Gimnazija „30. septembar“: DAN ZA HUMANOST, TOLERANCIJU I EMPATIJU

Škola je mjesto u kome mladi ljudi stiču kompetencije i često je učionica tijesna za realizaciju ciljeva. Jedan vid nastave koji promoviše školu bez zidova realizovan je u Gimnaziji ,,30. septembar“ u Rožajama. Naime, članovi Kluba filantropa, sa profesoricom Mirsadom Šabotić obilježili su na human i kreativan način Međunarodni dan socijalne pravde povezujući školu sa lokalnom zajednicom.

Aktivnosti koje su sprovedene dio su Međunarodnog projekta Iskra znanja, autorke Amne Dervišagić iz Bosanske Krupe. Prve aktivnosti sprovedene su  kroz ogledni čas Tolerancija u društvu u prostorijama škole. Učenici Almir Husović, Meliha Murić, Anes Škrijelj, Amina Škrijelj, Merisa Kurtagić, Nafija Kurpejović i Zahir Šabotić, koristeći metodu okruglog stola i power point prezentacije, iznijeli su svoja viđenja o vjerskoj, socijalnoj, porodičnoj, poslovnoj i toleranciji u školi. Polazna tačka časa bila je tema „Sloboda i tolerancija u djelu Cigani“, autora Aleksandra Sergejeviča Puškina.

Nakon realizovanog časa, sljedeća aktivnost je implementirana u porodičnoj kući romskih izbjeglica i bila je humanitarnog karaktera. Članovi Kluba filantropa su prikupili namirnice i garderobu za ovu porodicu i posjetili je. Posljednja aktivnost je realizovana  u Dnevnom centru za stare u Rožajama. Mladi filantropi su svoje slobodno vrijeme posvetili članovima ovog Centra. Pored torte koja je bila izraz empatije i poruke da se suprotstavljaju, ejdžizmu, profesorica Šabotić je poklonila Centru veliki broj knjiga iz svoje kućne  biblioteke. Mladi filantropi su dio vremena proveli sa članovima Centra razgovarajući o prošlosti i zabavljajući se uz društvene igre sa starijim licima. Profesorica Šabotić je navela da, sprovodeći ovakav način obrazovanja, teži ka  osvješćivanju mladih kada su ljudske vrijednosti u pitanju.

„Povezivanje zajednice i škole je prioritet savremenog obrazovanja, jer mladim ljudima nije dovoljno samo ono što pročitaju u udžbenicima, njihova edukacija mora da ima i šire dimenzije. Moraju da budu dobri ljudi, pa će tek nakon toga biti kvalitetni profesori, doktori, inženjeri, pravnici i sl. U 21. vijeku mladoj generaciji treba pokazati put ka ljudskosti, humanosti, solidarnosti, empatiji  i sličnim vrijednostima koje oplemenjuju čovjeka. Demokratska učionica je put ka zdravom društvu i, prema tome, svaki nastavnik treba da teži da svoju nastavničku praksu obogati kretivnošću u cilju kvalitetnijih ishoda“, istakla je Šabotić.

N. N.

Back to Top