Šehović na okruglom stolu sa privrednicima: OFORMITI FOND ZA PODRŠKU DUALNOM OBRAZOVANJU

U želji da podižemo nivo svijesti o značaju dualnog obrazovanja, a imajući u vidu da se i stručno i dualno obrazovanje jednako odnose na poslodavce, kao i na sistem obrazovanja, predlažem da zajedno oformimo Fond za podršku dualnom obrazovanju. On bi postao operativan od naredne godine, a sredstva bismo zajedno obezbijedili. Taj novac bio bio usmjeren za naknade učenicima i instruktorima praktičnog obrazovanja, za opremu, za bonuse poslodavcima koji su upisali najviše učenika u dualnom obrazovanju ili zaposlili najviše učenika nakon završetka III stepena, ali i za niz drugih aktivnosti, kazao je ministar prosvjete dr Damir Šehović na okruglom stolu predstavnika resora prosvjete sa privrednicima, na temu stručnih škola i dualnog obrazovanja.

On je podsjetio da se već drugu godinu zaredom u okviru kampanje organizuju susreti predstavnika obrazovnog sistema sa privrednicima i na taj način šalje poruka da se upostavlja dobra, kvalitetna i sadržajna saradnja,  bez koje nema konkurentnih kadrova, a oni su preduslov privrednog razvoja kojem se teži.

“Poenta je u tome da inovacije, znanje i produktivnost moraju biti pokretači ekonomije, da ti faktori moraju biti osnova novog modela rasta kojem treba težiti, jer bi svaki drugi model bio neodrživ i rizičan, podložan eksternim šokovima čemu smo kao mala i otvorena ekonomija i te kako izloženi. Zato i reformišemo sve nivoe obrazovanja i zato Vlada kao nikada do sada ulaže u obrazovanje”, istakao je Šehović, i ukazao na važnost stručnog i dualnog obrazovanja za  suočavanje sa velikim brojem izazova koje imamo na tržištu rada, među kojima su najvažniji strukturna neusklađenost. Nju, kako je rekao, najbolje dočarava podatak da smo na kraju 2018. godine imali 41.000 nezaposlenih, ali istovremeno  je tokom te godine bilo 30.000 slobodnih radnih mjesta i ogroman uvoz radne snage. Izdato je 26.000 radnih dozvola strancima.

“Takođe, imamo visoko učešće nezaposlenih lica sa III, IV i V stepenom na koje otpada čak 45 odsto svih nezaposlenih. Uzroci takvog stanja su, između ostalog, u tome što nemamo dovoljnu ponudu vještina koje odgovaraju trenutnim potrebama privatnog sektora, licima koja su na birou rada fale praktična znanja, nemamo dovoljno preduzetničke kulture za započinjanje sopstvenog biznisa, što je razlog da se radije prihvata posao u javnom sektoru za nižu, nego u privatnom sektoru za veću platu. Da bi riješili ovaj problem sistem obrazovanja i poslodavci treba da se za početak povežu, da ne prabacuju jedni na druge odgovornost i da sarađuju”, ocijenio je on.

 

ZAJEDNIČKI REZULTATI

Ministar je podsjetio da je na tom planu u prethodne dvije godine zajedno dosta urađeno. Realizovana je zakonodavna reforma, uklanjani su stereotipi koji su se vezivali za srednje stručne škole i u tom cilju organizovana je kampanja čije su poruke tokom dvije godine imale efekta, budući da srednje stručne škole upisiju i odlični đaci. Urađena su 42 nova modularizovana programa koja podrazumijevaju potpuno novi koncept nastave i ishode učenja. On je zahvalio Centru za stručno obrazovanje koji na svojim leđima iznio ogroman posao, ali i predstavnicima privrede koji su takođe učestvovali u ovom procesu i bez kojih bi nemoguće bilo završiti ovaj posao.

“Pokrenuto je dualno obrazovanje koje je  namijenjeno učenicima III stepena i koje kao takvo ima brojne prednosti i za učenike i poslodavce. Pomenuti model koji se već drugu godinu primjenjuje pokazao se sjajnim o čemu svjedoči podatak da je 2017. godine, kad smo startovali su dualnim sistemom, bilo 280 učenika kod 100 poslodavaca u 12 opština, a septembru ove godine imaćemo 800 učenika kod najmanje 250 poslodavaca u 19 opština”, kazao je Šehović.  

