ODRŽANA KONFERENCIJA „STRUČNO OBRAZOVANJE − PREGLED, PERSPEKTIVE RAZVOJA I IZAZOVI“

„Očigledni rezultati koje smo postigli u oblasti srednjeg stručnog obrazovanja pokazuju da smo kao društvo sazreli i ne tražimo više lažni prestiž u zanimanjima koja ne volimo, kojima nijesmo skloni, niti se možemo zaposliti sa njima. Cijenim da smo svi razumjeli da prestiž treba tražiti u načinu na koji se neki posao obavlja, i ta naša kratka i jasna poruka naišla je na podršku“, kazao je ministar prosvjete dr Damir Šehović otvarajući konferenciju „Stručno obrazovanje − pregled, perspektive razvoja i izazovi“  koju je organizovao Evropski pokreta u Crnoj Gori. 

On je rekao da će u narednoj godini za stručno obrazovanje biti izdvojeno oko 4,5 miliona eura, od čega oko dva miliona za opremu u srednjim stručnim školama, a 2,5 miliona eura za obnovu infrastrukture ovih škola, što će dodatno unaprijediti kvalitet srednjeg stručnog obrazovanja koji je podignut na veći nivo u posljednje tri godine.

Šehović je podsjetio da je stručno obrazovanje imalo prioritetno mjesto u svim reformskim aktivnostima koje je Ministarstvo prosvjete realizovalo od 2017. godine.

„Strukturna neusklađenost između ponude i tražnje na tržištu rada, nedovoljno zastupljena praktična nastava, a samim tim i smanjene šanse za zaposlenje, samo su neki od razloga koji su nas motivisali da ulažemo u srednje stručno obrazovanje. Obnovili smo dio opreme, za šta smo u prošloj godini izdvojili 350.000 eura, oživjeli smo model dualnog obrazovanja, ponudili stipendije za deficitarne kvalifikacije, te sprovodili kampanje koje su imale za cilj popularizaciju srednjeg stručnog obrazovanja. I rezultat nije izostao. Razbili smo predrasude i povećali interesovanje za srednje stručne škole, te danas imamo i najbolje učenike među polaznicima stručnih škola“, istakao je Šehović.

On je ukazao da se pozitivni efekti u srednjem stručnom obrazovanju ogledaju i u činjenici da je danas tri puta više učenika na trećem stepenu, u odnosu na nekoliko godina ranije. Posebno dobri rezultati, kako je istakao, vide se u dualnom obrazovanju.

„Oživljavanje modela dualnog obrazovanja, na šta smo posebno ponosni, donijelo je saradnju sa 250 poslodavaca kod kojih praktični dio nastave pohađa oko 800 učenika. Zadovoljstvo mi je da istaknem da je 60 osto učenika iz dualnog sistema obrazovanja ostalo da radi kod poslodavca, što je izuzetan uspijeh“, poručio je ministar. 

Iako je postignut očigledan uspijeh u ovoj oblasti, kako je istakao Šehović,  Ministarstvo će nastaviti da radi na daljem unapređenju kvaliteta srednjeg stručnog obrazovanja. „Uvjeren sam da će tome dati doprinos i ova konferencija čiji zaključci će biti koristan input za sistem obrazovanja za dalje korake ka unapređenju  stručnog obrazovanja“.

Predsjednik Evropskog pokreta u Crnoj Gori Momčilo Radulović pohvalio je postignuća Ministarstva prosvjete u dijelu stručnog obrazovanja, ocijenivši da su nas reformske aktivnosti i sve uloženo u stručno obrazovanje približili evropskim sistemima obrazovanja. On je predstavio publikaciju „Stručno obrazovanje i cjeloživotno učenje u Crnoj Gori“, koja je svojevrsna analiza ove oblasti od strane tima autora na čelu sa Radulovićem.  

Radulović je istakao da je u fokusu ove konferencije snažnije uključivanje mladih u evropske procese, znanje o ključnim kompentencijama i vještinama neophodnim za profesionalni razvoj mladih kao i dostupnije informacije o perspektivama i mogućnostima za mlade kroz stručno obrazovanje i cjeloživotno učenje.  

Konferencija je okupila relevantne predstavnike institucija, organizacija, stručnjake iz oblasti stručnog obrazovanja i cjeloživotnog učenja. Gosti ovog skupa bili su i eksperti iz oblasti stručnog obrazovanja iz regiona, a poseban akcenat stavljen je na regionalna iskustva i prakse zemalja EU u oblasti stručnog obrazovanja.

Lj. V.

Back to Top