OŠ „Jugoslavija“: OBILJEŽILI EVROPSKI I SVJETSKI DAN NAUKE

Učenici OŠ „Jugoslavija“ u Baru obilježili su  Evropski i Svjetski dan nauke. Tim povodom đaci sedmog razreda, koji prvi put ove školske godine izučavaju fiziku, dobili su zadatak da osmisle rad  na temu „Da sam naučnik na jedan dan“.

Kako kaže mentorka Marina Andrijević-Petrović, profesorica fizike, stiglo je puno radova −  pjesme, literarni prozni radovi, prezentacije, video klipovi, ali i prave likovne kreacije, a sve u skladu sa afinitetima učenika.

„Da bi nastavili šetnju kroz svijet fizike i nauke, neki su se odlučili da  naučeno primijene u praksi i izvodili oglede kod kuće. Svojim  kreativnim radovima, slobodni da  biraju formu izražavanja, učenici su se odlično snašli u ulozi naučnika i tako na najbolji način  obilježili dan koji je odabran za Evropski  dan nauke (7. novembar)“, ističe mentorka.

Učenici osmog i devetog razreda pridružili su im se i na onlajn časovima fizike svojim radovima  obilježili Svjetski dan nauke i razvoja (10. novembar). Podsjetimo, ovaj datum je predložen na Svjetskoj naučnoj konferenciji u Budimpešti 1999. godine, sa ciljem da se skrene pažnja na potrebu za novom vezom između nauke i društva. Tim povodom UNESKO je ustanovio Svjetski dan nauke za mir i razvoj, koji je prvi put obilježen 10. novembra 2002. godine.

„Obilježavanje važnih datuma u školskom kalendaru prilika je da se učenici podstaknu na kreativno izražavanje. Kroz takav rad bili su motivisani da upoznaju čudesni svijet nauke i uvjere se da  ona nije nešto apstraktno, već  da je protkana kroz sve faze života. Nauka je dio naše svakodnevice, samo je važno umjeti je prepoznati svuda oko nas. Upravo na ovakvim časovima učenici mogu to i da otkriju. Đacima  završnog  razreda ovo je bila inspiracija da razmišljaju o izboru budućeg zanimanja i upoznaju  profesiju naučnika. Možda će se nakon ovakvih časova neki od njih odlučiti baš za svijet nauke“, naglašava profesorica Andrijević-Petrović.

Zbog okolnosti u kojima funkcioniše nastava, izložba učeničkih radova upriličena je onlajn umjesto u školskom holu. Radovi će biti objavljeni i u časopisu „Veseli fizičar“ koji je nastao u okviru nastave fizike kao vid podrške talentovanim učenicima sa ciljem promocije svijeta nauke.

Lj. V.

Back to Top