UZ ONLAJN MENTORSTVO PROFESORA NA FAKULTETU LIKOVNIH UMJETNOSTI STUDENTI DOVRŠAVAJU RADOVE

Uzimajući u obzir specifičnost praktične nastave koja se izvodi na Fakultetu likovnih umjetnosti (FLU) Univerziteta Crne Gore (UCG), dekan ovog fakulteta Ratko Odalović kazao je da u ovim vanrednim okolnostima nastavno osoblje i uprava fakulteta imaju razumijevanja za studente, tako da će obim zadataka prilagoditi njihovim mogućnostima realizacije.

„Specifičnost nastave na umjetničkim fakultetima odražava se najprije kroz induvidualo umjetničko istraživanje koje zahtijeva adekvatan prostor (studio, atelje) kao i materijal neophodan za dalju realizaciju rada (slikarski, vajarski i dizajnerski materijali). Nažalost u budućem periodu odlaganja nastave zbog preventivnih mjera, studenti nijesu u prilici da koriste fakultetske prostorne kapacitete, tako da su primorani da obezbijede adekvatne uslove u kućnim prostorijama za nesmetan rad”, kazao je dekan Odalović.

Na većini teorijskih predmeta, nastava se već prilagodila onlajn platformama, na kojima nastavno osoblje fakulteta sprovodi svakodnevne konsultacije, korekture i predavanja. Za nesmetano izvođenje onlajn nastave, nastavnom osoblju ovog Fakulteta na raspolaganju su saradnici i pripravnici koji učestvuju u pripremi materijala, kao i uprava, administrativno i vannastavno osoblje fakulteta, u cilju održavanja kvaliteta nastave.

„Najvažnija obavještenja ističemo na zvaničnom sajtu fakulteta, društvenim mrežama i po hitnosti na lične mejlove studenata. Prednost lakše komunikacije između profesora i studenata našeg fakulteta, jeste manji broj studenata (grupe) sa kojima profesori rade na induvidualnim likovnim poetikama, tako da je komunikacija direktna i posvećena“, navodi Odalović.

Praktična nastava na FLU je specifična, te realizaciju umjetničkog rada stalno prati predmetni nastavnik.

„Eventualni izostanak u toku procesa realizacije kod studenata je vidljiv i mjerljiv kroz završni ispit – rad. Ukoliko vanredna situacija potraje, studenti će na kraju semestra demonstrirati stečene vještine i znanja kroz praktičnu realizaciju radova, tako da će i njihovi rezultati biti adekvatno ocijenjeni. U ovom slučaju ne vidimo razlog da se i ocjene ne dostave u elektronskom obliku“, smatra Odalović.

O. Đ.  

 

Back to Top