Zavod za školstvo: PREZENTACIJA PROGRAMA EKO-ŠKOLE

Sprovođenje međunarodnog programa Eko-škole doprinosi unapređivanju kvaliteta nastave i učenja na polju obrazovanja za održivi razvoj, podstiče mlade na aktivno uključivanje i brigu o svom okruženju, predstavlja izazov učenicima da se uključe u rješavanje problema životne sredine na nivou na kojem mogu da vide opipljive rezultate, te kod njih razvija osjećaj odgovornosti, kako u svakodnevnom, tako i u životu škole, istaknuto je na prezentaciji o sprovođenju programa Eko-škole u Crnoj Gori, koja je održana danas u u Podgorici.

Da podsjetimo, Zavod za školstvo, kao pridruženi član Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini, implementira ovaj program u Crnoj Gori od 2016. godine.

Prezentaciji su prisustvovali predstavnici škola koje su prije dvije godine dobile zelenu zastavu, jer treba ponovo da prođu proces akreditacije, škole koje treba da dobiju ove godine zelenu zastavu, kao i one koje tek treba da pilotiraju ovaj program.

Saša Karajović, direktor NVO EKOM − Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori (punopravni član FEE iz Crne Gore), podsjetio je da se ovaj program realizuje u 67 zemalja, a sprovodi ga 51.000 škola. On je ukazao da je planeta u krizi i da programima treba da se nađu teme o klimatskim promjenama, zagađenju i ugroženosti biodiverziteta.

Ivan Marković iz Centra za stručno obrazovanje, istakao je da ovaj program omogućava učenicima da razviju svijest o značaju očuvanja životne sredine i održivog razvoja, te da da izađu iz okvira škole  i povežu se sa školama u regionu. Njima je, kako ocjenjuje, izazov da se uključe u ovaj program kako bi nešto promijenili, jer nije dovoljno samo sačuvati životnu sredinu već je treba unaprijediti kako bi je sačuvali za buduće generacije.

Koordinatorka programa Nevena Čabrilo iz Zavoda za školstvo, podsjetila da ovaj

program relaizuje oko 20 miliona učenika i 1,4 miliona nastavnika. Ona je pojasnila

da se status ove škole stiče korz četiri faze: prijavljivanjem za učešće, izradom i

sprovođenjem programa, prijavom za dobijanje statusa eko-škole i obnavljanjem tog

statusa.

Čabrilo je kazala da se ovaj program uspješno realizuje u Crnoj Gori što, pored

ostalog, potvrđuje i podatak da je priprema nastavnice iz OŠ „Maksim Gorki“ u

Podgorici Ane Vučinić

među sedam najboljih priprema koje se odnose na aktivnosti koje

vode dostizanju ciljeva održivog razvoja, prijavljenih na konkurs koji je raspisala

Međunarodna fondacija za životnu sredinu.

Takođe, među tri nastavnice koje koje su odabrane za prvi webinar o

međupredmetnoj temi otpad su dvije iz Crne Gore − Olivera Lučić, Ekonomska

škola u Nikšiću, i Jelena Lučić, Gimnazija „Slobodan Škerović“ u Podgorici.

Naime, Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) je pokrenula praksu organizovanja redovnih webinara za nastavnike i učenike čiji je cilj da se obezbijedi dodatna edukacija u okviru FEE mreže.

Nastavnice Nina Žugić, OŠ Srbija u Baru, i Ana Vučinić, OŠ Maksim Gorki u Podgorici, predstavile su način sprovođenja programa Eko-škole u ovim vaspitno-obrazovnim ustanovama.

Do sada je u Crnoj Gori ovaj program uključeno 60 obrazovno-vaspitnih ustanova, od čega je njih 24, nakon sprovođenja svih predviđenih aktivnosti, dobilo nagradu Zelena zastava i sertifikat o statusu međunarodne Eko-škole.

Lj. V.

Back to Top