PROREKTORICA PROF. DR IRENA OROVIĆ: ZNAČAJAN ISKORAK UNIVERZITETA CRNE GORE NA LISTI SVJETSKIH UNIVERZITETA

Univerzitet Crne Gore (UCG) je po posljednjem rangiranju na listi najboljih svjetskih univerziteta “Vebometriks” zauzeo 1633. poziciju među skoro 6.200 univerziteta na toj listi, pri čemu treba napomenuti da ima značajan broj visokoobrazovnih ustanova  koje nisu uopšte uspjeli da uđu na ovu listu.

Prorektorica i predsjednica Naučnog odbra UCG prof. dr Irena Orović smatra da je ovo značajna pozicija i veliki iskorak koji je napravljen, naročito imajući u vidu da se prošle godine nije našao na toj listi zbog tadašnjeg domena ac.me. kojeg Vebometriks ne prepoznaje. U međuvremenu, uprava Univerziteta je preduzela sve neophodne mjere, uključujući i izmjenu domena u ucg.ac.me, što je rezultiralo izuzetnim ovogodišnjim rezultatom.

“Prvenstveno želim da naglasim da, premda UCG sigurno je najveća naučnoobrazovna institucija u Crnoj Gori, ipak naša akademska zajednica ima svega oko 400 članova, odnosno profesora, što je značajno ispod nekog svjetskog prosjeka, čak i ako imamo u vidu univerzitete koji su veoma slične veličine. I stoga svi ti napori i rezultati koje ostvarujemo dobijaju i veći značaj”, navela je ona

Prema riječima Orovićeve, promijenjen je veb sajt, te umjesto pojedinačnih sajtova organizacionih jedinica, fakulteta i instituta, UCG je u junu 2017. godine pustio u rad novi sajt, integrisan u platformu Univerziteta i njegovih sastavnica.

“Time smo na neki način u potpunosti izgubili najveći broj linkova i dokumenata koji su postojali na pojedinačnim sajtovima koji su tom prilikom bili ugašeni i na vebu smo se pojavili kao sasvim nova institucija. To je uticalo na vidljivost aktivnosti na Univerzitetu, tj. na vebu. Suočivši se sa ovakvom situacijom, uprava UCG je morala da izradi strateški plan pristupanja rješavanju ovog izazova. U tom smislu bila je potrebna jedna zajednička i koordinisana akcija i Uprave i Naučnog odbora Univerziteta Crne Gore, Centra infromacionog sistema, drugih centara koji postoje na Univerzitetu i naravno, nešto na što smo veoma ponosni, a to je uključivanje kompletne akademske zajednice, jer bez nje definitivno svi ovi napori ne bi urodili plodom. Prva stvar na kojoj smo radili, to je da se, dakle, promijeni taj domen, sa ac.me na ucg.ac.me domen i svi Google Scholar profili, koji zapravo bilježe citiranost naučnih radova naših istraživača, su ažurirani, odnosno prebačeni su na novi poddomen. Međutim, trebalo je raditi i na povećanju broja citata paralelno. Da bi povećali broj citata trebamo povećati, naravno, i broj naučnih radova, odnosno na neki način malo intezivirati naučno istraživačke aktivnosti, jer bez radova, logično, nema ni citata. Drugi segment aktivnosti koji je rađen na Univerzitetu bio vezan za stimulisanje naučnoistraživačke djelatnosti i u tom smislu napravljeni su značajni rezultati, ne samo u pogledu povećanja broja naučnih radova istraživača, već i u pogledu poboljšanja kvaliteta u smislu publikovanja kvalitetnijih naučnih publikacija u časopisima koji se nalaze na renomiranim svjetskim takozvanim ‘Web of Science’ listama. Moram da naglasim da smo tu, pored doprinosa u prirodnim i tehničkim naukama, koje su nekako uvijek ispred i prednjače, ne samo kod nas nego i u svijetu, napravili značajan iskorak i u oblasti društvenih i humanističkih nauka, tako da je povećan broj tih renomiranih radova u časopisima na ‘Web of Science’ listama i u segment ovih nauka, na što smo takođe veoma ponosni”, objasnila je prorektorica UCG.

Univerzitet Crne Gore je, takođe, na neki način i stimulisao taj naučnoistraživački rad nagrađivanjem naučnih publikacija kroz Fond za nagrađivanje, koji je formiran prije više od dvije godine.

“Takođe u toku 2018. godine Univerzitet je postao jedan od potpisnika Berlinske deklaracije otvorenog pristupa istraživanju. Promovisali smo otvoreni repozitorij doktorskih disertacija, značajno smo obogatili bazu naučnih radova na UCG i na taj način veoma predano radili na povećanju i transparentnosti i vidljivosti aktivnosti na Univerzitetu, odnosno u okviru naše akademske zajednice. Mi smo svjesni da je ovo jedan prvi korak i da nas i dalje čeka dosta težak i dugotrajan put. To je dosta naporan rad, ne samo za nas, nego i za svaku instituciju u svijetu koja pokušava da ostvari dobar plasman na ovim rang listama. Sve ovo se ne dešava preko noći, međutim ono što je značajno je da smo pokazali da mi možemo da se odazovemo tom izazovu i da akademska zajednica i te kako posjeduje kapacitet za dalje napredovanje. Dodala bih i niz strateških ciljeva koje realizujemo u skladu sa našim strateškim partnerima. U prvom redu sa Ministarstvom nauke sa kojima smo prethodne godine započeli projekat, odnosno otvorili Institut, Centar izvrsnosti za istraživanje i inovacije. Ove godine bi trebali da započnemo realizaciju projekta Naučno-tehnološki park kao partnerstvo Univerziteta i Ministarstva nauke. Takođe, zahvaljujući naporima Ministarstva nauke koje je kroz program stipendiranja doktoranata, UCG nastoji da radi na izgradnji kvalitetnog mladog istraživačkog kadra. U tom smislu, mi smo veoma svjesni svoje šire društvene uloge koja je fokusirana na jedan opšti društveni razvoj, na napredak lokalne zajednice i na podizanje društvenog standarda u Crnoj Gori”, kazala je Orovićeva.

O. Đ.

Back to Top