Nastavi na daljinu, tj. konceptu #UčiDoma uspješno se prilagodio i Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović“ − Kotor.
U ovoj ustanovi nastava se organizuje na tri nivoa obrazovanja: predškolsko, osnovno i srednje vaspitanje.
Kako kaže direktor Neđeljko Moškov, ove godine nemaju u predškolskoj grupi djecu iz okoline koja su stalni korisnici, već je ta grupa sastavljena polaznika koja dolaze povremeno na rehabilitaciju sa roditeljima i tu borave u periodima od par do mjesec dana.
„Naveo bih da u toj grupi imamo najviše djece iz drugih gradova i da su to pretežno kohlearno implantirana djeca (CI). Sva ona su kontaktirana i svoje tretmane odrađuju putem skypa ili nekog drugog vida video komunikacije kako ne bi gubili dragocjeno vrijeme za njihovu rehabilitaciju u postoperativnom periodu“, objašnjava on.
Osnovna škola funkcijoniše prema posebnom programu za djecu sa poremećajima sluha i govora. Ove godine imaju prvi, treći, peti, šesti, sedmi i osmi razred. Ovaj nivo obrazovanja pohađa 14 djece i ona su većinom iz drugih gradova, tako da je 11 smješteno u internatu ove ustanove. Kako je njihov broj mali, nastavu prate isključivo preko skypa i to individualnim pristupom. Djeca su, ocjenjuju u školi, odgovorna i za sad nema poteškoća u tom dijelu rada.
„Srednju školu u ovoj ustanovi osim slušno oštećenih učenika, pohađaju i đaci sa posebnim obrazovnim potrebama i sa poteškoćama u učenju, ukupno 98, a raspoređeni su u osam odjeljenja. Oni se pripremaju za kuvare, frizere, prodavce, automehaničare i elektroinstalatere.
„Našu škola ima poseban program za njih, te nakon završenih četiri razreda dobijaju diplomu trećeg stepena za ta zanimanja. Nastava za srednju školu je večinom organizovana preko platforme koja je postavljena na našem sajtu, preko koje mogu da prate predavanja, ali tu su takođe i naš Youtube kanal, viber i facebook grupe, te aplikacija edmodo i zoom za pojedine predmete. Osim u rijetikim slučajevima za koje smo preuzeli određene korake kako bi se aktivnije uključili u nastavu, do sad su učenici ozbiljno shvatili ovaj vid nastave i na vrijeme odrađuju svoje zadatke. Imamo čak i primjera gdje djeci više prija ovaj vid nastave, te su popravili svoje ocjene iz pojedinih predmeta“ ističe direktor.
Osim obrazovanja, ovaj Resursni centar radi i sa djecom iz redovnih škola.
„Naši logopedi i surdolozi daju podršku djeci iz redovnih škola iz našeg i okolnih gradova za poteškoće u govoru. U prvih petnaest dana obustave redovne nastave uspjeli smo da stupimo u kontakt sa 131 roditeljem djece, te da kroz skype tretmane, slanje materijala za vježbu, telefonske konsultacije i snimke djece za provjeru postignuća djeteta (roditelji snimaju i šalju) nastavimo naš rad dok traje pandemija.
Kao dodatnu uslugu ponudili smo i psihološku podršku, kako za roditelje tako i za učenike za bilo koji vid problema s kojim se suočavaju i povezali se sa Udruženjem mladih sa hendikepom kako bi imali bolji rezultat na tom polju“, kaže Moškov.
On smatra da, uprkos statistici, koju je pokazalo istraživanje sprovodeno prije ove situacije za potrebe jednog stručnog rada, u kojoj se navodi da 40 odsto djece nema kući računar i da se na internet povezuje isključivo preko svojih telefona, ova teška vremena za nastavnike i učenike u ovoj ustanovi prevazilaze mnogo bolje od očekivanja.
Lj. V.