https://www.dropbox.com/sh/hxo5iuk6nz8kzbu/AADOXMf6f075kAWzJQXIOijKa?dl=0
Zbog situacije izazvane virusom COVID-19 i poštovanja propisanih mjera, neće biti održan sastanak povodom javne rasprave, već će se uzeti u obzir pisani komentari.
Lj. V.