Iako rade u dosta težim uslovima u odnosu na ranije školske godine, nastavnici i uprave osnovnih škola trude se da talentovani učenici ne budu zaspostavljeni. U tom cilju, u mjeri u kojoj je to moguće organizuju vannastavne aktivnosti, uz poštovanje epidemioloških mjera. O tome kako to funkcioniše razgovarali smo sa direktorima, nastavnicima i učenicima u više osnovnih škola.
Svi se slažu da je zbog većih poznatih problema (nedostatak prostora, nastava na daljinu, preopterećeni nastavnici) obim tih aktivnosti manji nego ranije. Dio njih održavaju u školi, a dio onlajn.
„Planom vannastavnih aktivnosti koji je usvojen u avgustu za ovu školsku godinu bilo je predviđeno 69 aktivnosti. Veći broj nije moguće realizovatiti, a neke a organizujemo onlajn. U toku su pripreme za Dan škole, 21. novembar, koji će biti obilježen, ali ne na tradicionalni način. Program je parcijalno snimljen da bi ispoštovali preporuke. Himnu će, recimo, da pjeva jedan učenik. Učenici u holu škole (njih troje) zajedno sa nastavnicom likovnog oslikavaju mural takođe na tu temu i urađeni su literalni i likovni radovi na istu temu koji će krasiti zidove škole. Raspisan je i konkurs za najbolji film o aktivnostima iz prethodne godine“, kaže direktorica OŠ „Veljko Drobnjaković“ u Risnu Slavka Mirković. Ona dodaje da se u saradnji sa NVO Eko centar „Delfin“ u školi održavaju i eko-radionice, a u julu su dobili i zelenu zastavu i status Eko-škole.
DJECA VOLE NOVINE I IZAZOVE
Nastavnica crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti u ovoj školi Milena Kelemen vodi novinarsko-literrnu sekciju. Ona ističe da su učenici ove škole veoma su zainteresovani za rad u vannastavnim aktivnostima što je posebno motiviše da radi sa njima. Ova sekcija priprema i uređuje školski časopis „Đački mozaik“ čiji je prvi broj izašao krajem decembra prošle godine. Drugi broj je objavljen je krajem maja onljan, a u toku su pripreme za treći broj časopisa, koji će biti objavljen tokom narednog polugodišta.
Članovi literarne sekcije učestvuju na mnogim književnim konkursima i osvajaju nagrade (Šantićevi dani djece pjesnika u Mostaru, Dani Raše Popova u Mokrinu), Festival Dječje carstvo u Banjaluci, Festival Refesticon u Bijelom Polju, Kraljevstvo bijelih rada u Bijelom Polju). Takođe su djeca zainteresovana za mnoge druge literarne konkurse koji su u najavi.
„Na sve ove aktivnosti promjena načina rada nije mnogo uticala, jer učenici svakako svoje tekstove pripremaju kod kuće, koriste računare i nove tehnologije za njihovu izradu i šalju mi ih putem imejla. Sve konsultacije obavljamo preko Microsoft teamsa, preko kojeg je i organizovana nastava. Njihovo interesovanje za vannastavne aktivnosti nije opalo zbog promjene načina rada. Čak imam utisak das u se aktivirali i učenici koji nisu bili toliko aktivni tokom redovne nastave. Djeca vole novine i izazove i potrebno je samo ponuditi im ih“, kaže profesorica Kelemen.
MINI PROJEKTI
I u OŠ „Vuk Karadžić“ u Podgorici trude se da ne zapostave vannastavne aktivnosti.
