Predsjednik podgoričkog Sidnikata prosvjete Slobodan Savović ocijenio je alarmantnim i haotičnim stanje u obrazovnom sistemu u doba pandemije, jer 15 dana od početka školske godine nije definisano mnogo stvari.
Govoreći o uslovima za rad nastavnika, on je u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore (TVCG), između ostalog, istakao da još uvijek nije definisano kako će biti plaćen prekovremeni rad prosvjetnog kadra.
Prema njihovim analizama, kako je rekao, pojedine kolege u osnovim školama radiće i do 30 odsto preko norme.
„To se isto odnosi za pojedine kolege u srednjim školama. Mi u ovom trenutku ne znamo kako će to njima biti nadoknađeno“, rekao je Savović.
On je pojasnio i zašto stanje u obrazovnom sistemu u ovom momentu smatra „haotičnim“.
„Ovaj kombinovani model se pokazao kao vrlo težak model, koji u praksi je teško primjenjiv i za učenike i za roditelje. Nastava na daljinu iziskuje povećane izdatke za roditelje, jer imate situaciju da u jednoj porodici imate dva učenika. Ti učenici svakodnevno treba da prate tu online nastavu, a treba istovremeno da su na konsultacijama, to jest nastava u školi koja se izvodi svake druge ili treće nedjelje“, kazao je Savović.
On je podsjetio da su sa Ministarstvom prosvjete pokušali da ostvare kontakt polovinom jula. Međutim, kako je rekao, generalni zaključak je da od desetak njihovih predloga nijedan nije prihvaćen.
„Septembar je bio neopravdano propušten, jer se nijesmo spremili za početak školske godine, a oktobar, novembar, pa i decembar biće iskorišćeni za u hodu popravljanje i definisanje mnogobrojnih problema u učionicama“, istakao je Savović.
On smatra da nastavnici nijesu dovoljno edukovani, te da nijesu prošli sve neophodne obuke.
„Ovo je konzervativni sistem i mora da ima organizacionu cjelinu koja će doći ne toliko od Ministarstva, koliko od specijalizovanih institucija, poput Zavoda za školstvo i Centra za srednje i stručno obrazovanje. Šta smo mi dobili? Evo kroz jedan primjer. Imate situaciju da planove nemamo pripremljene za pitanje korone, oni su ostali iz vremena redovne situacije“, poručio je Savović.
On je najavio još jedan krug razgovora između Sidinakata i Ministarstvo prosvjete. Predložiće jedno ocjenjivanje po polugodištu, da se izbjegnu kasifikacioni periodi, a daće i model prekovremenog plaćanja.
Član Izvršnog odbora Unije direktora škole Crne Gore i direktor Srednje pomorske škole u Kotoru Veljko Botica smatra da se svi skupa nijesu bavili u datom trenutku organizacijom nove školske godine, zbog čega se sada nalazimo u problemu.
On smatra i da su godišnji odmori morali biti preskočeni, kako bi se sva energija usmjerila na organizaciju ove školske godine.
„Naši nastavnici nemaju tehničke uslove za izvođenje nastave, škole imaju staru opremu. Mnogo je bilo opreme. Osjeća se praznina i jaz između krovnih institucija i samih škola“, rekao je Botica.
Izvor: rtcg.me