OŠ „Blažo Jokov Orlandić“: SPREMNI ZA POČETAK ŠKOLSKE GODINE

U OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ u Baru spremno dočekuju početak školske godne, 1. oktobra. Kako kaže direktor Mustafa Peročević, njeno odlaganje je vaspitno-obrazovnim ustanova omogućilo dovoljno vremena da se pripreme.

„U našoj školi tokom ljetnjeg raspusta izvršene su popravke na vodovodnoj i elektro mreži, urađena je dezinfekcija objekta, detaljno su očišćeni svi prostori u školi i ugrađena nove PVC stolarije na cijeloj zgradi“, ističe on.

Nemaju ni primjedbi na predloženi model nastave.

„Smatramo da je predloženi model nastave dobar. Ministarstvo prosvjete je na osnovu iskustava iz prethodne školske godine, uradilo kvalitetne pripreme i dalo jasne smjernice za organizovanje nastave. Takođe je tokom ljetnjeg raspusta oragnizovalo obuke za upravu škole i nastavnike za korišćenje paketa Office 365 (Teams). Izvršena je i priprema za korišćenje digitalnih udžbenika, te instalacija kablova za internet u školi“, ocjenjuje Peročević, i dodaje da je, s obzirom na epidemiološku situaciju dobro što je početak godine odložen za  1.oktobar, te da novi školski kalendar omogućava da se realizuje veći dio nastavnih sadržaja iz svih predmeta.

    

NASTAVA U ČETIRI SMJENE

 

Kada je riječ o prostornim uslovima za organizovanje nastave u novonastaloj situaciji, Peročević kaže:

„Ove školske godine upisali smo ukupno 1.119 učenika, koji su raspoređeni u 42 odjeljenja. Nedostatak učioničkog prostora je bio izražen  i prije epidemije izazvane virusom korona. Međutim, potrudili smo se da napravimo plan rada koji će omogućiti uspješnu realizaciju nastave. Sve učionice, amfiteatar i ostale slobodne prostorije u školi koristiće se za njeno izvođenje.  Nastava od I do VI razreda biće organizovana u četiri smjene, u trajanju od 7 i 30  do 17 i 40 sati“.

On ukazuje je da je najteže bilo pripremiti raspored časova za predmetnu nastavu.

„Imali smo više predloga, ali  smo napravili konačnu verziju koju ćemo koristiti od 1. oktobra. Nastavnici predmetne nastave biće opterećeniji, jer će dio radnog vremena provoditi u školi, izvodeći redovnu nastavu u VI razredu i konsultacije za VII, VIII i IX razred, a drugi dio radnog vremena moraju posvetiti realizaciji online nastave“, veli on.

 

SOLIDNE DIGITALNE KOMPETENCIJE NASTAVNIKA

 

Prema Peročevićevim riječima, nastavnici su spremni da realizuju nastavu na planirani način.

„Većina  posjeduje solidne digitalne kompetencije. Organizovane su obuke tokom ljetnjeg raspusta za njih i upravu. Uspješno organizovanje  onlajn nastave od 16. marta ove godine, potvrda je da naši nastavnici posjeduju dobru informatičku pismenost “, kaže on.

Direktor ističe da uglavnom svi nastavnici imaju lične tehničke uređaje za realizaciju nastave na daljinu, a onima koji ne budu imali uslove za to biće omogućeno da koriste kompjutersku opremu u školi. Inače, prioritet za naredni period u ovoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi je nabavka nove računarske opreme u cilju osavremenjivanja nastave u svim odjeljenjima.

Peročević smatra da neće biti problema da se u ovaj način rada uklope i djeca sa smetnjama u razvoju.

„U našoj školi se posebna pažnja poklanja obrazovanju učenika sa posebnim obrazovnim potrebama. U ovoj situaciji bitno je da se nastavni sadržaji prilagode njihovim potrebama i interesovanjima. Predmetni nastavnici, psihološko-pedagoška služba, logoped i asistenti u nastavi pripremaće materijal za ove učenike. Škola je angažovala asistente u nastavi za svu djecu koja rade po IROP-u“, naglašava on.

U ovoj školi u planu je organiziovanje produženog boravka za učenike I razreda i biće prilagođeno interesovanju roditelja.

Lj. V.

 

 

Back to Top