Eksterna provjera znanja na kraju trećeg ciklusa osnovne škole počeće sjutra, 13. aprila, kada će biti održano testiranje iz Crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti i Albanskog jezika i književnosti. Preksjutra će biti organizovano testiranje iz Matematike, a 15. aprila iz predmeta koji su učenici izabrali sa liste obaveznih predmeta.
Da podsjetimo, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta pomjerilo je termine eksternih provjera za sedam dana, zbog epidemiološke situacine i onlajn nastave u velikom broju škola. Bilo je i zahtjeva da se testiranja ove godine ukinu.
U OŠ „Vlado Milić“ u Podgorici ukazuju da su učenicima obezbijeđeni uslovi da se pripreme za ovu provjeru znanja.
„Odlaganje eksternog testiranja učenika na kraju trećeg ciklusa ima svoje razloge u epidemiološkoj situaciji u zemlji, a što se tiče kvantiteta i kvaliteta znanja učenika, jedna sedmica neće doprinijeti ni jednome ni drugome. Međutim, ne treba zanemariti ni psihološki faktor, pa će, smatramo, neposredan rad u školi i interakcija između učenika i nastavnika, pomoći učenicima da od utorka, 13. aprila lakše uđu u proces testiranja“, ocjenjuju u ovoj školi.
Kako ističu, priprema učenika za test iz Crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti i Matematike sprovodi se od početka školske godine, u čemu je onlajn nastava pokazala svoju dobru stranu – mogućnost organizacije neke aktivnosti nezavisno od vremena i prostora. Za predmet po izboru učenika, pripreme teku od februara, nakon što su se učenici opredijelili (birali) neki od predmeta koji se polažu.
Priprema učenika, kako objašnjavaju, obuhvata upoznavanje učenika sa testovima – koriste se testovi iz prethodnih godina, i obnavljanje gradiva iz prethodna tri razreda. Kako se znanja u devetom razredu logično nadovezuju na ranije stečena, kontinuitet u radu je najbolja priprema.
Učenici ove škole Lea Lopičič, Anja Radulović, Vlado Mugoša i Danilo Miranović ocjenjuju da im nije teško da se pripreme za ovu provjeru znanja i da im je škola omogućila neophodnu podršku.
„Vremena je bilo dovoljno. Nastavnici nas podsjećaju da intenzivnije učimo i obnavljamo gardivo iz prethodnih razreda. Slobodni smo da postavljamo pitanja i tražimo pojašnjenja za lekcije koje su učene u prethodnim razredima. Škola je organizovala onlajn pripremu od kada je krenulo učenje na daljinu, ne samo u IX razredu, već smo i u osmom razredu radili određene zadatke, testove, listice i primjere sa ranijih testiranja“, ističu oni.
Neki smatraju i da testiranja nije trebalo odlagati.
„Osjećali bismo se opuštenije da je do sada urađen test, jer nas ova neizvjesnost čini pomalo nervoznim. Smatramo da učenik koji je učio i pratio nastavu redovno neće imati nikakvih problema. Onima koji ne uče ovih sedam dana neće donijeti nikakvu promjenu“, kažu naši sagovornici.
Lj. V.