Povodom Međunarodnog dana djece oboljele od karcinoma, Crnogorsko društvo za borbu protiv raka (CDPR) doniralo je grafike i crteže Dječjem odjeljenju Opšte bolnice u Nikšiću.
Riječ je o radovima studenata Fakulteta likovnih umjetnosti (FLU) sa Cetinja − Odsjek za grafiku, profesorke Marije Kapisode: Julijane Bulatove, Bosiljke Bakočević, Marije Nikolić, Maše Ratknić, Lane Bulatović, Malike Tulebayeve, Anđele Milošević, Helene Blagojević, Azre Mehonjić, Jasne Samardžić, Sare Petrović, Aleksandre Aranitović, Jovana Tomovića, Vesele Madžgalj, Stefana Delića i Edina Ćeranića.
Crteži i grafike opremljeni su i predati direktoru dr Iliji Ašaninu uz pomoć Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU). Oni će uljepšati sve dječje, ljekarske i sestrinske sobe, kao i ambulante Dječjeg odjeljenja Opšte bolnice u Nikšiću.
Iz CDPR-a saopštavaju da od 2002. godine redovno ovim povodom posjećuju Institutut za bolesti djece KC Crne Gore i uručuju donaciju. Prošle godine su poklonili crteže Dječjem odjeljenju Opšte bolnice u Kotoru.
„Cilj obilježavanja Međunarodnog dana djece oboljele od raka je da se podstakne podizanje društvene svijesti o problematici ove bolesti kod djece i da se ukaže kako prepoznati bolest na vrijeme, kako se boriti, kao i kako i na koji način svako od nas može učestvovati u stvaranju široke mreže solidarnosti u cilju pomoći i podrške oboljelim mališanima i njihovim porodicama. Kada se govori o preventivi, posebno se ističe da trudnice treba da izbjegavaju infekcije, isto tako zračenje nikako nije dozvoljeno, pušenje i alkohol, a pored toga buduće majke treba da vode računa o načinu ishrane i života. Istovremeno treba znati da je poslije porođaja obavezno dojenje djeteta, jer je to svakako veoma uspješna preventiva“, ukazuju iz ove organizacije.
Oni navode podatke da, prema procjeni Međunarodne konfederacije organizacija roditelja djece oboljele od kancera (ICCCPO), preko 250.000 djece u svijetu godišnje oboli od karcinoma, od kojih se blizu 100.000 ne uspije izboriti, dok svega 20 odsto ima pristup modernom liječenju. Ovo oboljenje je drugi najčešći uzrok smrtnosti djece u dobi od jedne do 14 godina. Na sreću, procenat izliječenja je veći nego kod odraslih i njih preko dvije trećine se izliječi, dok je preživljavanje na više od pet godina podignuto i do 90 odsto, zahvaljujući kombinaciji hemioterapije, hirurgije i postoperativnog praćenja djece.