
Predsjednik Vlade Duško Marković uručio je u Mojkovcu Branku Banjeviću ovogodišnju nagradu za životno književno djelo „Božo Bulatović“ i tom prilikom poručio da čitava crnogorska istorija djeluje kao književno djelo, kao epopeja o jednom narodu na Balkanu koji se stalno bori da sačuva svoju slobodu i pravo da odlučuje o svojoj budućnosti i da su nagrade i manifestacije, koje nose imena najboljih među nama, i pronose njihove ideje i ideale, jedan od načina da zaustavimo nasrtaje na naš identitet i našu samobitnost.
„Ovo priznanje, danas, deceniju nakon ustanovljenja u Mojkovcu i sa svojim šestim dobitnikom, nosi višeznačnu poruku. Ono je, sa jedne strane, pohvala stvaraocu i njegovom djelu, ali i dokaz da stvaralaštvo, naročito književno, i dalje živi, i dalje plijeni mnoge generacije, onako kako je to činilo i u vremenima iza nas. Ono nam potvrđuje da će knjiga i poslije nas ostati nezaobilazan svjedok i sudionik kulturnog življenja. Uostalom, šta bi bio ovaj svijet bez priče i pričanja, kako to reče veliki Andrić. Crna Gora je zemlja ljudi od duha i duhovnosti, i od mudre riječi – od Svetoga Petra Cetinjskoga i Njegoša, do Lalića i Đilasa“, naveo je Marković.
Laureat ovogodišnje nagrade podsjetio je na svoje prijateljstvo sa Božom Bulatovićem, njihovu zajedničku borbu za crnogorsku literaturu i kulturu uopšte.
„To nije bilo interesno prijateljstvo nego prijateljstvo ideje koje nas je vezivalo u borbi za novu litaruturu, za novu poetsku tradiciju u Crnoj Gori, za prevazilaženje provincijalizacije Crne Gore tokom koje je bila izložena preko 150 godina tuđem interesu koji je ukinuo njene vrijednosti i ubacio tuđe vrijednosti kao naše sopstvene, ukidajući Crnogorcima i pamćenje i tradiciju i budućnost i stanje u kojemu su se nalazili“, kazao je Branko Banjević.