Uručena Državna nagrada „Oktoih“: VANVREMENSKA PROFESIJA ZA PREVAZILAŽENJE RAZLIKA I KREIRANJE ZAJEDNIŠTVA

Vi nastavnici ste spona između prošlog i budućeg. Preplet među različitostima. Most među razdvojenima. Veza među rastavljenima. Vi mlade učite gradivu, ali ništa manje ni otvorenosti, toleranciji, poštovanju i objektivnosti. Vi im dajete mir mudrog uma koji će Crnoj Gori donijeti stabilnost i nemir tragajućeg duha koji će joj donijeti napredak. Heroji našeg doba, imaće po čemu da vas pamte”, kazao je ministar prosvjete dr Damir Šehović na današnjem uručenju Državne nagrade „Okotih“  u Vili Gorica koje su za 2019. godinu dobile Desanka Malidžan, profesorica biologije u OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici, i Sanja Ognjanović, profesorica biologije u Gimnaziji „Slobodan Škerović“ u Podgorici.

Ministar je ukazao na značaj „vanvremenske profesije nastavnika“ za prevazilaženje razlika i kreiranje zajedništva.

„U tome je moć nastavničkog poziva.  Jer, iako ideja o različitosti može da razara, ona o zajedništvu, koju usađuje obrazovni sistem, može stotinu puta jače da spaja. Pa šta je knjiga do onaj iskonski osjećaj intelektualne i duhovne povezanosti sa autorom i njegovom idejom? I šta je podučavanje do uzvišeno partnerstvo učenika i učitelja? No, prognavši stare netrpeljivosti uz pomoć učitelja i znanja, nijesmo završili svoj posao ako u svom vremenu otvorimo vrata za neke nove. Svaka razjedinjenost dolazi od predrasuda, koje predstavljaju krnje gledanje na onog drugog kroz samo jednu perspektivu. Upravo nam stoga vi, naši prosvjetitelji, morate učiti djecu ovog doba da vide čitavog čovjeka, u svoj njegovoj ljepoti. Da prepoznaju loše,, ali vide i dobro u njemu. Jer time našem društvu otvarate taj beskonačan potencijal susreta i saradnje”, rekao je on.

Šehović je istakao da su dobitnice ove nagrade prepoznale značaj svog poziva i svjesno odlučile da ono jedino vrijedno što čovjek ima – misao i ideju, prenesu na mnoge. „Time su iznova, ne samo nastavile tok znanja, stvarajući vezu između budućnosti i prošlosti, već i između svih različitosti ovog našeg vremena. Pomagale su svojim đacima, a našoj djeci, da pripreme lekcije, ali i da se pripreme za život; da slušaju svoje potrebe, ali i potrebe drugog; da među ljudima u sličnostima ne traže razlike, a da u različitostima traže sličnosti koje ih približavaju drugima, a ne koje ih razdvajaju“, kazao je Šehović. 

Odluku od dobitnicima ovog najviše priznanja donio je žiri u kojem su bili Zoja Bojanić-Lalović (predsjednica), Aleksandar Mitrović, Mubera Kurpejović, Ljiljana KrivokapićMijajlo Đurić (članovi).

 

PROFESONALIZAM, ODGOVORNOST, STALNO USAVRŠAVANJE

 

 „Prosvjetni radnici kao što su profesorice Malidžan i Ognjanović doprinise prosperitetu Crne Gore i najbolji su uzori mladim ljudima koji kreću u ostvarenje svojih snova. Izuzetna pedagoška kultura, visok stepen profesionalne etike, konkretni rezultati, razumijevanje društvenog konteksta, škole i obrazovanja čine  ove profesorice dostojnim priznanja koje su dobile. Žiri je zato uvjerenja da će nagrađene profesorice svojim radom biti podsticaj za sve prosvjetne radnike“, istakla je, obrazlažući odluku, predsjednica žirija Bojanić-Lalović.

