Ministar Šehović: ZA KABINETE PRAKTIČNE NASTAVE 2,5 MILIONA EURA

Kabineti praktične nastave srednjih stručnih škola u Crnoj Gori u toku naredne školske godine biće opremljeni opremom vrijednom oko 2,5 miliona eura, najavio je za Pobjedu ministar prosvjete dr Damir Šehović.

Nova oprema će, kako su precizirali iz resornog ministarstva, biti iz oblasti elektrotehnike, građevine, usluga, ugostiteljstva, medicine, poljoprivrede, građevine, mašinstva i saobraćaja. Šehović je kazao da su ovakva ulaganja u skladu sa politikom Ministarstva da podstiče unapređenje i razvoj praktičnih znanja učenika. 

“Govorimo o skoro potpunom opremanju kabineta velikog dijela srednjih stručnih škola svime onime što je osnov za učenje kroz praksu na najsavremeniji način. Ne možete budućeg vrhunskog kuvara obučavati tako da mu sjutra boravak u modernim kuhinjama bude potpuno stran, baš kao što ne možete nekoga ko će se baviti poljoprivredom adekvatno obučiti ako nikad nije vidio instrumente koji se danas koriste u poljoprivredi”, kazao je Šehović. 

Stručne škole, kako navodi, moraju proizvoditi kadar obrazovan u školskim uslovima i teorijski, ali i onaj kome radno okruženje, metodi i instrumenti koji se u njemu koriste, neće biti nepoznanica.

To je najbolji način da stvorite kvalitetan kadar koji će sjutra znati da odgovori izazovima tržišta, i koji će prije svega brzo učiti, jer se neće na poslu upoznavati sa nekim osnovnim postulatima u profesiji, već će odmah moći da pređe na viši nivo. Upravo zato cijenim ovako obimno opremanje srednjih stručnih škola krucijalnim za kompletan razvoj stručnog obrazovanja u Crnoj Gori, a posljedično, i optimalno povezivanje škola sa tržištem”, istakao je Šehović. Jedan dio novca, kako je kazao, biće opredijeljen i za pripremu kabineta za prihvat opreme.

“Očekujemo da ona bude isporučena u toku naredne školske godine. To će biti nastavak naših napora iz prethodnog perioda, kada je, između ostalog, putem IPA projekta obezbijeđena oprema za osam stručnih škola vrijedna skoro 350.000 eura”, rekao je Šehović. 

On je podsjetio da se osnaživanje srednjeg stručnog obrazovanja realizuje i razvojem i unapređenjem dualnog obrazovanja, kroz koje se u ovom trenutku obrazuje 577 učenika, a od naredne će se, prema njegovim riječima, taj broj povećati za 250. Dualno obrazovanje realizuje se kroz partnerstvo škola i poslodavaca − učenici teorijska znanja stiču u školi, a praktične vještine kod poslodavca, u realnom radnom okruženju, uz rad. 

“Učenik obavlja realan posao, ima konkretan rezultat rada. Srijeće se sa konkretnim radnim zadacima i izazovima i treba da nađe funkcionalno rješenje za njih. Učeći od starijih, iskusnijih instruktora i majstora, on unapređuje ne samo stručna znanja i razvija vještine, već i nove stavove, vrijednosti, norme ponašanja, radne navike”, naveo je Šehović.

Izvor: portalanalitika.me

Back to Top