Ključni problemi studenata: RENOVIRANJE SALA, POBOLJŠANJE PRAKSE, BIBLIOTEČKOG FONDA I POVEĆANJE STUDENTSKOG KREDITA

U organizaciji Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore (SPUCG) održani su  javni časovi na Pravnom, Elektrotehničkom i Filozofskom fakultetu čiji je cilj bio razmjena mišljenja o problemima studenata UCG na koje je ukazivano prethodne tri godine i povodom kojih se ne vide nikakvi suštinski pomaci, saopštili su organizatori.

Studentski parlament UCG aktivno i posvećeno je radio na afirmaciji studentskih prava, na iznalaženju rješenja za studentske probleme i obezbijeđivanju neophodnih uslova za kvalitetno studiranje, navodi se u saopštenju sa javnih časova na temu „Ključni problemi studenata UCG”.

„Kroz saradnju sa svim relevantnim institucijama, ukazivali smo na probleme naših kolega, davali smjernice i prijedloge kako bi oni bili rješeni, a misija i ciljevi visokog obrazovanja ispunjeni, uz poštovanje principa da student treba da bude u centru tog sistema. Tako smo  aprila 2019. godine sproveli anketu među našim koleginicama i kolegama na uzorku od 1.500 ispitanika, kako bismo uvidjeli koji su to ključni problemi u visokom obrazovanju. Rezultate smo predstavili na panel diskusiji pod naslovom ‘Šta je dobro u sistemu visokog obrazovanja, a šta treba unaprijediti’. Studenti su kroz anketu dali svoje viđenje trenutnog stanja u oblasti visokog obrazovanja, ali i dali sugestije na kojim segmentima treba raditi u narednom periodu. Glavni problemi ticali su se infrastrukture objekata u kojima se odvijaju nastava i vježbe, što je naročito izraženo u zgradi tehničkih fakulteta u Podgorici i nedosljedne ili neadekvatne primjene stručne prakse na većini univerzitetskih jedinica, što je zakonska obaveza koja na svim studijskim programima treba da obuhvata 25% od ukupne strukture programa. Studenti su kao primjedbe iznijeli i visinu studentskih naknada (stipendije i krediti) i predložili povećanje iznosa, ali i nezadovoljstvo primjenom pravila studiranja i kvaliteta studija na nekim fakultetima, kao i primjedbu na kvalitet ishrane u studentskim menzama. Neadekvatni uslovi u računarskim salama i čitaonicama, te potreba da se ulože sredstva u njihovo renoviranje, kao i primjedba na dostupnost literature i činjenica da je ona zastarjela ili na nekim fakultetima na stranim jezicima, takođe, su problemi koje su notirali studenti obuhvaćeni sprovedenom anketom”, navode iz SPUCG.

Oni podsjećaju da su 2020. godine organizovali panel diskusiju na temu „(NE) priznavanje inostranih obrazovnih isprava”, kada su ukazivali na hiperprodukciju diploma koje stižu iz ustanova čiji je kvalitet upitan i na kojima se lako dolazi do diploma. Tu je razgovarano i problemu rangiranja univerziteta.

Na javnom času je ukazano da je ulaganje u infrastrukturu jedan od prioriteta prethodnog i novog saziva SPUCG. Najčešća primjedba studenata je loša infrastruktura prostorija na fakultetima.

„Kada kiše počnu na tehničkim fakultetima, u zgradi fakulteta društvenih nauka stavljaju se kante za vodu kako sale ne bi poplavile. Isto je i sa zgradom akademija na Cetinju koja godinama ne može da se završi, a kada je jednim dijelom završena iste godine je procurio krov. Uslovi na fakultetima u Nikšiću su takođe katastrofalni.

Studenti ne mogu da prate nastavu zbog izuzetno niskih temperatura u salama”, poručili su oni.

Praktična nastava na fakultetima se nedosledno sprovodi na svim fakultetskim jednicama. Praksu određenu u procentu od 25 % po semestru je jako teško kontrolisati i nadgledati, a ponekad je nemoguće i izvesti. Neophodno je definisanje preciznih i detaljnih pravila i uslova obavljanja praktične prakse na UCG. S obzirom da ovakav način sprovođenja praktične nastave nije održiv, SP UCG je spreman da ponudi i konkretna rješenja u vidu novog modela za sprovođenje ovog značajnog dijela visokog obrazovanja.

