Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta dr Vesna Bratić sastala se danas sa stalnom predstavnicom UNDP-a u Crnoj Gori Danielom Gašparikovom. Ona je tom prilikom u srdačnoj atmosferi iskazala zadovoljstvo zbog spremnosti UNDP-a da nastavi ranije započete projekte, ali i otvori nova polja saradnje sa novim resorom na čijem je čelu, saopštili su iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.
Daniela Gašparikova je informisala ministarku Bratić da UNDP, u partnerstvu sa Vladom Crne Gore, sprovodi više projekata koji su fokusirani na pružanje podrške u oblastima zaštite kulturne baštine Crne Gore, razvoja kreativnih industrija, digitalizacije, reforme javne uprave, zelenog i inkluzivnog razvoja, kao i u oblasti razvoja e-usluga obrazovnog sistema.
Ona je posebno istakla projekte u oblasti revitalizacije kulturne baštine, međunarodne arhitektonske konkurse i učešće mladih kreativaca i umjetnika sa međunarodne scene. Razgovaralo se o daljim koracima u procesu revitalizacije i valorizacije tvrđava Španjola i Forte Mare. U oblasti obrazovanja, pomenut je projekat kroz koji su kreirane e-usluge za upis u vrtiće, osnovne i srednje škole, čime je, u složenoj epidemiološkoj situaciji, upisna procedura značajno olakšana.
„UNDP će nastaviti da podržava Vladu u sprovođenju neophodnih reformi. U tom procesu je naročito važna inkluzivnost − da niko ne bude izostavljen i da zajedno gradimo društvo koje nudi jednake mogućnosti za sve, koje je stabilno, održivo i otpornije na izazove poput pandemije COVID-19“, istakla je Gašparikova.
Ministarka Bratić je izrazila zadovoljstvo zbog početka zajedničke saradnje. „Veoma je važno da kreiramo takav obrazovni sistem u kome ćemo mlade ljude učiti da nemaju predrasude niti strah. Zato je neophodno uspostavljanje boljeg dijaloga. Resor kojim ja upravljam će posvećivati punu pažnju partnerstvu sa UNDP-om“, poručila je Bratić.
„Sagovornice su se saglasile da je važno uključiti mlade u sve segmente razvoja društva. Razgovarale su i o važnosti razvoja kreativnosti, kritičkog mišljenja i unapređenja znanja i digitalnih vještina od najranije faze školovanja, kako bi i dječaci i djevojčice imali podjednake šanse da steknu potrebne vještine i odaberu buduću profesiju“, stoji u saopštenju Ministarstva.