„Elektrotehnički fakultet danas započinje svoju šezdesetu godinu postojanja u društvenom ambijentu i okolnostima koje ne poznaje njegova istorija. Krajnje je neobično da su svi postignuti rezultati i svi novi planovi u sjenci opakog korona virusa, koji upravlja čovječanstvom i postavlja neka nova životna pravila”, napisao je dekat te visokoobrazovne ustanove prof. dr Saša Mujović umjesto okupljanja i proslave prikladne renomeu ETF-a.
On je naglasio da uprkos svemu ETF ide linijom progresa.
„Naš prvi definisani cilj je bio da se tijesno povežemo sa alumnistima Elektrotehničkog fakulteta, da ih vratimo na Fakultet, i u velikoj mjeri smo uspjeli u tome. Naš Fakultet obavlja nastavnu i naučnoistraživačku djelatnost i kvalitet cijelog procesa u mnogome zavisi od saradnje sa privrednim partnerima i njihove potrebe za kadrom kojeg produkujemo. Zato je bilo važno napraviti iskorak u saradnji sa privredom, privoljeti partnere da aktivno participiraju u radu Fakulteta, da budu zainteresovani za osavremenjavanje nastavnih planova i programa, da studentima prenose najnovija znanja, da budu pouzdani partneri pri apliciranju za naučne projekte. Uspjeli smo u tome i ponosni smo što smo zavrijedili širom otvorena vrata Elektroprivrede Crne Gore, Crnogorskog elektroprenosnog sistema, Telenor-a i M-tel-a i privukli na Elektrotehnički fakultet nove kompanije: Electro Group, Amplitudo, Ramel, Mezon, CoreIT, Bemax, Crnogorsku berzu električne energije, Regionalnu aukcijsku kompaniju SEE-CAO, Electro Team i Uhura Solution, stvarajući na taj način respektabilan privredni konzorcijum”, istakao je Mujović.
On je podsjetio da taj Fakultet egzistira u vremešnoj zgradi tehničkih fakulteta, u prostornim kapacitetima koji ne odgovaraju njegovim potrebama, koji prokišnjavaju, koji su neadekvatno klimatizovani, koji su daleko od minimuma reprezentativnosti. Rješenje su našli u podršci privrednih partnera koji su predanim i svojskim radom učinili da računarske sale i amfiteatri ETF-a izgledaju kao najljepši prostori prestižnih univerziteta.
„Ponosimo se što je pribavljeno i uloženo preko 500.000 eura za sanacije prostora i što se aktivnosti nastavljaju, što će učiniti da svaki kutak Elektrotehničkog fakulteta bude besprijekorno funkcionalan, dotjeran i inspirativan za studente. Slijedi opremanje laboratorije za relejnu zaštitu i laboratorije sa OpenRAN tehnologijom. Renoviramo i zajedničku svečanu salu. Izboritli smo se za bolji status i plaćanje školarina naših saradnika, studenata magistarskih i doktorskih studija. Zahvaljujući Elektroprivredi Crne Gore, svi naši saradnici imaju plaćene školarine, uz realnu nadu da će ubrzo biti formiran Fond ekselentnosti za ove svrhe, finansiran od strane kompanije Telenor. Obećali smo da ćemo se boriti za bolji status i izbor u profesorska zvanja kolega saradnika sa doktorskom titulom. Četiri naša kandidata su izabrana ili su na pragu izbora u docentska zvanja, pa nije neskromno reći da smo uspjeli u namjeri, uz obavezu da nastavimo na isti način. Ovaj fakultet je prepoznat po naučnim rezultatima koji se ostvaruju. I prethodna godina je bila više nego uspješna. Možemo se pohvaliti sa 35 objavljenih radova nastavnika i saradnika Fakulteta u časopisima sa SCI liste, te da je u toku realizacija 23 nacionalna i međunarodna projekta. Ako tome dodamo značajnu citiranost naših kolega, onda s pravom možemo tvrditi da pospješujemo uspješnost UCG”, naveo je, uz ostalo dekan Mujović.
„U prethodnoj godini smo se bavili i izradom Strategije razvoja Elektrotehničkog fakulteta do 2024. godine. Ovaj dokument, urađen u skladu sa Strategijom razvoja Univerziteta Crne Gore, definiše pravce razvoja Fakulteta i naših novih stremljenja. Otvaranje novih studijskih programa, pokretanje programa cjeloživotnog učenja, kao i programa na engleskom jeziku izdvajamo kao ključne kako bi ovaj Fakultet zadržao aktuelnost i atraktivnost”, dodao je on.
O. Đ.