On je podosjetio da je povećan broj učenika na III stepenu. Tako je školske 2016 godine oko 560 bilo na III stepenu a 2018. godini 1.600. Uvedeno je stipendiranje učenika koji upisuju ta zanimanja. Ove školske godine dodijeljeno je 420 stipendija od kojih 30 daje Privredna komora. Namjera da ove stipendije od septembra ove godine prima do 700 učenika. Radilo se i radi na tome da se  stručne škole u infrastrukturnom smislu podignu na veći nivo. Prošle godine je uloženo oko 350.000 eura u srednje stručne škole, a naredne godine planirano je investiranje dva i po miliona u najsavremeniju opremu.

 

OBRAZOVNI SISTEM NE SMIJE BITI IZOLOVAN OD DRUŠTVENIH POTREBA

 

“Čeka nas još dosta posla kao što je povećanje broja učenika i poslodavaca u dualnom obrazovanju. Treba nastaviti sa modularizacijom programa. Važno je povećati atraktivnost i zapošljivost predmetnih programa na III stepenu, potrebno je unaprijediti informacioni sistem tržišta rada, prepoznati trenutne, ali i buduće potrebe  poslodavaca i ta znanja povezati sa profilima koje srednje stručne škole nude danas, ali u narednom srednjoročnom periodu, te analizirati neke od formi dualnog obrazovanja na IV stepenu i visokom obrazovanju i procijeniti da li ima prostora da se ide u tom pravcu”, naglasio je ministar Šehović, i ukazao da ništa od toga “niti hoćemo niti možemo da radimo sami, jer obrazovni sistem ne smije biti izolovan od društvenih potreba”. 

“Stručno obrazovanje predstavlja imperativ vremena u kojem živimo, jer preusmjerava pažnju sa stečenih znanja na vještine i sposobnosti da ta znanja primijene u svakodnevnom životu. Svi akteri u procesu treba da ulože napore kako bi omogućili radnoj snazi sticanje novih vještina primjerenih savremenim društvima”, kazao je predsjednik Privredne komore Vlastimir Golubović. On je istakao da je Privredna komora  jedan od inicijatora dualnog obrazovanja, te da je osim u formalnom, aktivna i u oblasti neformalnog obrazovanja putem organizovanja edukativnih aktivnosti.

 

PODRŠKA MINISTARSTVU PROSVJETE

 

Izvršni direktor Američke privredne komore Marko Miročević istakao je Američka privredna komora snažno podržava koncept dualnog obrazovanja koji omogućava mladima da što ranije ostvare direktan kontakt sa poslovnim svijetom. “U sinergiji prakse i teorije kreiraju se uslovi za sticanje, usavršavanje i razvoj onih kompetencija koje su u skladu sa potrebama tržišta rada, a ujedno se kroz ovaj model osnažuje saradnja između dva prirodna partnera – privrede i obrazovnog sistema”, istakao je on.

Miročević je podsjetio da su u Američkoj privrednoj komori u posljednje dvije godine posvetili dosta pažnje uvođenju dualnog sistema i u oblast visokog obrazovanja i smatraju da i u toj oblasti taj model može zaživjeti.

Potpredsjednik Unije poslodavaca Slaviša Šćekić kazao je da ova asocijacija podržava aktivnosti Ministarstva prosvjete  na unapređenju stručnog obrazovanja i u tom cilju i pomenutu kampanju.

On je podsjetio da su preporuke Unije poslodavaca da se aktivno radi na jačanju Unije poslodavaca i privrednika u kreiranju obrazovnih programa, da se osigura kvalitet  praktične nastave i profesionalne prakse, jasnim definisanjem obaveza i učenika i poslodavaca, obukom mentora praktične nastave, te da se podstaknu poslodavci da više sarađuju sa školama u pogledu oragnizovanja praktične nastave, kao i da se osnivaju fondovi za stipendiranje učenika, posebno za deficitarna zanimanja. On je podržao inicijativu ministra Šehovića da se osnuje Fond za podršku dualnom obrazovanju.

Lj. V.

Back to Top