Rangiranje Univerziteta je problem koji je već duže vrijeme ukazivan.

„Zbog činjenice da nemamo adekvatno rangiranje ustanova visokog obrazovanja, studenti sa privatnih ustanova su često u prednosti u odnosu na kolege sa državnih fakulteta. Godinama trpimo posljedice vrlo nelojalne konkurencije diploma iz krajnje sumnjivih univerzitetskih centara u okruženju. Problem hiperprodukcije diploma je  trend koji već dugo godina na negativan način utiče na obrazovni sistem i tržište rada u našoj državi. Naime, u pitanju je problem hiperprodukcije diploma koji, između ostalog, podrazumijeva i veliki broj diploma uvezenih iz zemalja regiona i EU. U Crnoj Gori je u poslednjih 10 godina nostrifikovano oko 20.000 diploma od kojih dobar dio dolazi sa kvalitetnih univerziteta i koje svakako moraju biti prepoznate i na našem tržištu rada. Ipak, veliki broj diploma su, u najmanju ruku, sumnjivog kvaliteta. Nerijetko su stečene na univerzitetima koji, objektivno gledano, nisu kompatibilni sa našim tržištem rada i koji ne mogu naći svoju referentnu tačku u našem obrazovnom sistemu. Na ovaj način se drastično smanjuje kvalitet kadra zaposlenog kako u državnoj upravi tako i u privatnim kompanijama, a studenti našeg obrazovnog sistema se dovode u nepovoljan položaj”, ukazano je na javnim časovima.

„Vrednovanje bečelor diplome na tržištu rada je problem naših studenata koji smo istkali takođe kao prioritetan. Još jedna posledica usvajanja zakona bez kompletnog usklađivanja dosadašnjeg pravnog okvira jeste i sistem visokog obrazovanja 3+2+3 koji ne pronalazi podršku u pravnoj regulativi tržišta rada. Naime, studenti koji steknu bečelor diplomu nakon uspješno završenih osnovnih studija stiču kvalifikaciju VI nivoa. S druge strane, akti o sistematizaciji organa javne uprave ali i firmi čiji je većinski vlasnik država Crna Gora za zapošljavanje zahtijevaju VII kvalifikacioni nivo. Pored ovoga, brojni zakoni koji regulišu angažovanje pripravnika (npr. Zakon o pripravnicima u sudovima i državnom tužilaštvu i pravosudnom ispitu), iz istih razloga uskraćuju diplomiranim studentima mogućnost da svoje usavršavanje nastave kao pripravnici u svojoj profesiji.  Na ovaj način, studenti su primorani da upišu dvogodišnje master studije kako bi ostvarili potreban nivo kvalifikacije i svoje znanje i potencijal plasirali na tržište rada”, naglašavaju studenti.

Korisnici usluga „Doma učenika i studenata Podgorica“ već duže vrijeme ukazuju da higijena, raznovrsnost i kvalitet hrane nisu zadovoljavajući. Zatim studenti smatraju da studentski kredit nije dovoljan za pokrivanje osnovih troškova tokom studiranja.

„U narednom periodu nastavićemo sa organizacijom javnih časova putem kojih ćemo u direktnoj diskusiji osluškivati zahtjeve naših koleginica i kolega. Novi saziv SPUCG praktikovaće da jednom mjesečno održava javne časove za svoje koleginice i kolege. Danas su javni časovi rezultirali davanjem kontruktivnih rješenja od strane koleginica i kolega. Ostvarena je zdrava akademska interakcija u pogledu diskusije još pitanja koja su se ticala kvaliteta nastave, uslovljavanja studenata prilikom polaganja, poštovanja pravila studiranja, realizacije nastave za vrjeme virusa Covid 19, kao i već navedenih problema koji su ključni. Ubrzo ćemo u organizaciji novog panela koji planiramo za kraj mjeseca razgovarati o aktuelnim izmjenama Zakona o visokom obrazovanju, gdje sa zadovoljstvom očekujemo akademsku diskusiju svih zaintresovanih strana”, poručili su akademci.

O. Đ.

Back to Top