U OŠ ,,Vuk Karadžić“ u Podgorici već godinama primjenjuju prevenciju nasilja i vandalizma. Škola ima tim koji prati proces prevencije nasilja, primjenjuje i evidentira restitucije, djeci je pružena podrška putem Kutije povjerenja i sl.
U tom cilju, danas je u okviru dana predviđenih za PRNŠ, svim članovima kolektiva predstavljeno Uputstvo školama „Podjela odgovornosti i postupanje u cilju prevencije i u slučajevima pojave nasilja“, koje se kao obavezno koristi za prepoznavanje svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja djece, te koje su obaveze i odgovornosti svih u ustanovi, preventivne aktivnosti, postupci i mjere koje treba preduzeti kad se uoči nasilje.
Ove smjernice odnose se na sve vrste nasilja koje škola primijeti, a koje su detaljno opisane u uputstvu. Naglasak nije samo na fizičkom nasilju koje je najlakše prepoznati, već na svim oblicima nasilja, psihološkom, finansijskom i materijalnom, seksualnom − o kome se najmanje govori i elektronskom (cyber) nasilju koje je najzastupljenije, a čije simptome je najteže prepoznati.
Pored vršnjačkog nasilja, jednaka pažnja se posvećuje eventualnom nasilju zaposlenog nad djetetom, odraslog izvan ustanove nad djetetom, te pojavi vandalizma i štete.
,,Rad na prevenciji, ozbiljan pristup i podjela odgovornosti u svakom, eventualnom, obliku nasilja u našoj školi nije novina koja će kod nas početi od primjene ovog uputstva. Taj stav je godinama jedan od temelja našeg rada, ali ovo uputstvo smo shvatili kao dobar pokazatelj i dobar vodič za eventualne nedoumice i praćenje koraka koje nam donosi novi, odlučniji, oblik borbe sa svim oblicima nasilja, kojoj smo svi, na nivou obrazovnog sistema, posvećeni. Zato smo iskoristili ove radne, a nenastavne dane da se svi upoznamo sa njegovim sadržajem i još spremnije odgovorimo izazovima u drugom polugodištu i svom obrazovnom radu, uopšte“, kaže direktorica Svetlana Drobnjak, dodajući: „Obaveza svih nas je da stvorimo atmosferu u skladu s pravilima i vrijednostima koja će i te ’skrivene i potisnute’ slučajeve izvući na svjetlost dana, a time i nama, svim zaposlenim dati priliku da reagujemo, otklonimo oblike nasilja i pružimo podršku. Znati prepoznati i znati uočiti čini ’okvir’ za reagovanje kada se nasilno ponašanje dogodi, te u skladu sa tim mi radimo na kontinuiranom unapređivanju naših znanja koja doprinose da škola bude bezbjedno, sigurno i pozitivno okruženje za učeničko obrazovanje i vaspitanje“.
Pripremila: Lj. V.