POČELA REALIZACIJA PROJEKTA „INKLUZIVNA KULTURA U OSNOVNIM ŠKOLAMA U NIKŠIĆU“

Udruženje mladih sa hendikepom Nikšić (UMHNK) počelo je realizaciju projekta „Inkluzivna kultura u osnovnim školama u Nikšiću“, koji je vrijedan 18.410 eura, a finansira ga Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

Ideja projekta je da se u Crnoj Gori prvi put sprovede istraživanje kojim će biti obuhvaćeni učenici trećeg razreda u 17 osnovnih škola iz Nikšića. Tom prilikom biće primijenjemne standardizovane metode za prepoznavanje disleksije i anketni upitnici za rijetke bolesti.

„Implementacijom ovog projekta želimo da doprinesemo ublažavnju i prevazilaženju brojnih društvenih  izazova sa kojima se suočavaju djeca sa disleksijom i sa rijetkim oboljenjima, kao i njihove porodice. U Crnoj Gori da sada nije urađeno istraživanje na temu disleksija kod djece, niti imamo tačan broj onih koja imaju rijetku bolest“, navode iz Udruženja.

Povodom početka projekta, Udruženje mladih sa hendikepom Nikšić potpisalo Memorandum o saradnji sa Filozofskim fakultetom.

„U realizaciju ovog projekta biće uključeno stručnjaci sa Filozofskog fakulteta, konkretno doc. dr Nada Šakotić. UMHNK će učiniti dostupnim rezultate realizovanih aktivnosti za potrebe nastavnog rada i programa na fakultetu i potpisnici će preduzeti mjere na promociji zajedničke saradnje“, kazao je Nenad Mijušković u ime Udruženja.

Dekan Filozofskog fakulteta Goran Barović istakao je zadovoljstvo što im se ova NVO javila jer je, kako je kazao, taj fakultet prepoznat kao institucija koja ima širok spektar saradnje sa NVO sektorom.

„Jedan od važnih segmenata su upravo UMH, odnosno NVO koje se bave problemima mladih, tako da ćemo, nadam se, biti dobar partner u ovom projektu“, kazao je Barović.

Opšti cilj projekta predstavlja doprinos unapređenju prava i položaja u društvu djece sa disleksijom i sa rijetkim bolestima, dok su specifični ciljevi olakšan pristup kvalitetnim i provjerenim informacijama o disleksiji i rijetkim bolestima i unapređenje, razmjena znanja i iskustava, kao i podizanje svijesti ciljnih javnosti o značaju i važnosti prava na obrazovanje bez diskriminacije.

Ciljna grupa su djeca sa disleksijom i rijetkim bolestima, stručnjaci iz oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite – prosvjetni radnici, lijekari, socijalni radnici, fizioterapeuti, logopedi, psiholozi, članovi porodica, organizacije čija je djelatnost povezana sa disleksijom i rijetkim bolestima.

Partner na projektu je: NVO Nacionalna organizacija za rijetke bolesti Crne Gore, a projekat će se realizovati u periodu od 12 mjeseci.

Izvor: onogost.me

 

Back to Top