U OŠ „Jugoslavija“ u Baru spremno su dočekali početak online nastave #UčiDoma.
Prema riječima direktorice Biljane Vukmanović, za veoma kratko vrijeme pokrenut je sajt, a njime i školska e-platforma, te otvoreni emailovi svim odjeljenjima, čime je napravljen prvi korak za realizaciju ovog zahtjevnog vida učenja.
„Na nivou aktiva i odjeljenskih vijeća predloženi su administratori e-platforme koji uredno, prema dogovorenoj dinamici, unose sadržaje koje im prosljeđuju nastavnici, čineći ih na taj način dostupnim svim učenicima. Nastavnici su profesionalno i predano započeli realizaciju novog koncepta nastave otvaranjem google učionica i drugih različitih oblika online učenja, formirali su brojne viber grupe i počeli sa primjenom potpuno drugačijih načina rada“, kazala je ona, dodajući da se posebno vodilo računa da učenjem na daljinu budu obuhvaćeni svi đaci, čemu su najznačajniji doprinos dale odjeljenske starješine, kao i da su svi nastavnici ove škole pokazali osjećanje empatije, solidarnosti i visok stepen profesionalnosti u svakodnevnim nastavnim aktivnostima, koje iziskuju predani rad.
„S obzirom na to da u školi postoje dva kombinovana integrisana odjeljenja, nemjerljivu posvećenost i otvorenost za saradnju ispoljile su defektološkinje Biljana Marković i Branka Dumnić, kao i asistentkinje u nastavi, koje u saradnji sa defektolozima, nastavnicima razredne i predmetne nastave, pružaju kontinuiranu tehničku podršku kako učenicima iz integrisanog odjeljenja, tako i učenicima koji nastavu pohađaju po IROP-u. Svi nastavnici za svaku predstojeću sedmicu pišu sedmične planove rada a nakon završetka izvještaje o realizaciji, čime se sumira pregled svih realizovanih sadržaja, aktivnosti učenika i procenta učešća na sedmičnom nivou za svaki predmet i razred, što daje konačnu sliku uspješnosti realizacije online nastave na sedmičnom nivou. Nijednog trenutka ne zaboravlja se činjenica da ništa ne može da zamijeni živu riječ i učioničku interakciju, ali u uslovima koje je nametnula pandemija može se konstatovati zadovoljstvo realizacijom online nastave u prvih mjesec dana njenog trajanja“, ističe Vukmanovićeva.
TIMSKI RAD
Uprava škole i Stručna služba od početka realizacije koncepta #UčiDoma rade timski. Zajednički iznalaze rješenja za prevazilaženje nedoumica, kroz kontinuiranu interakciju sa svim subjektima nastave u novonastalim okolnostima i dodatnom podrškom učenicima u vidu osmišljavanja kreativnih online aktivnosti, ali i onih u cilju dobijanja pravovremenih povratnih informacija sa ciljem unapređenja kvaliteta onamo gdje je to neophodno.
Psihološkinja Milanka Radović kreirala je upitnike za učenike, roditelje i nastavnike koji su postavljeni na školski sajt koji se mogu online popuniti, a pripremila je više korisnih savjeta za roditelje u novonastalim uslovima. Pedagoškinja Lorena Srećković osmislila je, na osnovu metodičkih preporuka u priručniku koji se nalazi na sajtu www.skolskiportal.edu.me, obrazac koncepta praćenja i vrednovanja postignuća učenika koji je, kao vid podrške u kreiranju sopstvenog modela ponuđen nastavnicima. On sadrži sve važne segmente rada učenika u postojećim okolnostima na osnovu kojih se prati i vrednuje njihov rad. Nastavnici su na nivou aktiva i vijeća prilagođavali ponuđeni model specifičnostima predmeta i broju sedmičnih časova.
KOMUNIKACIJA SA PREDSTAVNICIMA SAVJETA RODITELJA
Osim sa nastavnicima, Uprava škole u redovnoj je komunikaciji sa predstavnicima u Savjetu roditelja, a raspisan je i konkurs za učenike, kao vid podrške njihovom kreativnom stvaralaštvu, sa vrijednim nagradama u sve tri kategorije. Na Facebook stranici škole prezentuju se foto kolažima učeničke aktivnosti, čime se dočarava djelić ambijenta učenja kod kuće.
Ne izostaju nagrade na konkursima. Učenica IX razreda Anja Vojvodić osvojila nagradu na međunarodnom literarnom konkursu na temu „Stihom protiv korone“ (mentorka Jelena Boričić), među 700 pristiglih radova, dok je učenica IV razreda Anastasija Bjelanović osvojila prvo mjesto na VII literarnom festivalu „Male morske pjesme i priče“ (mentorka Vesna Drašković) u kategoriji IV, V i VI razreda.
Na konkursu nevladine organizacije „EKOM“ radovi učenika ove ušli su selekcijom u najuži izbor, i to: fotografije učenika Taide Hadrović, Novaka Ivanovića, Milana Šćepanovića, Đorđa Popovića, Lava Obradovića, video radovi učenika Dušana Simića i Tadije Klikovca i radovi u kategoriji Eko škole/aktivizam. Mentorke učenicima su nastavnica fizike Marina Andrijević Petrović i nastavnica hemije Dragana Milićević.
„Nastala situacija, prije svega, okupila nas je oko jednog cilja: pružiti učenicima podršku, pokazati im da smo i u ovakvom trenutku uz njih i da vodimo računa o važnosti njihovog obrazovanja u toku trajanja pandemije kroz kontinuitet nastavnog procesa, na način koji je u ovom trenutku jedino dostupan. Sada, nakon mjesec dana, možemo bez zadrške reći da u našoj školi postoji jedna dobro utvrđena šema rada koja funkcioniše bez problema“, ocjenjuje direktorica, ukazujući da je sve što se radi dostupno i transparentno.
„Odlukom Ministarstva prosvjete odložen je upis u prvi razred dok se ne steknu uslovi, ali smo i u tim okolnostima mislili na naše buduće prvake. Umjesto njihove tradicionalne martovske posjete školi, pripremili smo video klip koji prikazuje kako izgleda jedan školski dan prvaka u našoj školi. Na taj način, dok se ne steknu uslovi za upis, roditelji budućih prvaka, kao i sama djeca, mogu na jedan poseban način da osjete ambijent i način rada prvaka u našoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi, ali i da čuju školsko zvono koje nam u ovom trenutku svima nedostaje“, zaključila je direktorica Biljana Vukmanović.
Izvor: barinfo.me