U Fondaciji za promociju nauke PRONA kontinuirano rade na promociji i popularizaciji nauke u Crnoj Gori, prvenstveno među mlađom populacijom.
„Sprovodimo niz aktivnosti koje omogućavaju da se mladi uključe u širu naučnu zajednicu i da se dodatno edukuju i napreduju. Sprovodimo i brojne naučno istraživačke projekte kako u Crnoj Gori, tako i u inostranstvu. Zbog jako dobre međunarodne saradnje imamo i mogućnost da naši istraživači i studenti uspostave saradnju sa inostranim partnerima, da se umreže i posjete inostrane laboratorije i institucije“, kaže predstavnica PRONE Marija Vojinović.
Ona ističe da su njihovi programi konstatni i da se iznova sprovode svake godine jer su kvalitetni i kao takvi su naišli na veliku zainteresovanost među mlađom populacijom. Riječ je prvenstveno o ljetnjoj i zimskoj školi nauke, kao i kampu „Planeta u tvojim rukama“.
„Kamp Planeta u tvojim rukama je takođe jedan od programa koji više godina unazad realizuje PRONA i posvećen je razvijanju ekološke svijesti među mlađom populacijom. Ciljna grupa su nam učenici osnovnih i srednjih škola. Trudimo se da govorimo o značaju održivog razvoja, očuvanja biodiverziteta, zaštiti životne sredine, pravilnom korišćenju resursa“, kaže Vojinovićeva
Poseban akcenat stavlja se na same posledice koje se dešavaju ukoliko se nehumano odnosimo prema prirodi i resursima, navodi ona.
„Nažalost, kada bi se sprovodila neka evoluacija o ovoj temi, mislim da bismo generalno kao društvo bili prilično nisko ocijenjeni. Upravo tome služe i programi slični ovima da se krene sa edukacijom učenika već u osnovnim školama, da se što više govori o tim temama što doprinosi razvoju ekološke svijesti“, ističe Vojinovićeva.
Standardne programe koje PRONA sprovodi pohađa oko 100 učenika osnovnih i srednjih škola. Svi oni potpuno su besplatni za sve polaznike.
Ponosni su, kaže Vojinovićeva, na činjenisu da su i prošle godine, u vrijeme pandemije, uspjeli realizovati značajan festival kakav je „Evropska noć istraživača“.
„Riječ je o festivalu koji se istog dana održava u više od 30 evropskih zemalja, tako da su fondacija PRONA i Prirodnjački muzej Crne Gore bili organizatori festivala u Crnoj Gori. Zbog cijele situacije program je morao biti realizovan online. Trajao je 14 sati i bio je ispunjen demonstracijom prirodnih fenomena, tehnoloških inovacija, brojnim predavanjima, panel diskusijama, naučnim tribinama tako da je jedan raznovrstan i sadržajan program plasiran crnogorskoj javnosti“, kaže ona
Prema njenim riječima, interesovanje za programe koje realizuje PRONA svake godine raste, što je s jedne strane potvrda kvaliteta našeg rada, ali i potvrda velikog potencijala koji mi u Crnoj Gori imamo kada je riječ o mladm ljudima.
„Već sredinom sledećeg mjeseca organizovaćemo školu nauke u Podgorici. Priliku da ovu školu pohađa dobilo je 20 polaznika. Nakon toga u avgustu idu redovne aktivnosti Ljetnja škola nauke i kamp Planeta u tvojim rukama. Koristim priliku da najavim da ćemo i u septembru ove godine, takođe sa prirodnjačkim muzejem organizovati i festival Evropska noć istraživača“ zaključuje Vojinovićeva.
O. Đ.