Predsjednik Đukanović i zlatni savjetnici: SVAKA PRIČA O RAZVOJU DRUŠTVA I ZAJEDNICE POČINJE I ZAVRŠAVA OBRAZOVANJEM

Povodom Međunarodnog dana djeteta, zlatni savjetnici Ombudsmana „preuzeli su“ rezidenciju predsjednika Crne Gore, a zatim sa predsjednikom Milom Đukanovićem razgovarali o mnogim važnim pitanjima koja se tiču obrazovanja, zdravstva, socijalne politike, mobilnosti mladih, prevencije vršnjačkog nasilja, sporta i drugim važnim temama.

Tom prilikom jednoglasno  je poručeno da treba više raditi na smanjenju siromaštva, unapređenju kvaliteta obrazovanja i većoj participaciji djece i snaženju njihovog glasa u društvu.

Predsjednik Đukanović je naglasio ključnu ulogu škole i porodice za suzbijanje nasilja nad djecom i istakao značaj etičkog izvještavanja medija o pravima djeteta. On je kazao da je siromaštvo djece jedan od ključnih izazova današnjice i ocijenio da je neophodno podržati rani razvoj djece, poboljšati kvalitet obrazovanja i socijalne zaštite kako bi se obezbijedila pomoć onima kojima je najpotrebnija.

Đukanović je istakao da svaka priča o razvoju društva i zajednice počinje i završava obrazovanjem i naglasio da je u tom procesu ključno unaprijediti položaj zaposlenih u obrazovanju.

Zlatni savjetnici su razgovarali sa predsjednikom i o mobilnosti mladih kao fenomenu koji se odnosi na Crnu Goru, ali i na države Zapadnog Balkana. U tom smislu, Đukanović se saglasio da se sa ovim trendom suočava cijeli region, pa čak i Evropa, i ocijenio da postoje i pozitivne i negativne strane te priče, te da se jedan od odgovora svakako odnosi na sistem obrazovanja.

„Jedino kada dostignemo nivo razvoja kojem težimo, nivo razvoja u kojem ćemo ponuditi dovoljno radnih mjesta, u kojem ćemo ponuditi kvalitetno obrazovanje, kvalitetnu zdravstvenu zaštitu i sve one druge kvalitete koje jedno društvo mora da ponudi kao servise tada možemo biti sigurni da naši mladi neće željeti da idu iz CG“, istakao je Đukanović.

Predsjednik je kazao da su dosadašnji rezultati na unapređenju stanja prava djeteta postignuti kroz značajnu podršku i saradnju sa međunarodnim organizacijama, u prvom redu UNICEF-om, te da će se ta saradnja ubuduće nastaviti.

„Mislim da smo se snažno posvetili da kroz inkluzivno obrazovanje razvijemo inkluzivno društvo, koje će pokazati posebnu senzibilnost prema ranjivim kategorijama − onoj djeci koja su lišena potpunog porodičnog staranja, djeci koja pripadaju romskim, egipćanskim zajednicama, djeci koja dolaze iz nerazvijenih područja sa sjevera Crne Gore, djeci sa smetnjama u razvoju“, ocijenio je Đukanović i zaključio da „ako danas pričamo o sadašnjosti i budućnosti, pričamo o pravima djeteta“.

Zlatna savjetnica Lana Jovanović kazala je da su za pet godina, od kada postoje zlatni savjetnici Zaštitnika, djeca o svojim pravima govorila na mnogim važnim mjestima: u  Skupštini, na konferencijama, obraćali se ministrima, predsjednicima opština, a njihovi predstavnici bili su čak i u Komiteteu Ujedinjenih nacija.

„Međutim, i dalje imamo dilemu da li se glas djece dovoljno čuje... ali nemamo dilemu da će naše poruke danas biti jače i snažnije, jer ćemo ih uputiti zajedno sa Predsjednikom Crne Gore“, rekla je ona.

Inače, povodom jubileja, tridesetogodišnjice od usvajanja UN Konvencije o pravima djeteta, širom svijeta djeca preuzimaju najvažnije državne ustanove, institucije, medije, škole, biznis sektor i sl, kako bi razgovarali sa donosiocima odluka o pitanjima koja se tiču ostvarivanja dječjih prava.

Pripremila: Lj. V.

Back to Top