Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica dobio je specijalnu nagradu za doprinos nauci o književnosti za trotomno izdanje Jevrema Bjelice “Ogledi o ruskoj književnosti XIX i XX vijeka“, kao i priznanje za napredak obrazovanju i nagradu za najbolji štand na XIV međunarodnom sajmu knjiga u Podgorici, koji je završen dodjelom nagrada najboljima.
Kako je obrazloženo, specijalna nagrada Zavodu dodijeljena je zbog važnosti projekta i doprinosa Jevrema Bjelice izučavanju komparatistike kao nauke o književnosti.
“Ova jedinstvena trotomna studija o ruskoj književnosti je temeljno zasnovana i osmišljena od strane takvog znalca i suptilnog tumača kakav je bio Jevrem Bjelica, i ova zbirka tekstova danas predstavlja nasušnu literaturu iz teorije književnosti i književne kritike, ne samo za Crnu Goru već predstavlja nasušnu literaturu za cjelokupno područje koje ima zajedničku jezičku osnovu”, navodi, pored ostalog, se u obrazoloženju.
“Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica jedna je od najvažnijih izdavačkih kuća u Crnoj Gori kao jedini izdavač udžbenika za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, osnovno obrazovanje i vaspitanje, srednje opšte i srednje stručno obrazovanje i obrazovanje učenika s posebnim obrazovnim potrebama u Crnoj Gori. Dobrom izdavačkom politikom i usklađenošću s reformom obrazovnog sistema Zavod je pokazao svijest o tome šta znači moderan udžbenik i šta on znači za đaka dvadeset prvog vijeka”, stoji u obrazloženju žirija za dodjelu priznanja za napredak u obrazovanju.
Priznanje za napredak u obrazovanju Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Podgorica podijelio je sa Bibliotekom za slijepe Crne Gore, dok je nagrada za najbolje opremljeni štand pripala i Narodnom muzeju Crne Gore.
Nagradu za kompletnu izdavačku produkciju, tj. nagradu za najboljeg izdavača dijele Zavod za udžbenike Beograd i Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU).
U saopštenju žirija stoji da izdanja Zavoda za udžbenike − Beograd provjereno doprinose podizanju kvaliteta obrazovanja i razvoju nauke i kulture, a izdanja CANU prošlogodišnjom produkcijom doprinose kako u pogledu naučnog kvaliteta, tako i izbora tema i vrsti obrade.
Nagrada za izdavački poduhvat dodijelena je Istorijskom institutu Univerziteta Crne Gore i Opštini Bar. Istorijskom institutu ta nagrada je pripala za knjigu „Berlinski ugovor 1878“, čija sadržina i važnost u istorijskim razmjerama odgovaraju njenoj opremi i reprezentativnosti. Opština Bar je tu nagradu dobila za monografiju „Barski ljetopis – Prvih trideset godine 1988-2017“.
Nagrada za najbolju ediciju pripala izdavačkim kućama Naklada Mate, za ediciju „Gospodarska misao“ i Dereta za „Ediciju 20 vijek“.
Dvojac Egor Egorov i Jurij Nečiporenko za knjigu „Pra živoj dom“, iliti „O živoj kući” dobio je nagradu za najbolju knjigu za djecu, a nagradu za unaprjeđenje dječjeg stvaralaštva Savez slijepih Crne Gore i izdavač i ekskluzivni uvoznik dječjih knjiga i edukativnih sredstava Lego.
Kada je riječ o najbolje opremljenom umjetničkom izdanju, žiri se opredijelio za monografiju „Jovan Ivanović“ Muzeja i galerija Budve i Narodne biblioteke Budve, kao i djelo “Umjetničko blago Crne Gore“ u izdanju Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“ i Ministarstva kulture Crne Gore.
Posebno priznanje za razvoj međunarodne kulturne saradnje dobile su ambasade Bugarske, Italije i Rumunije, a za doprinos u organizaciji Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja Volonterski klub Gimnazije „Slobodan Škerović“. Posebno priznanje za izuzetan doprinos u oblasti medijske pismenosti u regionu dodijeljeno izdavačkoj kući CLIO – Beograd.
O nagradama je odlučivao žiri u sastavu: prof. dr Siniša Jelušić, predsjednik i članice prof. dr Slavica Perović i mr Marina Vešović.
Pripremila: Lj. V.
Izvor i fotografije: sajamknjigapg.com


