Gimnazija „Stojan Cerović“: ČAS U SLAVU KOMITSKOG POKRETA

U sali Nikšićkog pozorišta održana je promocija zbornika radova „U slavu crnogorskih komita“, koji su objavili SUBNOR i Antifašisti Crne Gore i UBNOR i Antifašisti Nikšića.

Promociju je otvorio predsjednik UBNORA i Antifašista Nikšića Slobodan Mirjačić, koji je dao osnovne podatke o Zborniku, a zatim najavio jednu neuobičajenu promociju, koju su pripremili profesori istorije Gimnazije „Stojan Cerović“: Veselinka Vućić, Marija Vujošević, Dragana Raičević i Zvonko Femić, sa svojim učenicima, članovima istorijske i arheološke sekcije: Anđelom Pantović, Aleksom Pavlićevićem, Milutinom Kankarašem, Milicom Ćetković, Milicom Golubović, Martinom Miković, Jovanom Stanjević, Milenom Vujadinović i Tijanom Draganić.

Učenici su sa svojim profesorima izveli otvoreni čas o komitskom pokretu u Crnoj Gori. Čas je, inače, premijerno izveden u decembru 2018. godine, u Gimnaziji, nakon čega je uslijedio poziv UBNOR-a i Antifašista Nikšića, pa je ponovo izveden u Nikšićkom pozorištu. U aprilu 2019. godine, čas je izveden i na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju.

Čas predstavlja realizaciju ideje na koju su profesori i učenici zajednički došli, a pripreman je više mjeseci. Sa spomenikom koji je 26. 12. 2018. godine, u slavu crnogorskih komita, otkrio predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, učenici i profesori dali su svoj doprinos da se ovim ljudima dâ zaluženo mjesto u crnogorskoj istoriji.

Pored pažljivo odabranih podataka o samom pokretu, čas sadrži i značajne podatke o brojnim komitama, koji su se borili za Pravo, Čast i Slobodu Crne Gore. Takođe, sadrži i pismo rovačkih ustanika, komitsku zakletvu, pjesmu „Kad su gorjeli Zviceri“, „Odu Krstu Popoviću“, prezentaciju sastavljenu od brojnih fotografija i filmskih isječaka, kao i muzičku numeru „Crna Goro, zemljo mila“, koju izvode pojedini učenici i profesori.

Publika je čas pozdravila brojnim aplauzima i pokazala da su ponovo probuđene emocije prema pripadnicima komitskog pokreta.

„Komitsko stradanje je svjedočanstvo da istina i pravda uvijek nađu put. I nauk da sila ne može zaustaviti uzvišene ideje koje se temelje na časti, jedinstvu, miru među narodom. Komitsko stradanje je važno u kontekstu unutarcrnogorskog pomirenja,  ali i potrebe očuvanja nacionalnog i kulturnog identiteta u procesu integracija u Evropsku uniju. Nama preostaje da se borimo znanjem, naučnim i istorijskim dokazima, a vrijeme će pokazati da su oni stajali na pravoj strani istorije, braneći ono što su naši preci vjekovima mučno u slobodi gradili, ispod svetog Lovćena, svoju državu, nacionalnu samobitnost i autentičnost među južnoslovenskim narodima“, istakao je učenik Aleksa Pavlićević.

Back to Top