Ona je kazala da je profesorica Desanka Malidžan u toku 40 godina rada sa mladim ljudima pokazala visok stepen profesonalizma, odgovornosti, stručnosti, ali i svijesti da onaj koji šire vidike učenicima mora i sam da uči. Zvanje nastavnika višeg savjetnika dobila je nakon brojnih obuka koje je pohađala, ali i rada na programima i udžbenicima. Njeni učenici osvajali su uvijek neka od prva tri mjesta na državnim takmičenjima, a kao autor i kooautor potpisala je preko 18 naslova − udžbenika, priručnika i radnih svesaka. Na značajan broj naslova bila je angažovana kao recenzent i pokazala svoje metodičke i didaktičke vještine. Aktivno je učestvovala u reformi obrazovanja, dala svoj doprinos kao član mnogih komisija za pisanje programa ili kao član tima za ujednačavanje elemenata, kriterijuma i instrumenata za ocjenjivanje po predmetima u osnovnoj školi za predmete biologija i priroda. „Primjer scenarija časa koji je bio dostupan komisiji pokazuje da je profesorica Malidžan nastavnik svjestan da savremene generacije traže prilagođavanje, pa je kroz posebne metode i interaktivno učenje ona učencima približila sva savremena dostignuća u nauci“, rekla je predsjednica žirija.

 

VISOK STEPEN STRUČNOSTI I POSVEĆENOSTI

 

Bojanić-Lalović je naglasila da je profesorica Sanja Ognjanović svojim profesionalnim angažmanom takođe pokazala kako se kod učenika razvija vrjednosna svijest, ali savjest mladih bića.

Kroz visok stepen stručnosti i posvećenosti u radu sa učenicima, ova profesorica je pokazala da razumije važnu ulogu onoga ko podučava. Usmjerenost na učenike, osluškivanje, nadgledanje, ispravljanje i upućivanje, odlike su njenog rada. Godinama je profesorica Ognjanović mentorka učenicima koji osvajaju neko do prva tri mjesta na državnim takmičenjima, a njeno ime se među prosvjetnim radnicima sa posebnim poštovanjem isticalo kada je na Državnom takmičenju znanja 2018. godine bila mentorka učenicma koji su osvojili prvo, drugo i treće mjesto.

Njeni učeni nisu uspješni samo na državnim takmičenjima, već i na Međunarodnoj olimpijadi iz biologije. I ona je dobila znanje više savjetnice što je rezultat rada na unapređenju sopstvenih kompetencija. Autorka je, recenzenttkinja, i podrška svim značajnim projektima koje realizuje država, te učesnica u izradi obrazovnih programa, kazala je Bojanić-Lalović.

Zahvaljujući se u ime nagrađenih, Sanja Ognjanović je istakla da je od štampanja Oktoiha 1494. godine, za vrijeme vladavine dinastije Crnojevića, i Crna Gora njeguje svoju prosvjetiteljsku tradiciju zajedno sa najrazvijenijim evropskim kulturama. Slavna istorija obavezuje na poštovanje prošlih vrijednosti i nastojanje da svi u obrazovnom sistemu danas omogućimo budućim generacijama „školstvo koje će biti takvo da se ono što nudi, uzima kao dragocjeni dar, a ne da bude odbojna obaveza“, kao što je to rekao Albert Ajnštajn.

„Posebnost naše plemenite profesije je u tome što svakodnevno možemo da učestvujemo u edukaciji i vaspitanju mladih ljudi, u oblikovanju njihovih stavova, razvijanju vještina, naučne radoznalosti i ambicija, neophodnih da bi se uključili u savremene tokove jednog naprednog društva. Zadatak prosvjetnog radnika je da kod učenika razvije: kritičko razmišljanje, kreativnost, preduzetništvo, samostalno donošenje zaključaka, poštovanje različitosti, odgovornost prema radu i obavezama, jer to su kompetencije neophodne za ravnopravan odnos sa vršnjacima širom svijeta. Svaki svestrani i obrazovani učenik je sjutra mogući izumitelj novih dostignuća za dobrobit razvoja naše Crne Gore“, naglasila je Ognjanović.

Da podsjetimo, ovo najviše priznanje u oblasti obrazovanja priznanje koje je ustanovljeno 1970. godine do sada su dobila 133 pojedinca i 67 ustanova.  

Lj. Vukoslavović

Back to Top