ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA „UNAPREĐENJE OBRAZOVNIH PROGRAMA I USLUGA ZA ZADOVOLJAVANJE POTREBA MARGINALIZOVANIH GRUPA“

IPA projekat „Unapređenje obrazovnih programa i usluga za zadovoljavanje potreba marginalizovanih grupa“ dao je veoma dobre rezultate, zaključili su na završnoj konferenciji projekta u Baru predstavnici Ministarstva prosvjete, Centra za stručno obrazovanje i Ministarstva rada i socijalne politike, kao i Projektnog tima. On treba da omogući Vladi Crne Gore da ubuduće kroz stručno obrazovanje osnaži efektivnost socijalne inkluzije djeci sa posebnim obrazovnim potrebama (SEN) i učenicima iz pretežno romskih i egipatskih zajednica.

Kako je kazala Tamara Milić, savjetnica za inkluzivno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, projekat je važan iz više razloga.  Prije svega, zato što je objedinio u sebi koncept inkluzivnog obrazovanja i dao mu širu dimenziju, obuhvatajući, ne samo na djecu s posebnim potrebama, već i onu koja dolaze iz romske i egipćanske populacije. Projekat je pomagao da se u velikoj mjeri realizuju neke značajne aktivnosti Strategije inkulzivnog obrazovanja. Ostvareni su važni rezultati u prilagođavanju modularizovanih programa. Ključna vrijednost, prema njenom  mišljenju,  je uključenost  informativnog sistema Ministarstva prosvjete (MEIS) za pružanje informacija o učenicima iz romskih zajednica, tako da se na osnovu evidencije i vrlo konkretnih podataka mogu planirat budući koraci.

Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković takođe je ocijenio da su tokom realizacije ovog projekta postignuti izuzetno dobri rezultati, a to je, prije svega, omogućavanje svima učenicima da se školuju i da svi  iz obrazovnog sistema izađu sa određenim sertifikatom ukoliko nemaju mogućnosti da  steknu diplomu.

Tim lider Juergen Becker kazao je da je glavni rezultat projekta razvijanje 54  stručne kvalifikacije kreirane za potrebe djece sa posebnim obrzovnim potrebama i djece RE populacije. I to, za drugi nivo 13, za treći 19 i za četvrti 18. Ovo će povećavati mogućnost ove djece da steknu stručno obrazovanje.

Izbor modularizovanih rađen je na osnovu četiri kirterijuma: dostupnosti, potreba tržišta rada, interesovanja učenika iz tih grupa za zanimanja i relevantne škole sa značnih brojem učenika iz ovih grupa.

Radi uspješne implementacije, organizovane su obuke nastavnika i stručnih saradnika o: primjeni modularizovanih nastavnih planova i programa koji odgovaraju potrebama učenika sa posebnim obrazovnim potrebama i učenika koji dolaze iz zajednica Roma i Egipćana (RE), o uspostavljanju inkluzivnog i stimulativnog okruženja za učenje, kao i o obrazovnim pristupima u cilju suzbijanja rizičnog ponašanja koje dovodi do napuštanja škole.  O tome je učesnike upoznala ključni ekspert za ljudske resurse  Aleksandra Radoman-Kovačević.

Na konferenciji su govorili Tatjana Anđelić, Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava,  Jadranka Milić, Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, i načelnica Odjeljenja za ICT u Ministarstvu prosvjete Marina Matijević, a skupu su prisustvovali Ramiz Šahman iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Aniita Marić iz Zavoda za školstvo i Elvis Beriša iz NVO ,,,Koračajte s nama“.

Na skupu su date ključne preporuke za dalju  uspješnu implementaciju  ovog prijekta, a to su: timski rad sa jasno definisanim ulogama i odgovornostima i uključenost svih relevntnih faktora u proces provjere sposobnosti učenika, profesionalno izvršena provjera osposobljenosti učenika  za obavljenih određenih poslova za koje se školuje; dodatna podrška stručnom timu prilikom procjene  učenika zasnovanih na znanju,  realnim postignućima i kompetencijama sa ciljem minimiziranja uticaja sredine,  roditelja, njihovih očekivanja i želja koja nijesu u skladu sa najboljim interesima učenika.

Da podsjetimo, projekat je implementiran od 4. septembra prošle godine, a finansira ga Evropska unija. U sklopu svoje tri komponente usmjeren je na: adaptaciju obrazovnih programa u srednjem stručnom obrazovanju usklađenom sa  specifičnim potrebama djece sa posebnim obrazovnim potrebama i romske i egipćanske djece; podršku daljem profesionalnom razvoju zaposlenih u srednjim stručnim školama u primjeni inkluzivnih obrazovnih praksi radi boljih postignuća učenika; povećanje efikasnosti MEIS sistema u prikupljanju, procesuiranju i interpretaciji podataka o pohađanju nastave djece sa posebnim obrazovnim potrebama i romske i egipćanske djece.

Lj.V.

 

 

 

 

Back to Top