Održana svečanost povodom 113 godina postojanja Gimnazije „Slobodan Škerović“: DUH PODGORIČKE GIMNAZIJE JE SRCE GRADA

Bogatim umjetničkim programom pod nazivom „Poezija – jezik vječnosti“ podgorička Gimnazija „Slobodan Škerović“ obilježila je 113 godina postojanja. Svečanosti je prisustvovao veliki broj zvanica, a obratili su im se ministar prosvjete dr Damir Šehović i direktorica Gimnazije Zoja Bojanić-Lalović.

„Duh podgoričke gimnazije postao je vrijednost sam za sebe. Vi više nijeste samo odlična škola, iako je to svakako jedna od vaših najvažnijih karakteristika. Niti jedna od najljepših građevina, koju smo imali zadovoljstvo i da nedavno rekonstruišemo. Vi ste prostor sa dušom. Čuvar vrlina mladih. Mjesto koje inspiriše. Srce Podgorice“, poručio je Šehović.

Kako je istakao, kroz školu je od njenog osnivanja prošlo preko 30.000 đaka, a čak 44 su proglašena narodnim herojima.

„Djeca novog doba, vaša djeca, ne znaju da, iako su njihove borbe drugačije od onih koje je vodio Slobodan Škerović i njegovi savremenici, time nijesu ništa manje vrijedne. Jer, jesu bili veliki svi oni koji su se za vrijeme ratova, kao gimnazijalci, opredijelili da daju život za ideale. Njih 673 je poginulo u svjetskim ratovima, a njih 44 iz ove škole je proglašeno narodnim herojima. No, u ovim vremenima drugačijih borbi, dočekali su ih dostojni nasljednici, pravi predstavnici savremene Crne Gore“, naglasio je on, dodajući: „Znam, pak, da mladi današnjice ne slute da, time što ste ih naučili da razmisle prije nego osude; što ste im usadili interesovanje za matematiku, fiziku, jezike; što neki od njih uz vašu pomoć izrastaju u vrsne govornike; što u ovom dvorištu sanjaju svoju budućnost ‒ oni postaju veliki. I ne treba da znaju. Jer tako će možda i najbolje, nesvjesni svoje veličine i jednostavno živeći prave vrijednosti, nastaviti da dopisuju našu hiljadugodišnju istoriju. Jer, upoznao sam mnoge od, slobodno ih mogu nazvati, vaše djece, jer oni to i jesu. I mogu vam sa sigurnošću reći ovo: oni su novo lice Slobodana Škerovića.“

Direktorica Bojanić-Lalović osvrnula se na postignuća Gimnazije.

„Danas Gimnaziju pohađa 2.000 učenika, koji se na kvalitetan način u dobrim uslovima pripremaju za dalje životne i profesionalne izazove.  I u prethodnoj godini gimnzijalci su uz podršku svojih profesora ostvarili značajne rezultate na svim poljima ‒ prvo i treće mjesto iz biologije; prvo i drugo mjesto iz fizike; prvo mjesto iz italijanskog; prvo i drugo mjesto iz programiranja; prvo i treće mjesto iz francuskog; treće mjesto iz ruskog; treće mjesto iz hemije; treće mjesto iz matematike, a naš učenik Marko Šušić donio je prvu medalju Crnoj Gori sa Međunarodne biološke olimpijade. On je među takmičarima 75 zemalja osvojio bronzanu medalju. Uspjeh nije izostao ni na polju sporta, pa su naši sportisti donijeli Školi nagrade iz različitih sportskih disciplina, ali i dali doprinos u nacionalnim timovima. Gdje god bi se angažovali, naši gimnazijalci su ostvarivali značajne rezultate“, istakla je ona.

Komentarišući program Proslave, Bojanić-Lalović je napomenula da on ima jasnu poruku.

„Naš program 'Poezija ‒ jezik vječnosti' i jeste poruka svih nas da je škola ostrvo gdje se kroz posvećenost radu i temeljno sticanje znanja, kroz njegovanje lijepih umjetnosti, odupiremo instant proizvodima u svim sferama života. Naša Gimnazija je takvo ostrvo bila svih 113 godina i ona će to biti i u godinama koje dolaze“, zaključila je ona.

U programu su nastupali učenici: Varja Vukčević, Ognjen Jokić, Marija Ostojić, Balša Božović, Sofija Kirsanov, Jana Radunović, Anđela Marunović, Milica Đoković, kao i članovi školskog hora.

Svečani program režirala je profesorica Gordana Vučinić prema vlastitom tekstu „Poezija – jezik vječnosti“, nastalom kao plod lične inspiracije i izabranih odlomaka iz literarnih radova Borhesa, Genisa, Paza, Lorke itd.

N. N.

Back to Top