IZABRANI NAJBOLJI MLADI EKO-REPORTERI

Proglašeni su najbolji učesnici konkursa  „Mladi eko-reporteri“ koji je po trinaesti put organizovala NVO „EKOM“ u sklopu programa Fondacije za ekološku edukaciju (FEE).

U konkurenciji je bilo preko 520 radova koji su poslati  iz 37 osnovnih i 15 srednjih škola. Na njihovoj pripremi je radilo preko 400 učenika, a pomagala su 72 profesora mentora.

Nakon selekcije, u igri za nagrade bilo je ukupno: 46 tekstova, 55 fotografija, 14 foto-priča  i 25 video klipova. Posebnu grupu čini 20 radova na temu ekološkog i građanskog aktivizma (eko škole).

Najbolji radovi odabrani su u pet tematskih i dvije starosne kategorije 12 do15 godina i 16 do 19 godina.

U kategoriji od 16 do 19 godina, prvo mjesto u konkurenciji video radova pripalo je „Ekoremedijaciji“ Petra Josipovića (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić). Najbolji ekološki članak je „Crna Gora ima svog predstavnika u TOP 10“ Tare Miranović (Gimnazija „Niko Rolović“, Bar), a najbolja eko foto-priča je
„Sve prolazi, samo smeće ostaje“ Milana Šapurića (Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić).

Prvonagrađena eko fotografija jeOkitimo Zetu, naš Park prirode“ Mile Miketić (Gimnazija ,,Petar I Petrović Njegoš“ Danilovgrad), a fotografija biodiverziteta i predjela „Život u kamenu“ Elsana Zerotića (Resursni centar za djecu i mlade, Podgorica).

Prvonagradjeni radovi učesnika u kategoriji 12 do 15 godina su: video rad
„Pomozi planeti, pomoći ćeš i sebi“ čiji su autori Sergej Laušević, Taida Kapetanović i Ognjen Vraneš (OŠ „Salko Aljković“ Pljevlja;
ekološki članak „Da li plače Suza Evrope?“ Jovane Damjanović (OŠ „Dr Dragiša Ivanović“, Podgorica); eko foto-priča „Heroji novog doba“ Milice Stanimirović i Aide Markišić (OŠ „Marko Miljanov“, Podgorica); eko fotografija
„Život u tami“ Amine Kuč (OŠ „Salko Aljković“, Pljevlja);
fotografija biodiverziteta i predjela „Geometrima nije pošlo za rukom“ Vuka Pandurice (OŠ „Aleksa Đilas Bećo“, Mojkovac).

OŠ „Aleksa Bećo Đilas“ iz Mojkovca poslala je na konkurs preko 100 radova, OŠ „Jugoslavija“ iz Bara 68, a OŠ „Radomir Rakočević“ iz Mojkovca 37 radova. Najveći broj selektovanih radova imale su Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola iz Nikšića (16), Srednja stručna škola „Spasoje Raspopović” iz Podgorice (14) i OŠ „Dušan Obradović“ sa Žabljaka (10).

Organizator konkursa „EKOM“ dodjelio je priznanja za radove o ekološkom aktivizmu: Srednjoj ekonomsko-ugostiteljskoj školi iz Nikšića, Srednjoj stručnoj školi „Spasoje Raspopović“ iz Podgorice, Gimnaziji „Tanasije Pejatović“ iz Pljevalja, te osnovnim školama: „Dr Dragiša Ivanović“ iz Podgorice, „Salko Aljković“ iz Pljevalja i „Braća Labudović“ iz Nikšića.

Radove je vrednovao dvanaesetočlani nacionalni žiri u kojem su bili Dragica Šaković, urednica u dnevnom listu „Pobjeda“, Nikola Malović i Jelena Vukasović, profesori književnosti, Milo Radonjić, novinar i PR menadžer, biolozi: mr Vasilije Bušković, mr Izeta Trubljanin, mr Aleksandra Ivanović i Nemanja Malovrazić, zatim Anto Baković, fotograf iz Mediteranskog centra za fotografiju, Radmila Beća -Radulović, grafička dizajnera, te Tatjana Đurović, turizmolog i Sara Đurović, studentkinja, višestruke učesnice konkursa.

Diplome nagrađenim učesnicima, kao i sertifikati mentorima biće dostavljeni poštom kada se nastavi rad obrazovnih institucija.

Pripremila: Lj. V.

Izvor: mladi-ekoreporteri.org.me

 

Back to Top