Centar izvrsnosti za biomedicinska istraživanja (CEBIMER) jedini u Crnoj Gori predstavlja ozbiljan početak naučnoistraživačkog rada u toj oblasti, saopšteno je na press konferenciji koju je Centar organizovao povodom svog osnivanja. Radi se o milion i po eura vrijednom projektu započetom u januaru, a koji povezuje istraživače Univerziteta Crne Gore (UCG) i kliničare, tj. naučnoistraživačke i kliničke laboratorije. Ovaj trogodišnji projekat fokusiran je na saradnju i sa naučnom dijasporom i sa partnerima, ali i na profesionalni razvoj mladih crnogorskih istraživača.
„Institut Dr Simo Milošević i svi mi koji smo uključeni u ovaj projekat veoma smo ponosni, jer je ovo prvi put u istoriji naših 70 godina rada da smo dobili na tenderu Centar izvrsnosti biomedicine, koji je jedini takav u Crnoj Gori. Instutut je brend i lider zdravstvenog turizma, i meni je izuzetno drago da je krenula izrada strategije o zdravstvenom turizmu, gdje su naši stručnjaci radili jedan veliki dio strategije Pametne specijalicazije koju je usvojila EU”, kazala je dr Gordana Rajović, direktorica tog Instituta.
Centar izvrsnosti je, prema njenim riječima, podigao ljestvicu Institutu kada je posrijedi razvoj zdravstvenog turizma.
Zahvalivši se Ministarstvu nauke na, kako je kazala, velikoj pomoći, entuzijazmu i podršci koju pružaju, Rajovićeva je istakla značaj ideje povezivanja privrednih preduzeća ali i u prvom redu, umrežavanje privrede i nauke. Upravo spoj dvaju grana za nju predstavlja dobitnu kombinaciju.
„U ime Ministarstva nauke mogu da kažem da je program podrške Centru izvrsnosti jedan od najkrupnijih mehanizama podrške naučnoistaživačkoj djelatnosti, ali i inovacijama”, kazala je mr Branka Žižić, generalna direktorica za inovacije i razvoj u Ministarstvu nauke.
U okviru ovog programa, dodala je ona, realazivovaće se veoma važna istraživanja na polju medicine, koja se tiču uvođenja jedne nove terapije, i daljih istraživanja vezanih za Afereza terapiju, koja bi mogla da se unaprijed koristi i unaprijedi medicinsku ponudu Instituta Igalo. U istraživanja će se uključiti Medicinski fakultet i KCCG.
„Druga istraživanja se tiču određenih autohtonih biljnih sorti na teritoriji Crne Gore, koja imaju određena medicinska svojstva, ali bi mogla dalje da se koriste za jednu veću paletu što prehrambenih , što suplementnih preparata i proizvoda. Na PMF-u će se takođe raditi na daljim istraživanjima sintetičkih jedinjenja, koja za sada imaju određene medicinske potencijale. Sa naše strane je važno da se unaprijedi naučna zajednica i da se podigne naučna izvrsnost u ove tri glavne oblasti istraživanja koje podrazumijeva Centar. Važno je i da se omogući transfer istraživanja i dobrih istraživačkih saznanja ka medicinskoj praksi sa jedne strane, a sa druge ka nekim mogućim komercijalnim apsektima u smislu nekih novih prehrambenih proizvoda”, poručila je ona.
CEBIMER inače, uz koordinaciju Instituta „Dr Simo Milošević” Igalo, okuplja nekoliko institucija iz oblasti zdravstva, biologije i hemije, između ostalih i Centar za ekotoksikološka istraživanja i Klinički Centar Crne Gore. Institut ima svoj naučnoistraživački centar i tijesno je povezan sa obrazovnom bazom Univerzitata Crne Gore, Medicinskim i Prirodno-matematičkim fakultetom, te Fondacijom za promociju nauke PRONA.
Istraživački program Centra će biti sproveden u partnerstvu sa respektabilnim međunarodnim institucijama (Slovenija, Srbija, Njemačka), zaposliće nekoliko mladih istraživača i saradnika i imaće visok stepen otvorenosti i komunikacije sa obrazovnim, medicinskim, turističkim i drugim poslovnim sektorima.
O. Đ.