
Svoju viševjekovnu misiju Osnovna škola „Mrkojevići“ u Pečuricama (opština Bar) obavlja veoma uspješno. Učenicima je omogućeno da steknu kvalitetno znanje tokom redovne nastave, ali i da iskažu svoje posebne talente u vannastavnim aktivnostima.
Škola ima dugu tradiciju. Osnovana je 1885. godine. Osim matične u Pečuricama, funkcionišu i područne škole u Dobroj Vodi i Gorani, dok su područne ustanove u Dabezićima i Kunjama prestale da rade zbog nedovoljnog broja učenika.
Ove školske godine pohađa je 305 učenika raspoređenih u 18 odjeljenja. Od toga 259 đaka uči u matičnoj školi u Pečuricama, 31 u područnoj školi u Dobroj Vodi, a 15 u školi u Gorani. Nastava u područnim školama izvodi se u kombinovanim odjeljenjima.
U školi radi 27 nastavnika, a nastava je u potpunosti stručno zastupljena i organizovana je u jednoj smjeni.
Prostor zadovoljava potrebe trenutnog broja učenika.
Tokom proteklih 15 godina izgrađene su nove zgrade u Dobroj Vodi i Gorani, sanirana školska zgrada u Kunjama i dograđen sprat u matičnoj školi. Škola sa područnim ustanovama ima 18 klasičnih i tri specijalizovane učionice, tri kabineta (dva sa praktikumom) i računarsku učionicu. Svi školski objekti su poslije izgradnje, odnosno sanacije opremljeni novim školskim namještajem.
SOLIDNI USLOVI ZA RAD
Direktor škole Osman Grgurević posebno apostrofira opremljenost područnih škola.
“Zahvaljujući našim iseljenicima, Vladi Crne Gore i Opštini Bar prije petnaestak godina izgrađene su nove školske zgrade u Dobroj Vodi i Gorani. Nove škole opremljene savremenim nastavnim sredstvima, sa prostranim dvorištima uklopljenim u prirodni ambijent i sa svega desetak učenika po odjeljenju pružaju idealne mogućnosti za sticanje znanja”, kaže on.
Kada su u pitanju nastavna sredstva, potrebna su i ulaganja. Postojeća informatička oprema je uglavnom zastarjela i neophodna je njena zamjena i nabavka nove. Cilj je da se audio-vizuelnom opremom opreme svi kabineti kako bi u potpunosti mogli da iskoriste pogodnosti bežičnog interneta koji je instaliran u svim školskim objektima.
Školska biblioteka je izuzetno bogata, sa oko 12.000 knjiga. Sprovodi se niz aktivnosti u cilju poboljšanja čitalačke kulture. Planiraju da urede prostor za školsku čitaonicu u kojoj bi djeca na kvalitetan način mogla iskoristiti svoje slobodno vrijeme.
Nevjerovatno zvuči podatak da škola koja se ponosi sa preko sto medalja sa školskih sportskih takmičenja nema fiskulturnu salu. S obzirom na to da postoji adekvatna lokacija i projekat za salu, očekuju da se u narednom periodu obezbijede budžetska sredstva za ovu namjenu.
KONTINUIRANO STRUČNO USAVRŠAVANJE
Velika pažnja posvećena je stručnom usavršavanju. Svi nastavnici obuhvaćeni su tim procesom. Kako kažu, godišnje u prosjeku učestvuju na pedesetak obuka, savjetovanja, okruglih stolova...
“Rezultat kontinuiranog usavršavanja i uspješne saradnje sa obrazovnim institucijama na državnom nivou su projekti koje uspješno realizujemo u našoj školi. Ove godine bih posebno istakao projekat ’Moje vrijednosti i vrline’ koji sprovodimo u saradnji sa Zavodom za školstvo Crne Gore i UNICEF-om. Cilj projekta je da osnaži vaspitnu ulogu škole i kompetencije nastavnika koje kod učenika treba da podstaknu razvoj vještina, vrijednosti i vrlina na kojima se temelje akademska postignuća učenika, kao i kvalitet njihovog budućeg života, rada i učešća u društvu”, kaže Osman Grgurević.
Posebnu pažnju posvećuju inkluziji djece sa posebnim obrazovnim potrebama u nastavni proces. U ovoj školskoj godini nastavu po individualnom razvojnom programu pohađa troje učenika. Školski tim za inkluziju priprema i usvaja posebne razvojne programe za svako dijete, shodno njegovim mogućnostima, prati njegovo napredovanje i po potrebi koriguje planirane ishode. Na kraju školske godine usvaja mišljenje o napredovanju učenika sa kojim upoznaje Nastavničko vijeće i prosljeđuje ga nadležnoj opštinskoj komisiji. Mišljenje sadrži i preporuke za budući rad učenika. Škola je obezbijedila infrastrukturne uslove za boravak djece sa posebnim potrebama u školi, ali nema stručne saradnike koji bi pružili adekvatnu stručnu pomoć ovim učenicima. Taj nedostatak nadomješta se povećanim angažovanjem nastavnika i upućivanjem učenika na odgovarajuće stručne službe lokalnog doma zdravlja.
