OŠ „Radoje Čizmović“, Ozrinići: RADIONICE O ZAŠTITI ŽIVOTNE SREDINE

U OŠ „Radoje Čizmović“ u Ozrinićima učenici VII i VIII razreda realizovali su radionicu na temu „Hemikalije kao zagađivači vode“, kojom su objedinjene aktivnosti u okviru projekata ,,Škole za 21. vijek“, ,,Eko škole“ i ,,Zaštita životne sredine“.

Radionica, koju je vodila nastavnica biologije i hemije Ismeta Fatić, je počela posmatranjem kraćeg filma o vodi. Zatim su učenici odgovarali na pitanja šta znaju o vodi, ulozi u prirodi i društvu, a posebno o njenoj budućnosti.

Đaci su napravili programe za mjerenje temperature i vremena i prebacili na micro:bitove koje su koristili kako bi dokazali  zavisnost rastvorljivosti supstance u vodi od temperature. Metodom  drvo problema učenici su  rješavali  problem nestašice pitke vode. Pratili su  prezentaciju o načinima zagađivanja voda, kao i o načinima prečišćavanja otpadnih voda. Akcenat je stavljen na prečišćavanje otpadnih voda prirodnim putem – ekoremedijacijom.

U narednom koraku  kombinovali su analitički i kritički način razmišljanja upotrebom tehnike ,,Šest šešira“. Pred učenike je postavljen problem: ,, Kako zaštititi vodu od zagađivanja“

Na T-tabeli su ispisivali razloge „za“ i „protiv“ korišćenja hemijskih sredstava u domaćinstvu i u školi, a nakon toga je uslijedila diskusija.

Učenici su na ERM sistemu za prečišćavanje otpadnih voda koji se nalazi u dvorištu škole izvršili  analizu vode u prvom i zadnjem basenu i uporedili dobijene rezultate. Objasnili su način funkcionisanja sistema i prednosti ovakvog, prirodnog prečišćavanja otpadnih voda. Pretražujući različite izvore znanja saznali su  o izradi i prednosti prirodnih sredstava za čišćenje.

Cilj radionice je da učenici na nov, zanimljiv  način usvoje znanja o načinu zagađivanja vode, hemijskim zagađivačima, kao i o zaštiti vode od zagađenja. Ovakvim radom učenicima je pružena mogućnost razvoja kritičkog mišljenja, slobodnog iznošenja svojih ideja i odgovaranja na pitanja bez bojazni da li u nečemu griješe. Takođe razvijaju brzinu mišljenja, tako što o istoj temi razmišljaju iz nekoliko različitih uglova, a inovativnost u nastavi se ogleda u upotrebi  micro:bit računara.

 

 

 

ENO Art projekat

Škola je takođe učestvovala u ENO Art projektu, globalnoj virtuelnoj školi i mreži za održivi razvoj i mir na planeti. Od njegovog pokretanja 2000. godine, preko 10.000 škola u 157 zemalja pridružilo se ENO-u. Škole širom svijeta proučavaju pitanja zaštite životne sredine, dijele znanje i ishode učenja i prave konkretne korake za postizanje ravnoteže sa planetom. Koordinira ga program ENO sa sjedištem u Joensuu u Finskoj. Ima podršku brojnih organizacija i mreža, uključujući Organizaciju za zaštitu životne sredine Ujedinjenih nacija.

Zadatak đaka je bio da naprave ,,luster“ koji je dekorisan  mislima učenika o Zemlji. Sve svjetiljke oko svijeta, zajedno sa tim lusterom bile su uključene u 18 sati. Na ovaj simboličan način poslata je poruka svim ljudima da čuvaju, poštuju i budu u harmoniji sa planetom Zemljom.  

 

Back to Top