OBUKA ZA NASTAVNIKE STRUČNIH ŠKOLA

U okviru projekta „Unpređenje obrazovnih programa i usluga u cilju zadovoljavanja potreba marginalizovanih grupa“ koji finansira EU, od 17. do 19. juna,  biće organizovana obuka „Stručno za SVE/VET 4 ALL“. Učesnici su nastavnici iz 13 stručnih škola iz Crne Gore, a cilj je da steknu nova znanja i poboljšaju svoje vještine u cilju pružanja podrške učenicima iz romske i egipćanske zajednice da uspješno završe stručne škole i uključe se na tržište rada.

Projekat je dio Sektorskog operativnog programa za zapošljavanje, obrazovanje i socijalne politike 2015-2017 (SOPEES), ukupne vrijednosti 18 miliona eura, a njegova primjena započela je u septembru prošle i trajaće do decembra ove godine.  Intencija je da se pruži podrška modernizaciji kurikuluma srednjoškolskog stručnog obrazovanja kako bi se zadovoljile potrebe marginalizovanih grupa, što odgovara savremenim trendovima evropskog razvoja i najboljim praksama.

Glavni korisnici ovog projekta su Ministarstvo prosvjete i Centar za stručno obrazovanje, kao i  Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Ministarstvo rada i socijalnog staranja.

Obuku će realizovati Aleksandra Radoman-Kovačević i dr Saša Milić. Oni smatraju da bi nakon treninga svaki polaznik trebao bolje da razumije probleme u savladavanju gradiva sa kojima se suočavaju učenici iz RE zajednice i da se sa više sigurnosti suočava sa specifičnim izazovima u učionici, van učionice i van škole. Milić je naglasio važnost umrežavanja sa drugim relevantnim zainteresovanim stranama rekavši da je „inkluzivno obrazovanje samo jedan od instrumenata za socijalnu uključenost djece iz marginalizovanih grupa. U cilju postizanja veće socijalne inkluzije potrebna je bliža saradnja među obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim strukturama kao i ostalim strukturama javne uprave. Socijalna inkluzija napor je cijelog društva“.

Aleksandra Radoman-Kovačević  ukazuje na važnost ovakvih obuka ističući da „ova eduakcija pruža, ne samo informacije o uslovima za život i učenje učenika iz romske zajednica, već omogućava polaznicima i razmjenu iskustava u školovanju romskih i egipćanskih učenika i najboljih praksi, a promoviše i primjenu ovih praksi u drugim stručnim školama''.

U edukaciji učestvuje 26 stručnjaka koji se obučavaju da postanu treneri kako bi stečena znanja i vještine prenesu kolegama iz matičnih škola i šire. Na ovaj način biće obuhvaćeno više od 250 nastavnika.

Ovo je prva u nizu od pet obuka koje su predviđene ovim projektom. Ona je usmjerena na razvoj vještina koje podstiču inkluzivne obrazovne prakse, nakon čega će u septembru biti sprovedena obuka o primjeni modula stručnog obrazovanja koji su pripremljeni u okviru projekta kako bi se odgovorilo na potrebe učenika sa posebnim obrazovnim potrebama (SEN) i RE zajednice, a tokom oktobra i obuka radi efikasnijeg korišćenja MEIS sistema u vezi sa prikupljanjem, procesuiranjem i interpretacijom podataka od važnosti za poboljšano učešće RE đece u obrazovnom sistemu.

Lj. V.

Back to Top