Osim redovne nastave, organizovana je dopunska nastava za učenike koji zaostaju u savladavanju gradiva, ali i dodatna nastava za učenike koji žele da prošire znanja. Ukazuju da je smanjenje fonda časova redovne nastave omogućilo da planiraju redovne termine za dopunsku i dodatnu nastavu, te rad sekcija.
O kvalitetu obrazovno-vaspitnog procesa u školi najbolje govori podatak da je u protekloj školskoj godini 99 učenika imalo odličan uspjeh, a srednja ocjena na nivou škole je bila 4.00. Nije bilo učenika sa nedovoljnim uspjehom i svi učenici imaju primjerno vladanje.
SEKCIJE I SLOBODNE AKTIVNOSTI
Učenici koji pokazuju interesovanje za dodatne aktivnosti mogu da se uključe u neku od brojnih sekcija koje su aktivne: ritmička, recitatorska i „mali naučnici“ za mlađe razrede, te literarna, recitatorska, ekološka, matematička istorijska, sportska i fotosekcija za učenike viših razreda. Od vannastavnih aktivnosti, pored posjeta i izleta, svake godine organizuju proljećni i jesenji kros, školski maskenbal i novogodišnji bazar humanitarnog karaktera.
Kroz rad sekcija i ostale slobodne aktivnosti škola je ostvarila kvalitetnu saradnju sa lokalnom zajednicom i porodicom, a djeca su kroz vannastavne sadržaje stekla nova znanja, vještine i interesovanja bitna za dalje školovanje i razvoj ličnosti.
Direktor Grgurević ukazuje na izuzetno dobru saradnju sa roditeljima i lokalnom zajednicom.
“Nastojimo da roditelje uključimo u svaki segment rada škole, a posebno u pripremi i organizovanju vannastavnih aktivnosti. Podatak da je škola u 2018. godini imala preko 50 donatora je najbolji pokazatelj da lokalna zajednica vidi u nama pouzdanog partnera, a u našim učenicima prepoznaje snagu za budućnost u koju vrijedi ulagati.
Većina učenika matične škole, preko 90 odsto, koristi organizovani prevoz. Zahvaljujući Opštini Bar, roditelji su u potpunosti oslobođeni plaćanja prevoza. Iako je područje škole dosta razuđeno i teško pristupačno prevoz je dobro organizovan pa u proteklih pet godina nijedan čas nije izgubljen zbog kašnjenja prevoza. Naprotiv, prevoznik Jadran Montenegro, često pomaže školi u organizaciji prevoza učenika za brojne vannastavne aktivnosti”, naglašava on.
TRI NAGRADE IZ FONDA ZA KVALITET I TALENTE
Ovako posvećen rad rezultira uspjesima, a o njima najbolje govore oni koji su najzaslužniji za njihovo ostvarivanje: nastavnici i učenici. Za rezultate u prošloj školskoj godine iz Fonda za kvalitet i talente nagrađene su nastavncie: Mira Božović, učiteljica, Mersiha Oručević, nastavnica italijanskog jezika, i Snežana Pejović, profesorica crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti.
LJUBAV JE GLAVNI POKRETAČ
Pofesorica Snežana Pejović rukovodi literarnom sekcijom, a njeni učenici učestvuju svake godine na literarnim konkursima i takmičenjima. Ona ističe da je zadovoljstvo raditi sa talentovanim đacima i naglašava da u školi ima puno djece koja zaslužuju da im se posveti posebna pažnja.
“Glavni pokretač u poslu kojim se bavim je ljubav. Ona se ne odnosi samo na nastavu već i na želju da sa učenicima dijelimo kretivnost i njegujemo lijepe riječi i prave vrijednosti. Kažu da srećan čovjek sreću stvara. Nastavnik je srećan ako uspije da u radoznale dječije glave posije novo znanje. Svakako da su za uspjeh bitni i uslovi rada. Srećni smo što naša škola pruža uslove za kvalitetan i osavremenjen nastavni proces“, ističe nastavnica Pejović.
Njeni učenici svake godine donesu nagrade školi. Ove godine najuspješnija je bila Dalija Seferović, koja je osvojila treće mjesto na literarnom konkursu Facebook i ja, koji je organizovao Crveni krst Bar.
