SSŠ „SPASOJE RASPOPOVIĆ“ NA 9. ESSE KONFERENCIJI

Podgorička Srednja stručna škola „Spasoje Raspopović“ učestvovala je na 9. ESEE Konferenciji koja je održana 6. novembra 2018. godine u Podgorici, u organizaciji EIT RawMaterials ‒ Regionalni Centar Leoben i uz podršku: EIT RawMaterials ‒ Co-location Centar Istok EIT RawMaterials ‒ Hub Regionalni Centar Adria Montanuniversitaet Leoben ‒ MUL Geološki Zavod Slovenije – GeoZS.

ESEE Konferencija je početni događaj za ESEE zajednicu (istočna i jugoistočna Evropa) koja nudi mogućnosti povezivanja u oblasti korišćenja mineralnih sirovina. EIT Raw materials Regionalni centar iz Leobena, partneri i lokalne zainteresovane strane predstavili su primjere najboljih praksi i mogućnosti za ulazak u zajednicu EIT Raw Materials. Fokus je bio na strategijama pametne inovacije i edukaciji u oblasti mineralnih sirovina za eksperte iz oblasti rudarstva, geologije, metaličnih mineralnih sirovina, cirkularne ekonomije i zainteresovane strane iz industrije mineralnih sirovina i iz oblasti edukacije o mineralnim sirovinama.

Konferenciji su prisustvovali profesorice Dragana Danilović, Snežana Lopičić, Budimka Radulović, organizator praktičnog obrazovanja Vesko Mihailović i direktorica Ljeposava Vuksanović.

Učenici Kristina Jovanović II-5, Amer Neljković, Matija Golubović II-2, Sonja Kastratović, Anja Stijepović, III-2 bili su dio workshopa ESEE EDUKACIJA. