DA OCJENJIVANJE BUDE U FUNKCIJI RAZVOJA UČENIKA I UNAPREĐENJA NASTAVE

U osnovnim školama se od prošle godine primjenjuju programi zasnovani na ishodima, a to ima ima uticaj i na druge segmente nastavnog procesa, prije svega na način planiranja nastave koji sada polazi od ishoda, kao i ocjenjivanje koje sada ima drugačiju ulogu − da bude u funkciji razvoja učenika i unapređenja nastave i učenja u školi.

„U nastavi zasnovanoj na ishodima, kod ocjenjivanja je ključno pitanje: Da li je učenik postigao ono što je predviđeno ishodima? U odnosu na ishode, vrednuje se rad učenika, ali i rad nastavnika. Uloga ocjenjivanja nije samo da razvrsta učenike po znanju, već da ih vodi i usmjerava dok uče i razvijaju se“, ističe mr Zoran Lalović, savjetnik u Zavodu za školstvo.

Polazeći od toga, Zavod je prošle godine formirao Komisiju u kojoj su mr Zoran Lalović (predsjednik) i članovi: Radoje Novović, Vidosava Kašćelan, Miodrag Vučeljić, Bojana Nenezić i Milica Vušurović − Zavod za školstvo, Zorica Minić − Ispitni centar, Maja Ivanković, mr Dijana Kuzmanović i Valentina Knežević − nastavnici praktičari, prof. dr Dušanka Popović, prof. dr Jasmina Nikčević − Filološki fakultet Nikšić. Njen zadatak je bio da predloži sistem mjera i obezbijedi uslove da ocjenjivanje bude u funkciji razvoja učenika i unapređenja nastave u školi.

Lalović ukazuje da je, polazeći od savremene uloge ocjenjivanja, standarda kompetencija za nastavnike,  oslanjanja na iskustva drugih, prije svega iz našeg okruženja i uvažavanja činjenice da su škole i nastavnici  glavni nosioci kvaliteta nastave i promjena u školi, Komisija predvidjela više mjera: izradu priručnika „Ocjenjivanje u funkciji razvoja učenika i unapređenja nastave i učenja u školi“ čiji su glavni ciljevi razumijevanje uloge ocjenjivanja i izgrađivanje kompetencija ocjenjivanja; formiranje predmetnih komisija sa zadatkom da u okviru pojedinih predmeta utvrde elemente, kriterije i oblike ocjenjivanja učenika; obuku nastavnika sa ciljem da se navedene mjere implementiraju u praksi ocjenjivanja u školi.

Tokom ove godine Odsjek za istraživanje i razvoj Zavoda za školstvo pripremio je Nacrt priručnika „Ocjenjivanje u funkciji razvoja učenika i unapređenja nastave i učenja u školi“.  Autor je mr Zoran Lalović, a saradnici su Radoje Novović, Vidosava Kašćelan, Miodrag Vučeljić, Bojana Nenenzić i Milica Vušurović, Zorica Minić (Ispitni centar), Maja Ivanković, Dijana Kuzmanović  Valentina Knežević, prof. dr Dušanka Popović, Jasmina Nikčević i Olivera Nikolić (Ministarstvo prosvjete).

Uloga Priručnika je da bude teorijska osnova ostalim aktivnostima koje u konačnom treba da uvedu praksu u kojoj je ocjenjivanje sastavni dio procesa planiranja nastave i sastavni dio procesa učenja.

U drugoj fazi implementacije ocjenjivanja zasnovanog na ishodima formirane su predmetne komisije u kojima su predstavnici Zavoda za školstvo, Ispitnog centra i nastavnici praktičari iz pojedinih predmeta. One imaju zadatak da, polazeći od preporuka iz  priručnika utvrde, u okviru pojedinih predmeta, elemente, kriterije i oblike ocjenjivanja učenika, tj. da izrade: plan praćenja i ocjenjivanja učenika, kao i model pripreme nastave/učenja, praćenja i ocjenjivanja učenika zasnovanih na ishodima.

Trenutno se u Zavodu radi na izradi Programa obuke za nastavnike koji treba da obezbijedi primjenu ovih novih praksi, prije svega, prakse pripremanja nastave i prakse ocjenjivanja zasnovanog na ishodima. Planirane su dvodnevne obuke koje bi od naredne školske godine trebalo da započne prvo u desetak „eksperimentalnih škola“, a kasnije će se proširiti i na ostale škole.

Lj. V.

Back to Top