Dalija je odlična učenica VI razreda. U slobodno vrijeme puno čita, a pisanje je njen hobi. Smatra da je za kvalitetno pisanje presudna mašta, ali i da je veoma važna podrška nastavnika koji joj svojim idejama, savjetima i preporukama za čitanje pomažu da obogati fond riječi i izgradi sopstveni stil u pisanju.
Nastavnica Pejović redovno organizuje školska takmičenja u znanju iz crnogorskog-srpskog, bosanskog i hrvatskog jezika i književnosti. Ove godine najuspješniji je bio Darijan Arabelović, učenik VIII razreda. Darijan je učestvovao i na opštinskom takmičenju “Koliko poznajem svoj grad”. Talentovan je iz više oblasti, a posebnu pažnju zavređuju njegovi likovni radovi. Smatra da škola koju pohađa pruža učenicima kvalitetnu nastavu i brojne, dobro osmišljene vannastavne aktivnosti. Volio bi da postoje školska takmičenja iz svih predmeta, što bi ga podstaklo da bude još bolji.
DA UČENICI DAJU NAJBOLJU VERZIJU SEBE
Učiteljica Mira Božović uspješno vodi recitatorsku sekciju za mlađi uzrast, koordinatorka je Tima za sprovođenje programa “Moje vrijednosti i vrline”, a koordinira i eksterne provjere znanja u školi.
“Kada se ovaj posao voli motivacija se lako pronalazi svuda i u svemu. Motivacija mi je da učenici probude, daju i njeguju najbolju verziju sebe. Da su sjutra bolji od sebe danas. Da se raduju školi i učenju. Poboljšanjem uslova rada i životnog standarda nastavnika, smanjenjem preobimne administracije i uvažavanjem profesije nastavnik će biti zadovoljniji. Zadovoljan i uvažen nastavnik kvalitetnije će motivisati i sebe i druge”, naglašava ona.
Učiteljica Božović bila je mentor Samri Tombarević, učenici IV razreda koja je na opštinskom takmičenju recitatora − mlađi uzrast osvojila prvo mjesto. Samra voli da recituje, voli javne nastupe i nema tremu dok nastupa. Zna da je bila uspješna onda kada kod publike probudi emocije.
POSTEPENO IH UVODIM U SVIJET STRANOG JEZIKA
Nastavnica Mersiha Oručević učestvuje u radu više školskih timova, vodi sekciju i rukovodi aktivom nastavnika italijanskog jezika u opštini Bar. Ona u svom radu spaja “dvije ljubavi”, ljubav prema djeci i njihovom podučavanju i ljubav prema italijanskom jeziku koju gaji od malena .
“Djecu postepeno uvodim u svijet stranog jezika, otkrivajući kroz učenje sve ljepote jezika ali i jedne bogate kulture i civilizacije. Sa istom posvećenošću opremam svoj radni prostor. Mogu istaći da je uz podršku uprave škole, učionica italijanskog jezika jedna od najopremljenijih u školi i u potpunosti pogodna za savremenu i inovativnu nastavu”, kaže ona.
PREDANOST NASTAVNIČKOM POZIVU
Učenici postižu rezultate i na Državnom takmičenju znanja. Ove školske godine Mirza Lukač osvojila je treće mjesto na takmičenju iz biologije. Mirza je odlična učenica IX razreda. Biologiju je zavoljela zato što kroz taj predmet spoznaje svijet oko sebe i shvata koliko je jedinstven i savršen. Posebno je privlači anatomija čovjeka, pa će vjerovatno i njeno buduće školovanje biti vezano za ovu oblast.
Njena mentorka Mirjana Vukčević je srećna što je već tokom prve godine rada u ovoj školi doprinijela osvajanju nagrade.
“Rad u školi zahtijeva ljubav i predanost nastavničkom pozivu. Motiviše me rad sa talentovanom djecom i želja da, moji učenici koji dolaze iz jedne manje škole, u jakoj konkurenciji pokažu da ni po čemu ne zaostaju, naprotiv, osvajaju nagrade. Uspjesi ne dolaze spontano, već su rezultat: planskih priprema,odricanja i upornosti. Danas je najteže odabrati učenika koji je talentovan, ali i uporan i motivisan za uspijeh. Mirza je upravo takva, njena želja za sticanjem novog znanja je prevazilazila moja očekivanja pa je rad sa njom bio pravo zadovoljstvo i uspjeh nije mogao izostati. Znači mi podrška kolega iz aktiva biologa Bara koji je jedan od najorganizovanijih stručnih aktiva u Crnoj Gori”, kaže profesorica Vukčević.
Generacije prosvjetnih radnika utkale su sebe u razvoj ove škole, a oni koji danas rade nastavljuju uspješno tu tradiciju Sve to doprinosi i da generacije učenika stasavaju u uspješne i svestrane ličnosti.
Lj. Vukoslavović