„Svjesni značaja dodatne podrške za sve naše talentovane učenike koji postižu izvrsne nastavne rezultate napravili smo plan aktivnosti koji će se realizovati putem onlajn modela na Teams platformi. Nastavnici će u za to posebno određenim terminima organizovati mentorski rad pojedinačno ili u malim grupama za sve one nastavne predmete gdje imamo učenike koji su motivisani za dodatni rad i učešće na različitim takmičenjima koje očekujemo da će se organizovati u narednom periodu. U našoj školi postoji tradicija realizacije školskih mini projekata koji imaju za cilj da promovišu prirodne nauke i umjetnosti. Učenici koji su talentovani za prirodne nauke radiće eksperimente u kućnim uslovima. Dio njih će uz pomoć nastavnika izraditi prezentacije, panoe, brošure na temu koju sami delegiraju iz određene nastavne oblasti sa ciljem da materijal ima edukativni karakter za učenike naše škole i lokalnu zajednicu. Talentovani đaci iz oblasti umjetnosti pripremaće sa nastavnicima digitalni časopis i onlajn školsku priredbu“, kaže direktorica ove škole Svetlana Drobnjak.
VIRTUELNE IZLOŽBE LIKOVNIH I LITERARNIH RADOVA
U jednoj od najbrojnihih škol, OŠ „Pavle Rovinski“ u Podgorici nijesu odustale od podrške talentovanim đacima.
Kako kaže direktorica mr Dijana Laković, organizuju se raznovrsne aktivnosti iz nastave maternjeg i stranih jezika, prirodnih nauka, kao i umjetnosti.
„Nastavnici u dogovoru sa djecom neke aktivnosti realizuju u školi, a neke i preko aplikacije Teams, koja pruža veoma dobre mogućnosti. Na taj način učenici sa svojim nastavnicima obilježavaju važne datume, učestvuju na konkursima, osmišljavaju projekte i sl. Nedavno su u našoj školi na prigodan način obilježeni Međunarodni dan tolerancije i Međunarodni dan ljubaznosti. Pripremamo se za obilježavanje najdražeg dječjeg praznika – Nove godine. Nastavili smo i sa snimanjem televizijskih priloga o jeziku u kojima naši učenici učestvuju već neko vrijeme. Organizujemo virtuelne izložbe učeničkih likovnih i literarnih radova, a naši učenici učestvuju na mnogim konkursima. Za vrijeme onlajn nastave, u maju i junu, osvojili su mnoge nagrade i priznanja među kojima ističemo nagrade za najbolje pismo, najbolju priču, strip, nagrade na likovnim konkursima, takmičenjima iz stranih jezika, realizovanim projektima iz biologije i slično“, naglašava Laković.
Nastavnica Crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti u ovoj školi Ivana Ulcinjak smatra da su učenici uglavnom zainteresovani za vannastavne aktivnosti, pa možda i više nego ranije.
„Zajedno sa njima osmišljavam kratke priloge o jeziku u okviru kojih rješavamo jezičke nedoumice, objašnjavamo gramatička i pravopisna pravila. Prilog Hanine jezičke začkoljice, koji se emituju na TV Vijesti u okviru dječje emisije Pčelica, sa zadovoljstvom realizujemo pune dvije školske godine. Za dodatni rad u vannastavnim aktivnostima motiviše me ljubav prema predmetu koji predajem ali i rad sa djecom u kojem neizmjerno uživam. Kada se nešto radi srcem, vrijeme nikada ne predstavlja prepreku“, ističe ona.
TALENTOVANI ĐACI VAŽAN RESURS SVAKE ŠKOLE
I u OŠ „Njegoš“ na Cetinju, iako u manjem obimu nego prethodnih godina, vannnastavne aktivnosti se neizostavni su dio u radu škole.
„Talentovani učenici su važan resurs svake škole. Za vrijene onlajn nastave može se pružiti podrška učenicima koji imaju prirodnih predispozicija, prije svega čitalačke i jezičke sposobnosti, likovne i muzičke nadarenosti i sve što ima veze sa umjetnošću. Isto tako, onlajn nastava ne pogoduje razvoju matematičkih sposobnosti, kao ni učenicima koji imaju inetresovanje za prirodne nauke“, ističe direktorica Vesna Knežević. Ona ukazuje da se, s obzirom na to da je u proteklom periodu škola često prelazila sa redovnog na onlajn režim rada, ovaj vid nastave mijenjao. Djeca su radila u školi ali i slali radove od kuće. U proteklom periodu kroz rad literarne i recitatorske sekcije starijih razreda, likovne, horske i muzičke sekcije kao i bogatog repertoara sekcija nižih razreda obilježili su Dan škole i 76 godina oslobođenja Prijestonice. Tri učenika i dva nastavnika dobitnici su nagrada na Međunarodnom likovnom konkursu ’Tamo gdje bura duva’, upravo ovih dana.
