STARTUP AKADEMIJA PODSTIČE TIMSKI RAD I PRIPREMA STUDENTE ZA POSLOVNI SVIJET

StartUp akademija podstiče timski rad, pomaže studentima da razmišljaju kao biznismeni, da shvate kako se treba ponašati i na šta obratiti pažnju kako bi kao ekipa postigli najbolje rezultate. To su ocijenili polaznici prve generacije StartUp akademije Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore „Rise-T“.

Jedan od polaznika, Marko Ukšanović, kazao je da je za njega bilo najvažnije što je StartUp akademija podstakla timski rad.

„Tokom studiranja, zbog koncepta polaganja ispita, podsticana je individualnost. Sama ideja StartUp akademije je potpuno drugačija. Jednostavno, bez tima se nije moglo. Shvatili smo da samo inženjersko znanje nije dovoljno, već da su i neke druge vještine jako bitne. StartUp akademija bila je osnova za drugi način razmišljanja, ne samo kao inžinjera, već i kao biznismena”, rekao je Ukšanović.

Markova koleginica i studentkinja ETF-a Nikolina Mraković objasnila je da joj je jedan od najvećih izazova bio da izađe iz svoje zone komfora i da je taj izazov uspješno prevazišla zahvaljujućiStratUp akademiji.

„Trebalo je biti dio tima, shvatiti da tvoje rješenje nije uvijek i najbolje i da je važno da se uvaže mišljenja ostalih. Novoj generaciji bih poručila da u svakom trenutku budu slobodni da mentora pitaju šta im nije jasno, jer on je uvijek tu da nas podrži i odgovori na sva pitanja”, rekla je Mraković.

Velimir Dobrović poručio je da polaznici StartUp akademije mogu da očekuju da će ih njihovi mentori podstaći da daju najbolje od sebe, da će biti kreativni i da će naučiti mnogo o razvijanju biznisa i o mogućnostima koje im pruža timski rad.

„Mogu da očekuju fenomenalno druženje. Mentor nam je bio uvijek na usluzi i što je najljepše od svega, dao nam je punu slobodu da sami biramo. On nije uticao na naš izbor, samo nas je usmjeravao i tražio da damo dovoljno energije kako bi ostvarili svoj cilj”, rekao je Dobrović.

On je kazao da je ranije imao problema da pronađe svoje mjesto u timu, ali u slučaju StartUp akademije sve je fenomenalno organizovano.

„Svako je dobio svoj zadatak, pravili smo podjele unutar tima, radili u grupama. Mentor nas je odlično naučio kako da razvijamo i vodimo biznis planove i na šta moramo da obratimo pažnju ako želimo da biznis plan uspije”, rekao je Dobrović.

I njihov mentor, izvršni direktor Telenor-a Branko Mitrović zadovoljan je radom svog tima.

„Drago mi je što sam imao priliku da budem mentor ekipi od pet sjajnih studenata, koji su pokazali zavidan nivo talenta i posvećenosti razvoju svojih ideja. To me je ohrabrilo i ulilo nadu da je budućnost našeg društva u sigurnim rukama. Uvjeren sam da ću i u drugoj generaciji upoznati mlade koji će potvrditi ovaj utisak i izuzetno se radujem saradnji sa njima“, kazao je Mitrović.

Posvećenost tima i mentora dalo je rezultate, pa je ekipa na čelu sa Mitrovićem osvojila treće mjesto na finalnom takmičenju StartUp akademije.

Mitrović ističe da je ovaj projekat koji realizuje Elektrotehnički fakultet veoma važan kako za startup zajednicu, tako i ekonomiju, ali i za obrazovni sistem u Crnoj Gori.

„Telenor će sa svojim partnerima nastaviti da podržava i razvija ovakve i slične projekte, jer upravo kroz razvoj IT eksperata na najbolji način doprinosimo razvoju crnogorske privrede. IT sektor jeste razvojna šansa Crne Gore, a kriza izazvana koronavirusom je to i potvrdila i Telenor će aktivno učestvovati i davati svoj doprinos tom procesu,“ poručio je Mitrović.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Saša Mujović, kazao je da je ETF stjecište sjajnih, talentovanih studenata, koji ne žele samo da završe fakultet, nego da učine korak više.

„Kada imate takve studente to vas obavezuje da im obezbijedite sve uslove da svoju genijalnost iskažu na pravi način. Zbog toga smo prošle godine pokrenuli StartUp akademiju koja se pokazala kao sjajno rješenje i dala fantastične rezultate. Naravno, sve dobre stvari treba nastaviti i zato imamo drugu godinu StartUp akademije. Do 1. februara je prijavljeno pet, šest timova, koliko smo i planirali, ali zbog novonastale situacije i zbog toga što su ispitni rokovi pomjereni, odlučili smo da prijavljivanje produžimo, tako da imamo prostora da prihvatimo još jedan ili dva tima kvalitetnih mladih ljudi, spremnih da se usavršavaju”, rekao je Mujović.

Plan je da obuka počne odmah nakon „korona ispitnog roka” koji je predviđen za početak marta.

„Kroz StartUp akademiju doživio sam ETF kao fakultet kakvim ga zamišljam u perspektivi. Učesnici znaju da je fakultet dobra osnova, sjajna prilika da usvoje znanja, ali su kroz Akademiju shvatili šta je život, šta znači rješavati realne probleme, šta znači raditi u timu i kako se ponašati da bi bili korisni i da bi tim kao ekipa dao najbolje moguće rezultate. Kroz to izuzetno iskustvo mladi ljudi su prošli zahvaljujući sjajnim mentorima”, zaključio je Mujović.

Izvor: PR centar

 

Back to Top