Forum zemalja Zapadnog Balkana: ZAJEDNIČKI PROBLEMI U OBLASTI ISTRAŽIVANJA I INOVACIJA

Podgorički Klub i Ministarstvo nauke Crne Gore organizuju prvi u nizu forum “Nauka i inovacije Vizija 2030 za Zapadni Balkan”, koji će biti održan u aprilu u hotelu “Holiday Villages Montenegro – Karisma Hotels Adriatic” u Ulcinju. 

Podgorički klub posvećen je prosperitetu, očuvanju dobrosusjedskih odnosa, regionalnoj saradnji i afirmaciji na međunarodnoj sceni, u namjeri da podstakne viziju razvoja Zapadnog Balkana u oblasti ekonomije, kulture, nauke, istraživanja i inovacija do 2030. godine. Koncept rada Kluba nosi naziv “Novi narativ za Zapadni Balkan – Vizija 2030”, dok će prvi u nizu susreta na visokom nivou biti posvećen aktuelnim naporima ovog regiona u oblasti nauke i inovacija, kao i razmatranju zajedničke vizije razvoja u ovoj oblasti do 2030. godine.

Uslijed skorašnjih istorijskih okolnosti, region Zapadnog Balkana suočava se sa zajedničkim izazovima u oblasti istraživanja i inovacija, poput snažnog odliva talenata - mladih istraživača, niskog stepena ulaganja u istraživanje i razvoj, slabih veza između nauke i privrede, nedostatka velikih konkurentnih istraživačkih infrastruktura itd. Nasuprot tome, ovaj region je u prošlosti imao intenzivan tehnološki razvoj i ostvario značajne naučne doprinose na evropskom nivou. Proces integracije u Evropski istraživački prostor i Uniju inovacija postavlja nove mogućnosti i izazove za Zapadni Balkan koje bi se mogle najefikasnije implementirati kroz širok spektar međunarodnih inicijativa za saradnju.

U prvom dijelu foruma, ključni govornici predstaviće viziju i ulogu glavnih evropskih partnera u oblasti istraživanja i inovacija, kao i moguće instrumente podrške regionu od strane ovih institucija.

Zemlje Zapadnog Balkana su usred snažnih reformskih procesa, prvenstveno sa namjerom da transformišu svoje ekonomije u globalno konkurentne ekonomije zasnovane na znanju. Pametan rast postao je jedan od glavnih stubova razvoja svake države. Stoga, tokom naredne panel sesije, predstavnici vlada iz Regiona nadležni za politiku istraživanja i inovacija razgovaraće o sadašnjim prioritetima i naporima svojih zemalja u postizanju ovog cilja, prepoznavajući uzajamne interese i načine na koje bi mogli da ih zajednički ostvare na najefikasniji način.

Prezentacije planirane za poslednji panel biće posvećene ulozi prava intelektualne svojine, transferu tehnologija, centrima izvrsnosti, naučnim i tehnološkim parkovima kao ključnim elementima za razvoj efikasnog inovacionog ekosistema. Takođe, biće predstavljena potreba za vrhunskom i konkurentnom istraživačkom infrastrukturom. Cilj ove sesije je da predstavi najbolje prakse i ključne faktore uspjeha u najmeri da inspiriše region Zapadnog Balkana, ali i da uspostavi glavne elemente potrebne za funkcionalni i održivi inovacioni ekosistem.

O. Đ.

Back to Top