Radosav Razić, student Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore (UCG), je u Erasmus+ konkursu za razmjenu sa Univerzitetom u Hajdelbergu vidio sjajnu priliku za svoje akademsko usavršavanje, sticanje dodatnog internacionalnog iskustva i mogućnost da nauči njemački jezik.
„Kao mlada osoba, svjestan sam važnosti obrazovanja i konstantnog usavršavanja. Kada je riječ o akademskom znanju, Ekonomski fakultet u Podgorici pružio mi je kvalitetnu osnovu, a pozitivno iskustvo koje se pokazalo tokom prve studentske razmjene na Bečkom Univerzitetu za ekonomiju i biznis, me je motivisalo da i zimski semestar četvrte godine provedem u inostranstvu“, rekao je Radosav za sajt UCG.
Autentična arhitektura i građavine stare više stotina godina, su prvo što je primjetio po dolasku u grad čiju četvrtinu stanovništva čine studenti iz svih krajeva svijeta. Činjenica da u gradu boravi na desetine hiljada inostranih studenata doprinijela je i njegovom lakšem snalaženju u novoj sredini.
„Najveći utisak na mene su ostavile razlike u mentalitetu. Nakon nekoliko mjeseci koje sam proveo u Hajdelbergu, shvatio sam da ipak nije stereotip mišljenje mnogih koji kažu da su u Njemačkoj red, rad i disciplina veoma poštovani i cijenjeni. Na te razlike gledam vrlo pozitivno, ali sam u Njemačkoj istovremeno naučio da cijenim bliskost i jačinu porodičnih i prijateljskih veza koje se njeguju u Crnoj Gori. Možda je samo moj lični utisak, ali u komunikaciji sa Njemcima sam uvidio da u svakodnevnoj užurbanosti, poslovnim i fakultetskim obavezama, rijetko pronađu dovoljno vremena da provedu sa svojim bližnjima“, rekao je Radosav.
Budući da je prije odlaska u Njemačku jedan semestar proveo u Austriji, on kaže da mu je bilo mnogo lakše prilagoditi se na sve kulturološke i druge razlike koje život u drugoj zemlji nosi sa sobom.
Studiranje na jednom od najboljih univerziteta na svijetu, kako Radosav kaže, pruža mnogobrojne mogućnosti, ali ipak, sve zavisi od studenta koliko će iskoritstiti kapacitete koji su mu na raspolaganju.
„Nakon reforme obrazovnog sistema, crnogorski studijiski program postao je u velikoj mjeri kompatibilan sa zapadnoevropskim. Kao zemlja u razvoju i dalje moramo raditi na jačanju obrazovnih kapaciteta kroz izgradnju i unapređenje postojeće infrastrukture, kao i obezbjeđivanju prakse za mlade. Upravo praktična znanja i vještine stečene tokom studija prave razliku“, kazao je Radosav.
On navodi da je zbog mnogobrojnih obaveza na fakultetu, veoma malo slobodnog vremena preostajalo za dodatne aktivnosti.
„Studenti imaju mogućnost da, potpuno besplatno, pohađaju kurseve plivanja, borilačkih vještina, kao i mnogih drugih sportskih disciplina. Pošto sam osoba koja voli da putuje, trudim se da svaki slobodni vikend posjetim neki od njemačkih gradova. Navike stečene tokom boravka u inostranstvu su neprocjenjive, jer doprinose ličnom razvoju i od velikog su značaja kada je neophodno postaviti određene životne prioritet. Smatram da će stečeno internacionalno iskustvo biti od koristi u poslovima kojima se budem bavio u Crnoj Gori, nakon završenih studija“, kaže Razić.
O. Đ.