Ministarka Damjanović: PAMETNOM SPECIJALIZACIJOM DO ODRŽIVOG RAZVOJA

Ovogodišnja konferencija „Zeleni dani 2020“, u organizaciji Vlade Crne Gore, Privredne komore Crne Gore i UNDP, održava se 29. i 30. juna 2020. godine.

U okviru prvog dana konferencije održane su dvije sesije, a ministarka nauke dr Sanja Damjanović bila je učesnica drugog panela „Inovacije za budućnost“. Pored ministarke, diskusiji su se pridružili i NJ. E. Alison Kemp, ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori i Viktor Simončić, nezavisni ekolog. Panel je moderirao Dobrivoje Lale Erić iz Centra za promociju nauke ‒ Srbija, dok je uvodnu prezentaciju održala Ana Trbović, članica Upravnog odbora Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT).

Okupljeni su razgovarali o dinamici nastalih promjena podstaknutih tehnološkim napretkom, ali i uticaju inovacija i ulaganja u ustraživanje i razvoj na konkurentnost i ekonomski rast zemlje.

Ministarka nauke ukazala je na značaj Strategije pametne specijalizacije, koju je Crna Gora kao prva država van EU usvojila prošle godine.

„Energija, poljoprivreda i zdravstveni turizam su prioritetne oblasti koje imaju izuzetan potencijal za ekonomski rast naše zemlje. Crna Gora prepoznata je kao Regionalni Green Hub sa visokim nivoom korišćenja i potencijala za obnovljive izvore energije i mineralnih sirovina na principima kružne ekonomije i održive životne sredine“, istakla je Damjanović.

Ona je kazala da jačanje organske poljoprivrede i korišćenje savremenih tehnologija za tradicionalne poljoprivredne proizvode stavljaju organsku i autohtonu hranu na vrh crnogorskih inovacijskih ciljeva. Pored energije i održive poljoprivrede, jedan od prioriteta je i zdravstveni turizam gdje Crna Gora ima veliki razvojni potencijal, zahvaljujući tradiciji, resursima, ali i ljudskim kapacitetima. Osim renomiranog instituta „Dr Simo Milošević“ u Igalu, koji ima sedamdesetogodišnju tradiciju iza sebe, ministarka je ukazala na značajnu ulogu drugih medicinskih kapaciteta, kao što su bolnica „Meljine“ u Herceg Novom, te centri za liječenje u Risnu i Ulcinju koji predstavljaju veliki potencijal za prevenciju bolesti i rehabilitaciju.

Tokom svoje prezentacije osvrnula se na regionalni projekat SEEIIST koji je u liniji sa jednom od misija narednog okvirnog programa za nauku i inovacije (HorizonEurope), navodeći da „ovaj strateški projekat predstavlja prvu Zelenu infrastrukturu za kancer terapiju i istraživanje u oblasti biomedicine, koja danas predstavlja najmoderniji i najefikasniji metod liječenja velikog broja tumora“.

Ovakav način tretiranja kancera primjenjuje 12 instituta u svijetu, a samo četiri na tlu Evrope.

„Ovo je jedinstvena prilika za naš region koju trebamo i moramo iskoristiti, a ujedno i dodatna vrijednost Evropi s obzirom na to da se radi o tehnološki naprednijem dizajnu“, kazala je ministarka nauke, dodajući da su „promjene i razvoj neophodni ovdje, sada i u svemu što radimo“.

Podsjećamo, cilj ove konferencije je da se tokom ovih dvodnevnih razgovora povežu pokretači promjena iz čitavog svijeta koji dijele strast prema stvaranju bolje i održivije budućnosti.

Back to Top