OŠ “JUGOSLAVIJA”: Okrugli sto za roditelje o sajber nasilju među djecom

U OŠ "Jugoslavija" u Baru priređen je okrugli sto za roditelje na temu "Sajber nasilje, TV sadržaji i uloga škole i porodice u prevenciji vršnjačkog nasilja i izgradnji ličnosti djeteta". Okruglom stolu prisustvovalo je oko 50 roditelja, predstavnici Centra bezbjednosti Bar i uprave Škole.

Timovi za samoevaluciju rada škole i za prevenciju i sprječavanje nasilja u školi prepoznali su aktuelni problem sajber nasilja među djecom u najosjetljivijem uzrastu, kao i ogroman značaj uključivanja roditelja u sagledavanje svih dimenzija problema i njihove pomoći Školi u traganju za najboljim rješenjima.

Pedagog Milenko Klisić i pomoćnica direktora Maja Loman predstavili su aktivnosti Škole u vezi sa sprječavanjem vršnjačkog nasilja uzrokovanog sajber nasiljem. Iskustva iz svoje prakse sa prisustnima su podijelili Alma Hot, načelnica Odjeljenja za maloljetničku delikvenciju i nasilje u porodici CB Bar, i Savo Čavić iz te ustanpove. Hot je istakla da je ovo prvo okupljanje ove vrste u barskoj opštini koje je inicirala škola za roditelje.

Uslijedio je konstruktivan dijalog, kojem su posebnu dimenziju dali upravo predstavnici Centra bezbjednosti konkretnim primjerima sa kojima se svakodnevno susrijeću. Takođe, u okviru istog, roditelji su iznosili svoja iskustva i dali prijedloge, pruživši potpunu podršku Školi u preduzimanju daljih mjera i radnji u sprječavanju sajber nasilja i posljedica koje ono nosi po djecu. Kao jedan od zaključaka navodi se da roditelji treba bolje i bliže da se upoznaju sa posljedicama koje nosi povlađivanje djetetu “da bude kao ostali”, kao i prekomjerna upotreba društvenih mreža kod maloljetnika i da, pored škole, treba da daju svoj apsolutni doprinos i snose dodatnu odgovornost kada je u pitanju zaštita njihove djece. Među zaključcima su i neophodnost svakodnevnog razgovora roditelja sa djecom, veća posvećenost, jačanje autoriteta kod djece, u svakom trenutku mogući uvid u profil koji dijete posjeduje na društvenim mrežama, smanjenje donje granice formiranja naloga na društvenim mrežama (jer se ona pomjerila čak na uzrast 9-10 godina), ograničavanje vremena upotrebe telefona, pooštravanje mjera i radnji unutar škole izmjenama i dopunama Pravilnika o kućnom redu škole i drugih Pravilnika, uključivanje što većeg broja roditelja u dalje aktivnosti čiji će inicijator biti škola, uz podršku CB Bar.

“Škola je institucija koja ne može da funkcioniše sama, izolovano, kada se među djecom uoči problem bilo koje vrste. Suština je da treba da imamo svijest o tome da svi skupa činimo po jednu kariku lanca od kojeg zavisi u kakvom okruženju odrastaju naša djeca i u kakvu će se ličnost izgraditi. Samo zajedno, međusobnom podrškom i razumijevanjem, bez prebacivanja krivice jednih na druge i izbjegavanja odgovornosti sa bilo koje strane, možemo dobiti željeni rezultat i stići do cilja. Svaka uloga je podjednako važna: i roditelja, i škole, i lokalne zajednice. Ovo je početak jedne važne priče, prvi korak u nizu onih koje je potrebno napraviti da bismo zaštitili našu djecu”, poručila je direktorica Škole Biljana Vukmanović.

Cilj skupa je da probuditi svijest što većeg broja roditelja o ozbiljnosti problema koji, naizgled, djeluje samo kao podrazumijevajuća stvarnost i svakodnevica 21. vijeka, a u suštini je mnogo dublji i ozbiljniji, pa samim tim može da ima katastrofalne posljedice, što su potvrdili i predstavnici CB Bar, na osnovu svojih iskustava.

Planiramo da organizujemo po jedan okrugli sto svakog mjeseca, kako bismo obuhvatili što veći broj roditelja”, istakla je Vukmanović zahvaljujući gostima iz CB Bar i roditeljima koji su doprinijeli konstruktivnom dijalogu.

O. Đ.

Back to Top