Radove tokom vannastavnih aktivnosti uglavnom prezentuju putem Facebook i Web strane škole.
Profesorica Muzičke kulture Andrea Stanković ocjenjuje da je dodatni rad sa učenicima omogućen zahvaljujući velikom napretku u tehnologiji, a na nastavnicima je da se prilagođavaju i da odaberu najadekvatniji način koji je u skladu sa okolnostima.
„Spoj muzike i rada sa djecom je poput lijeka. Na taj način se relaksiram od svih obaveza koje sa sobom nosi redovna nastava, koja je još dodatno otežana ovom situacijom. Svaki trud koji proističe iz ljubavi prema onome što radimo i u čemu istinski uživamo, uvijek bude isplativ. S toga, ljubav prema profesiji kojom se bavim za mene je najveća motivacija i pokretač u radu“, naglašava ona.
Profesorica Crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti Vesna Đukanović ocjenjuje da se ova nastava realizuje, ali ne u onoj mjeri u kojoj bi da se nastava odvijala pod normalnim okolnostima. Učenici obično nalaze izgovor da nemaju vremena za ovu vrstu aktivnosti. jer imaju previše da uče.
Međuti, đaci nižih arzreda su veoma zainteresovani za dodatne aktivnosti, kažu učiteljice Jelena Bigović i Jelena Vujović.
„Realizacija vannastavnih aktivnosti u doba onlajn nastave je sasvim drugačija, zahtjevnija i podrazumijeva veće angažovanje, ali nam rezultati daju energiju koja nas gura naprijed. I pored velikog broja obaveza, učiteljice nađu način i za ovaj vid aktivnosti, jer su svjesne koliko to znači djeci u iskazivanju njihovih talenata, interesovanja i ambicija“, naglašava Bigović.
„Kroz vannastavne aktivnosti, bliže se upoznaju pojedini učenici, njihove sklonosti i darovitost. Realizujemo ih u zavisnosti od više faktora. Kad smo u školi dajemo im uputstva i obavještavamo učenike, slušamo njihove predloge i zajedno na nivou Aktiva donosimo plan i realizujemo aktivnost. Kad je nastava na daljinu detaljno sa opisom aktivnosti dajemo obavještenje, primamo video zapise, likovne radove, sastave“, veli učiteljica Vujović.
NI NAGRADE NE IZOSTAJU
Direktorica OŠ,,Ilija Kišić“ iz Zelenike Snežana Mirković kaže da se ove aktivnosti sada realizuju onlajn, ali i direktnom komunikacijom nastavnika i učenika u školi kada se za to stvori mogućnost. Najčešće su to pripreme za učestvovanje na likovno-literarnim konkursima, uređenje školskog sajta, šahovska takmičenja.
„Za ove uslove, u kojima trenutno radimo, zadovoljna sam. Važno je da se vannastavne aktivnosti održavaju jer samim tim učenicima se malo skreće fokus sa školskog gradiva, kao i sa aktuelne price o koronavirusu. Mislim da ih trenutno ispunjava rad u vannškolskim aktivnostima, što potvrđuju brojne literarne i likovne nagrade koje je naša škola dobila za vrijeme onlajn nastave“, naglašava ona.
Nastavnica ove škole Tamara Komar je zainteresovane i talentovane učenike okupila i organizovala u okviru vajber grupe ,,Početak” i već se mogu pohvaliti uspjesima. Na konkursu Udruženja žena ,,Riza” Bijela osvojili su prvu i treću nagradu. Takođe drugo mjesto pripalo im je na konkursu ,,Profesor Vuko Velaš“, te konkursu koji je organizovala Narodna biblioteka ,,Jovan Popović“ iz Kikinde. Učestvovali su i u obilježavanju dolaska jeseni pod nazivom ,,Jesenje žute značke i novembarske tačke“ u saradnji sa Aktivom razredne nastave i Timom za uređenje škole.
