Prioriteti novog dekana Fakulteta dramskih umjetnosti: POBOLJŠANJE KVALITETA NASTAVE I INFRASTRUKTURE

Novoimenovani dekan Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja doc. dr Edin Jašarović najavio je da će tokom svog mandata posebnu pažnju posvetiti poboljšanju prostorno-tehničkih kapaciteta koji se indirektno tiču i uslova nastave, ali i ostalih administrativno-operativnih uslova poslovanja FDU-a, kao i povećanju kvaliteta nastave.

On je za sajt Univerziteta Crne Gore (UCG) kazao da je, imajući u vidu da Fakultet dramskih umjetnosti od 1997. godine djeluje u prostoru kulturno istorijskog spomenika bivšeg turskog poslanstva, koji je kao takav prostorno zadat i limitiran, dogovorio prenamjenu postojećih prostora za dekansku i prodekansku kancelariju, koja paradoksalno do sada nije zvanično postojala na FDU.

“U saradnji sa rektoratom UCG-a prof. dr Danilom Nikolićem i sa službama javnih nabavki, već sam pokrenuo rekonstrukciju dotrajalih plafona i elektrotehničkih instalacija, izolacionu sanaciju objekta na spoljnim i unutrašnjim zidovima, definisao poziciju dva parkirna mjesta FDU-a u saradnji sa Opštinom Cetinje i definisao listu prioriteta koja se tiču sveukupnog uređenja enterijera, odnosno  opštih uslova kvaliteta boravka studenata na fakultetu u  toku nastave i  van nje”, objasnio je Jašarović.

Što se tiče poboljšanja kvaliterta nastave, nastavio je on, “važno je napomenuti da skorijim izmjenama programa do 30 ECTS kredita dinamično mijenjamo, unapređujemo i inoviramo naše studijske programe i to posebno na master studijama kako bi one postale privlačne što široj ciljnoj grupi budućih studenata. Tako da kad govorim o aktivnostima koje preduzimam na početku svog mandata, iskreno se trudim da uspostavim dobar radni tempo rješavanja svakodnevnih obaveza sa dinamičnim planom razvoja naše organizacione jedinice koji sam predstavio u programu razvoja”.

Fakultet dramskih umjetnosti od svog osnivanja na izvjestan način intenzivno je pratio  potrebe tržišta rada, posebno imajući u vidu veličinu kulturnog i medijskog tražišta Crne Gore. Ovaj Fakultet produkuje veoma specifične i kompleksne obrazovne profile na tržištu rada koji su na izvjestan način u poptunoj nesrazmjeri sa veoma skoromnim prostorno-tehničkim uslovima koji su u funkciji obrazovnog procesa. Ovo znači da metodologija obrazovnog  procesa koja se koristi u profilisanju veoma disperzivnih, te krucijalnih zanimanja u oblasti dramskih i audio-vizuelnih umjetnosti  kao što su: glumci, producenti, dramaturzi, pozorišni, filmski i televizijski reditelji na izvjestan način karakteriše sposobnost prevazilaženja datih okolnosti kako bi se postigao maksimalan i kvalitetan rezultat procesa obrazovanja budućeg kadra.

“Međutim, kada govorimo o konkretnom unapređenju nastavnog procesa, koji je u skladu sa potrebama tržišta rada, onda govorimo o dvijema veoma relevantnim i inovativnim praksama koje su kroz krovnu strategiju UCG-a, inkorporirane i u našu strategiju razvoja FDU-a. Dakle, to je unapređenje nastavnog procesa koje će se konkretno realizovati kroz razvoj novih interdisciplinarnih studijskih programa, na jednoj strani, i razvoj programa cjeloživotnog učenja na drugoj strani. U oba ova  programska kolosjeka možemo jasno naslutiti  dinamičniji razvoj i relaciju našeg fakulteta ne samo sa tržištem rada, nego i sa izvjesno drugačijim partnerima iz privrednog i realnog sektora, ali i sa drugim ciljnim i starosnim grupama koje iskazuju potrebu za dramskom i audio-vizuelnom edukacijom. Ovo sve ukupno upućuje i na dalju programsku diversifikaciju naše nastavne ponude i razvoj kurukuluma koji će se u skorijoj perspektivi  adekvatnije valorizovati na tržištu rada”.

Razvoj Centra za savremena umjetnička istraživanja bi se ostvario kroz definisanje akademske platforme i  čiji korijen osnivanja je već odavno usađen i definisan na fakultetu. Međutim, takav centar nije moguć ukoliko se on ne materijalizuje i u prostorno-tehničkim uslovima i infrastrukturnim pretpostavkama, uz pomoć ministarstava obrazovanja, nauke i kulture.

“Razvoj ovog centra, na drugoj programskog strani, značio bi temeljnije preispitivanje doprinosa savremene umjetnosti cjelokupnom crnogorskom društvu. Ovo zapravo znači, da  upravo istraživanje kao osnova našeg budućeg institucionalnog djelovanja, mora biti  povod i zamjena za dosadašnju praksu nastavnog procesa koji se isključivo naslanja na vježbe, a ne toliko na proces istraživanja sam po sebi. Jedino tako sebi možemo objasniti da istraživanje, bilo naučno, stručno ili umjetničko predstavlja u izvjesnom smislu temeljni okvir usvajanja novih znanja, ali ne i uvježbavanje već postojećeg znanja. Istraživanje mora postati krucijalni osnov djelovanja svih naših fakulteta, i to ne kroz nastavnu interpretaciju onoga što već znamo, već upravo onoga što bismo trabali da saznamo - i to ne samo mi profesori, već i naši student”, naglasio je dekan FDU.

Jašarović je, uz ostalo, naglasio dobru saradnju sa međunarodnim organizacijama kao što su:  UNESCO, UNICEF, Savjet Evrope, British Council, ProHelvetia, Evropska kulturna fondacija, Međunarodni teatarski institut (ITI) UNESCO-a, UNDP, Fond za otvoreno društo i sl. Kada je riječ o kulturnim i medijskim institucijama i ustanovama sa kojima smo nedavno obnovili krovne ugovore koji podrazumijevaju realizaciju praktične nastave to su: Crnogorsko narodno pozorište, Kraljevsko pozorište Zetski Dom, RTCG, Filmski centar Crne Gore, Gradsko pozorište, Crnogorska kinoteka i dr. Tu su i crnogorski festivali od nacionalnog značaja:  Kotor Art, Barski ljetopis, Ratkovićeve večeri poezije, Hercegnovski filmski festival,  Kotorski festival pozorista za djecu, FIAT -  Podgorica, Festival „Purgatorije“, Tivat,  Barski TV i filmski  festival, Budva grad teatar i mnogobrojne druge, kao i  sve lokalne kulturne administracije i sekretarijate za kulturu kao i listu inostranih ambasada i njihovih kulturnih predstavništava i centara, te saradnju sa nevladinim organizacijama u zemlji i inostranstvu.

Priredila O. Đ.

 

Back to Top