Centar za stručno obrazovanje: USPJEŠAN POČETAK UČENJA NA DALJINU U SREDNJIM STRUČNIM ŠKOLAMA

I srednje stručne škole u Crnoj Gori spremno su dočekale primjenu koncepta učenja na daljinu. One su se pripremile koristeći uputstvo Ministarstva prosvjete i plan Centra za stručno obrazovanje.

Prema tom planu, škole su formirale timove za sprovođenje online nastave, samostalno pripremile materijale za primjenu obrazovnih programa koji obuhvata: prezentacije (Power Point ili drugi format) za realizaciju ishoda učenja za teorijski oblik nastave ili za vježbe kod modularizovanih obrazovnih programa/odnosno nastavne jedinice kod starih obrazovnih programa; video materijal za jedan do dva časa, za realizaciju ishoda učenja za svaki modul/predmet na svim godinama učenja za određeni oblik nastave (teorijska nastava, vježbe ili praktična nastava)/odnosno ciljeva učenja kod starih obrazovnih programa u trajanju od 15 – 20 min; praktične zadatke, testove, kvizove u odgovarajućoj aplikaciji i drugo; uputstvo za rad učenika i njihovu komunikaciju sa nastavnicima/razrednim starješinama i informaciju/uputstvo za roditelje u vezi sa načinom organizacije nastave, rekli su nam u Centru za stručno obrazovanje.

 

VIŠE NAČINA KOMUNIKACIJE SA UČENICIMA

 

Obezbijeđeni su načini komunikacije sa učenicima. Pripremljeni materijali mogu se poslati učenicima na više načina: korišćenjem portala ukoliko ga škola posjeduje; postavljanjem materijala na Dropbox, Office 365 ili neku drugu aplikaciju za online kolaboraciju; slanjem na email učenika ili roditelja, preko viber ili what’s up grupa, te postavljanjem materijala na društvene mreže.

U slučaju da neka škola nije u mogućnosti da organizuje online nastavu sa svojim učenicima, zbog nepostojanja uređaja ili interneta, potrebno je da pripremi materijal koji će dostaviti u štampanoj formi učenicima ili njihovim roditeljima. Škole takođe  treba da sarađuju između sebe i razmjenjuju materijale.

Sve aktivnosti se redovno prate. Na nivou Centra za stručno obrazovanje to je u nadležnosti Koordinacionoog odbora (direktor, Odjeljenje za istraživanje i razvoj kvalifikacija i Odjeljenje za utvrđivanje kvaliteta), a u školama to rade formirani timovi. Direktori škola treba sedmično da šalju informacije direktoru Centra za stručno obrazovanje o sprovedenim aktivnostima  i linkovima na kojima se nalazi materijal. Takođe, i škole su dužne da obezbijede da učenici šalju povratne informacije o realizaciji aktivnosti kod kuće.

„Savjetnici Centra za stručno obrazovanje su aktivni učesnici u realizaciji online nastave. U neposrednoj su komunikaciji sa direktorima i nastavnicima i pružaju im  neophodnu podršku za izradu kvalitetnih sadržaja koji se koriste u primjeni učenja na daljinu. Škole već dostavljaju izvještaje o realizaciji koncepta #UciDoma prema uputstvu za online evaluaciju ovog tipa nastave “, kaže Magdalena Jovanović iz Centra za stručno obrazovanje.

 

OCJENJIVANJE NA OSNOVU AKTIVNOSTI I POKAZANOG ZNANJA

 

Prema njenim riječima, ocjenjivanje za III tromjesječje je u toku,  jer je najveći dio  ovog klasifikacionog perioda odrađen u redovnoj nastavi i to ne predstavlja veliki problem.

„Nastavnici većinu ocjena imaju, a ostatak će se širokom lepezom mogućnosti definisati kroz komunikaciju i ispitivanje putem viber poziva, postavljenih i projektnih zadataka dostavljenih učenicima. Kako su naši nastavnici savjesni, obučeni i profesionalci koji daju maksimum da sav materijal kroz razne oblike online nastave dođe do učenika, sigurni smo u njihov odabir načina da svaki učenik dobije ocjenu na osnovu svojih aktivnosti, odgovora i pokazanog znanja nekim od vidova elektronske komunikacije“, ističe ona.

Jovanović ukazuje da će svim učenicima biti omogućeno da poprave ocjene, kao i da će nastavnici, direktori, razredne starješine uz podršku pedagoško-psihološke službe, te zaposlenih u Centru za stručno obrazovanje, Ministarstvu prosvjete, Zavodu za školstvo, Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva i Ispitnom centru u ovim teškim trenucima pandemije, prije svega, voditi računa o bezbjednosti i zdravlju učenika, ali i stvoriti uslove da budu ocijenjeni.

„Roditelje molimo da u vrijeme izolacije djeca koriste dostupne materijale, uče i nekim od online načina pokažu znanje i želju da ocjene poprave, jer će im to biti omogućeno. Ukoliko dobijaju informacije da je nemoguće ocjene popraviti molim ih da kontaktiraju direktora škole, Centar za stručno obrazovanje i Ministarstvo prosvjete, ali se iskreno nadam da takvih poziva neće biti ukoliko učenici ispoštuju sve preporuke i drže se datih uputstava“, poručuje ona.

Lj. V.

 

 

Back to Top