„Volter kaže da su čitanje i plesanje dvije zabavne radnje koje nikada neće naškoditi svijetu. Ja znam da nije mala stvar biti dobar čitalac!!! Od dobrih čitalaca postaju dobri ljudi, a ponekad i dobri pisci“, ističe nastavnica Komar..
Rukovodilac literarne sekcije Suzana Vuksanović kaže da su učenici zainteresovani za vannastavne aktivnosti u ovom periodu posebno, jer im nedostaju uobičajene aktivnosti u školi.
„Realizujemo ih učešćem na likovnim konkursima i projektima, izradom likovnih radova, plakata, murala kojima uređujemo školske prostorije“, veli ona.
ŽELJA ZA USPJEHOM I DOKAZIVANJEM
Prema mišljenju učenika, želja za dodatnim aktivnostima kod njih je veoma velika. Škole se trude da im izađu u susret, ali su uslovi prilično ograničeni.
„Da se angažujem, motiviše me želja za novim saznanjima i vještinama. Novonastala situacija me dosta usporava u obavljanju svakodnevnih obaveza, ali imam želju da dodatno napredujem“, naglašava učenik OŠ „V. Drobnjaković“ Stevan Vidović.
Učenica iz iste Božana Vidović kaže da učestvuje u ekološkoj i literarnoj sekciji, a na to je podstiče velika angažovanost profesora i ostalih učenika, dobra organizacija, interesantne teme i zadaci.
„Ovaj rad me ispunjavama u potpunosti. Nije previše zahtjevno i nemam problem sa izvršavanjem uobičajenih obaveza“, kaže ona.
„Mene lično motiviše želja za uspjehom i dokazivanjem da nešto mogu uraditi. Pisanjem pjesama otvorila mi se mogućnost da putujem u druge zemlje i upoznajem mnoge moje vršnjake sa kojima dijelim interesovanja“, mišljenja je Milan Samardžić, njihov drug iz iste škole.
I Katarina Jasnić, učenica OŠ „P. Rovinski“ kaže sa su vannastavne aktivnosti organizovane na nešto drugačiji način nego ranije. O tome šta je podstiče na dodatni rad, kaže: „Volim da sam uvijek angažovana. Motivišu me stvari koje radim u slobodno vrijeme a najviše drugari i nastavnici koje volim i koji mi pružaju šansu da iskažem svoj talenat i predstavim sebe na najbolji način. Volim da učestvujem u aktivnostima, jer tako pokazujem svoju kreativnost i zbog toga se dobro osjećam.“
Učenica OŠ „Njegoš“ Srna Jovetić ocjenjuje, da iako nije sve idealno, rade se vannastavne aktivnosti, kako kaže i zahvaljujući velikom anagažovanju nastavnika.
„Rado koristim slobodno vrijeme da se bavim omiljenim vannastavnim aktivnostima: sportom i sviranjem violine, a u poslednje vrijeme i čitanjem knjiga po izboru. Ispunjava, jer mi pokazuje koliko je vazno da imam navike čak i u ovim nepredvidivim vremenima i nastavim da se trudim i radim na sebi“, priča učenica iz iste škole Valentina Čelebić.
Njihov drug iz škole Matej Jovićević svoj likovni talenat izražava na različite načine i veoma rado učestvuje na likovnim konkursima i osvaja nagrade. On kaže da želi postati slikar, te da u toj želji vidi najveću inspiraciju.
„Želim da postanem arhitekta, pa, pored planova građevina, trgova i unutrašnjeg prostora, težim ka tome da što više učestvujem u uređenju škole, mada tu ima uticaja i moje bavljenje slikarstvom. Oduvijek me je interesovala moda i zbog toga pišem o njoj za sajt škole. Učesnik sam grupe „Početak“ koja okuplja sve nas koji volimo čitanje, pisanje i pozorište i u kojoj dobijam informacije o aktuelnim literarnim konkursima“, kaže Nadežda Raičević, učenica OŠ „I. Kišić“.
Lj. V.