Konkurs za upis u srednje škole biće objavljen danas. Prijave za upis podnosiće od 29. juna do 3. jula, a novina je da će upis biti u potpunosti elektronski i to na platformi www.upisi.edu.me. Mjesta ima za oko 9.000 učenika, a upisni kriterijumi ostali su isti, saopštio je ministar prosvjete dr Damir Šehović. On je najavio i 11 novih smjerova u stručnim školama, filološka odjeljenja u šest gimnazija, ali i čak 800 stipendija za sve đake koji se odluče za deficitarna zanimanja III stepena.
Prema Šehovićevim riječima, đaci će uz podršku svojih roditelja kompletnu proceduru za upis u srednje škole sprovesti „na klik“. Neće biti potrebno da pribavljaju svjedočanstva, niti diplome sa polaganja polumaturskih ispita, kao ni izvode iz knjige rođenih, niti jedan jedini dokument. Sve će biti rađeno potpuno elektronski i sve će se povlačiti iz postojećih baza podataka Ministarstva prosvjete i drugih organa.
On je dodao i da će, nakon početka e-upisa, djeca svakog dana moći da prate svoje mjesto na rang listi koja se bude objavljivala, i moći će elektronski da povuku prijavu iz jedne škole i preusmjere je u drugu, ukoliko se predomisle, ili pak vide da im pozicija na rang listi određene škole ili smjera nije dobra.
„Ukupan broj mjesta na ovom konkursu za upis u srednje škole je oko 9.000, dok je ukupan broj polumaturanata nešto oko 7.000. Dakle, biće više nego dovoljno mjesta“, ocijenio je ministar.
I broj mjesta po opštinama pojedinačno, kako je naglasio, veći je od broja polumaturanata. Tako, na primjer, u Podgorici osnovnu školu završava 2.138 učenika, a broj upisnih mjesta u konkursu je oko 2.600. U Nikšiću osnovnu školu završava 783 učenika, a broj upisnih mjesta je preko 1.000. U Pljevljima 282 učenika završava osnovnu školu, a broj mjesta 378. U Baru su 532 upisna mjesta za 484 učenika koja završavaju osnovnu školu. U Beranama je predviđeno 588 mjesta, a broj osnovaca IX razreda je 313. Broj učenika koji završavaju osnovnu školu u Bijelom Polju je 547, u Konkursu su 644 upisna mjesta.
Šehović je najavio i da će učenici i od septembra moći ponovo da se obrazuju u dualnom obliku obrazovanja.
„Planirano je da u dualnom sistemu od septembra bude oko 800 đaka kod preko 200 poslodavaca. Biće dodijeljeno skoro 800 stipendija za đake koji se opredijele za neko od deficitarnih zanimanja III stepena, i to u 29 škola iz 17 opština“, rekao je ministar.
Upis u srednje škole predstavio je direktor mješovite škole u Golubovcima Zoran Klikovac. On je rekao da je Mješovita škola u Golubovcima nova srednja škola koja je prve đake primila prošlog septembra.
„Volim da kažem da smo škola koja koristi najbolje tekovine tradicionalnog obrazovanja, ali u velikoj mjeri i digitalne tehnologije, savremenu opremu, kabinete i sve druge mogućnosti za pripremanje naših đaka za tržište rada. Dakle, u našoj školi đake čekaju kvalitetan kadar i ozbiljna obrazovna ponuda, ali i u svim drugim srednjim stručnim školama. Što se tiče e-upisa, prostora za brigu nema. I naša i sve druge škole biće na raspolaganju za svaku vrstu pomoći. Vjerujte nama, a mi ćemo vam pomoći da kvalitetno prođete kroz jedan od najljepših perioda odrastanja“, istakao je Klikovac.
O upisu u gimnazije govorio je direktor Gimnazije „Panto Mališić“ u Beranama Sreten Lutovac.
On je izrazio zadovoljstvo što je Ministarstvo prosvjete omogućilo ove godine elektronski upis u prvi razred srednjih škola.
„Na taj način je značajno olakšana procedura upisa, kako učenicima i njihovim roditeljima, tako i školama. Iako sam uvjeren da će sama procedura upisa proteći bez problema, želim da naglasim da ćemo u školama biti spremni da pružimo podršku učenicima i njihovim roditeljima, ukoliko se pojave bilo kakve poteškoće prilikom podnošenja elektronske prijave za upis. Kada je riječ o gimnazijskom obrazovanju, ono pruža odlične mogućnosti, a u pojedinim gimnazijama će ove godine biti formirana i specijalistička odjeljenja, te će tako biti data mogućnost svim onim učenicima koji imaju posebne afinitete prema prirodnim, odnosno društvenim naukama“, naglasio je Lutovac.
Istaknuto je i da će upisni kriterijumi biti isti kao i prethodnih godina: opšti uspjeh u posljednja tri razreda osnovne škole; uspjeh na polumaturskom ispitu; te uspjeh iz predmeta značajnih za pojedinu školu odnosno smjer. Boduju se i rezultati sa državnih i međunarodnih takmičenja, te diploma „Luča“. Posebni kriterijumi su, baš kao i prethodnih godina, propisani za specijalistička odjeljenja gimnazija.
Najavljeno je otvaranje novih smjerova u gimnazijama i stručnim školama.
Naime, od septembra je planirano da u podgoričkoj gimnaziji budu odjeljenja matematičke i filološke gimnazije, te dvojezična i sportska odjeljenja. U nikšićkoj gimnaziji biće i filološko i matematičko odjeljenje, kao i odjeljenje sportske gimnazije. Takođe, u cetinjskoj, danilovgradskoj, barskoj i kotorskoj gimnaziji planirano je filološko odjeljenje.
Za narednu školsku godinuje urađeno 11 inoviranih, modularizovanih obrazovnih programa iz različitih oblasti u stručnom obrazovanju. Građevinska škola u Podgorici će tako moći da ponudi učenicima obrazovne programe: Tehničar za dekorisanje i aranžiranje prostora i Tehničar za arhitekturu i dizajn enterijera, te Tehničar za geodeziju, Tehničar obrade drveta, Operater obrade drveta. Osavremenjeni su programi Farmaceutski i Fizioterapeutski tehničar. Programi su pripremljeni uz podršku IPA projekta. Stručna škola u Baru, pored postojećih, ponudiće učenicima i program Kozmetičar. U Srednjoj stručnoj školi u Bijelom Polju učenici će ove godine moći da se obrazuju po programu Farmaceutski tehničar, a u Srednjoj stručnoj školi „Ivan Uskoković“ u Podgorici od ove školske godine biće u primjeni obrazovni programi Tehničar automehatronike i Automehaničar. U Srednjoj stručnoj školi u Golubovcima planira se formiranje odjeljenja Veterinarski tehničar.