ODRŽAN REGIONALNI SKUP POSVEĆEN UMREŽAVANJU I OBUCI UNIVERZITETSKIH PROFESORA

 

Zavod za školstvo organizovao je u saradnji sa Evropskim Wergeland centrom regionalni skup posvećen umrežavanju i obuci univerzitetskih profesora, koji je održan u Petrovcu.  

Događaj je upriličen kao zvanično pokretanje trogodišnjeg projekta Pripremanje budućih nastavnika na Zapadnom Balkanu: Obrazovanje za Demokratiju i ljudska prava“. Cilj ovog progarma je da doprinese kvalitetu obrazovanja nastavnika u zemjama regiona kroz omogućavanje razmjene i saradnje među univerzitetima i obrazovnim institucijama, sa naglaskom na nastavu orijentisanu na praktičnu promociju građanstva, demokratije i ljudskih prava.

Projekat je finansira Ministarstvo vanjskih poslova Norveške. Za njegovu realizaciju je zadužen Evropski Wergeland centar sa svojim partnerima: Univerzitet za obrazovanje nastavnika u Cirihu, Zavod za unapređenje obrazovanja (Srbija), Biro za razvoj obrazovanja (Sjeverna Makedonija), Agencija za obezbjeđenje kvaliteta dounivrzitetskog obrazovanja (Albania), Obrazovni Centar Kosova, Zavod za školstvo Crne Gore, Fondacija za obrazovanje u akciji (Bosna i Hercegovini). U projekat je uključeno 12 univerziteta iz regiona.

U radu skupa  učestvovalo je 30 univerzitetskih profesora iz šest zemalja Balkana: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija.

Skup je zvanično otvorio Marash Dukaj, pomoćnik ministra prosvjete Crne Gore. On je naglasio značaj projekta za unapređenje kvaliteta obrazovanja u svim zemljama regiona, međusobnu saradnju i razmjenu iskustava, kao i potrebu stalnog rada na razvoju kompetencija nastavnika i njihovo profesionalno usavršavanje.

U okviru panel diskusije, koja je uslijedila, učestvovali su Rešad Sijarić, direktor Zavoda za školstvo, dr Spomenka Delbašić, prodekanica za međunarodnu saradnju na Filološkom fakultetu u Nikšiću, i Ana Perona Fjeldstad, izvršna direkorica Wergeland centra. Moderator  je bila Vidosava Kašćelan, samostalna savjetnica u Zavodu za školstvo.

Rešad Sijarić  je govorio o podršci nastavnicima početnicima u obrazovnom sistemu Crne Gore, kao i o položaju obrazovanja za demokratsko građanstvo i ljudska prava u našem obrazovnom sistemu, oblicima implementacije, te podršci koju obrazovne institucije pružaju ovom programu.

Spomenka Delbašić ukazala je na trenutnu situaciju na univerzitetu, kada je u pitanju obrazovanje za demokratiju i ljudska prava, kao i na očekivanja od ovog projekta i mogućnosti implementacije modula o demokratiji i ljudskim pravima koji će biti razvijen kroz ovaj projekat.

Ana Perona Fjeldstad upoznala je prisutne sa obrazovanjem za demokratiju i ljudska prava u Norveškoj, koja, iako zemlja visoke demokratije, ima potrebu za ovom vrstom obrazovanja čiji ciljevi su jasno istaknuti i realizuju se kroskurikularno. Takođe je govorila o novom projektu i zašto je sada u fokusu univerzitetsko obrazovanje.

Profesor Univerziteta u Cirihu, inače ekspert Savjeta Evrope i internacionalni ekspert za oblast ODG/LJP Rolf Gollob održao je uvodno predavanje.

Treneri na skupu su bili profesor Rolf Gollob, prof. dr Bojka Đukanović, Univerzitet Crne Gore, Astrit Dautaj, načelnik Odjeljenja za kurikulum Agencije za obezbjeđenje kvaliteta obrazovanja u Albaniji, i Petrit Tahiri, projekt menadžer u Obrazovnom centru Kosovo.

Program skupa je pažljivo osmišljen, fokusiran na praktičnu primjenu principa obrazovanja za demokratiju i ljudska prava u nastavi i svakodnevnom životu. Posebno se govorilo o Referentnom okviru kompetencija za demokratsku kulturu koji je kreirao Savjet Evrope, indikatorima za kompetencije i primjenu u praksi. Učesnici su kreirali nact modula za demokratiju i ljudska prava koji će dalje biti adaptiran i testiran u nastavi.Očekuje se da će na kraju ovog projekta, koji se planira za kraj 2021. godine, modul obuke biti testiran u školama i primjenljiv u univerzitetskom obrazovanju.

Pripremila: Lj. V.

 

Back to Top