Ministar prosvjete dr Damir Šehović najavio je, gostujući u Jutarnjem programu RTCG, do sada najveći investicioni ciklus u obrazovanju, koji će prevazići 40 miliona eura. On je, predstavljajući rezultate rada resora na čijem je čelu tokom dvije godine mandata, saopštio da se obrazovanje tiče svih u Crnoj Gori, a ne samo resora prosvjete.
“Do kraja smo ubijeđeni da u Crnoj Gori ima ljudi koji prepoznaju značaj znanja i obrazovanja. Samo za dvije godine smo obezbijedili oko milion eura donacija, koje su iskorišćene za unapređenje kvaliteta obrazovanja u Crnoj Gori”, rekao je Šehović.
On je ukazao da se veliki broj škola rekonstruiše, unapređuju se uslovi.
“Zadovoljan sam onim što smo postigli za ove dvije godine, ali ovo je veliki resor koji broji nešto preko 250 ustanova, i neki broj područnih ustanova. Nije moguće za tako kratko vrijeme do kraja unaprijediti sistem, ali mislim da smo na dobrom putu", rekao je Šehović, ocjenjujući da je namjera da se obrazovanje u Crnoj Gori učini kvalitetnijim, modernijim i pravednijim”, ocijenio je ministar.
Govoreći o nastavi za djecu na engleskom jeziku, on je ukazao da je engleski jezik sadašnjosti, te da čovjek danas nije pismen ako ne vlada makar elementarnim znanjima tog jezika.
“Jasno smo zakonom definisali da je to prvi jezik koji se u školi mora izučavati”, naglasio je Šehović.
On je rekao da vjeruje da su favorizacijom engleskog jezika napravili dobru stvar i stvorili pretpostavke da buduće generacije dobro vladaju tim jezikom.
Govoreći o informatičkoj pismenosti naših đaka, ministar je ukazao da je stanje dobro, ali da se stvaraju pretpostavke da ono bude još bolje.
Kako je kazao, u prethodne dvije godine podijeljeno je 600 džepnih računara crnogorskim školama, navodeći da je namjera da sve škole budu opremljene džepnim računarima.
Stavljanjem akcenta na stručno obrazovanje, smatra Šehović, rješava se strukturni problem čitave crnogorske ekonomije, jer se stvaraju pretpostavke da se ta djeca nakon školovanja odmah zapošljavaju.
“U tom dijelu mislim da smo napravili dobar iskorak i uklonili predrasude prema srednjim stručnim školama”, istakao on.
Ministar je rekao da su interesovanje za trogodišnje srednje stručne škole utrostručili za dvije godine.
“Imali smo oko 500 učenika na trećem stepenu 2016. godine, a danas ih imamo 1.500”, istakao je Šehović, navodeći da su roditelji razumjeli potrebu da ne moraju svi da završe fakultete i budu uspješni.
Obrazovanje smo, kako je rekao, vratili u fokus javnosti i tretirali kao jedan od prioriteta.
Izvor: rtcg.me