NOVI BROJ ČASOPISA „LINGUA MONTENEGRINA“

Nedavno je Fakultet za crnogorski jezik i književnost objavio 26. broj časopisa „Lingua Montenegrina“, koji prati jezikoslovna, književna i kulturna pitanja. Novi broj časopisa donosi 37 priloga.

Radovi su grupisani prema poznatoj strukturi časopisa, a cio sadržaj novoga broja dostupan je putem linka www.fcjk.me/lingua-montenegrina. Objavljuju se dva broja godišnje, i to 1. juna i 1. decembra.

Međunarodni je filološki časopis Lingua Montenegrina koncipiran ozbiljno, naučno zatemeljen, anonimnim recenzijama i strogim čitanjem stručnjaka potvrđen. Zasluge za kontinuitet u pogledu kvaliteta priloga i u pogledu poštovanja svih rokova pripadaju međunarodnoj redakciji na čelu s glavnim i odgovornim urednikom Adnanom Čirgićem. Milan Marković, sekretar Redakcije, uskladio je sve aktivnosti od pristizanja radova, preko recenzentske procedure, lekture, pa do tehničke pripreme radova za štampu.

Radovi domaćih i inostranih saradnika časopisu „Lingua Montenegrina“ obezbijedili su veliku vidljivost kroz brojne svjetske baze časopisa. Jedna od potvrda uvažavanja toga časopisa jeste njegov status u slavističkim centrima Poljske. Prema riječima prof. dr Roberta Bonjkovskoga, šefa katedre za jezikoslovlje u Katovicama, „časopis 'Lingua Montenegrina' jedini je crnogorski časopis u mojoj državi iz oblasti filologije (lingvistika, književnost), koji je priznat po popisu poljskog Ministarstva nauke i spada u uvažene i moćne naučne časopise. O rangu tog crnogorskog časopisa i o tome kako je rang strog neka svjedoči činjenica da iz oblasti lingvistike na popisu nema npr. nijednog časopisa iz Bosne i Hercegovine niti Makedonije, a npr. iz Srbije postoji samo jedan (iako se i u tim državama susrijećemo s brojnim odličnim naučnim časopisima iz oblasti lingvistike)“.

Inače, u 2020. Fakultet za crnogorski jezik i književnost (nekad Institut za crnogorski jezik i književnost) obilježio je desetogodišnjicu osnivanja. Proteklo je vrijeme iskorišćeno da se svi potencijali jezikoslovne i književne montenegristke i kulturologije valorizuju na opštu polzu crnogorske nauke i kulture. Jedan od rezultata takvoga rada jeste činjenica da su primjerci časopisa „Lingua Montenegrina“, te mnoga od preko 200 izdanja FCJK, stigli u vašingtonsku Kongresnu biblioteku, zatim univerzitetske biblioteke poput onih u Kanzasu, Harvardu, Torontu, Viskonsinu, Berkliju, Stenfordu, Kornelu, Almati (Kazakhstan) ili Novome Zelandu, da one u Evropi i ne spominjemo. Tokom 2020. završen je tom Enciklopedije slovenskih jezika i lingvistika u kojemu se nalazi odrednica crnogorski jezik, priznata od svjetskih naučnih autoriteta i publikovana ravnopravnom s drugim članovima slovenske porodice jezika.

Izvor: portalanalitika.me

Back to Top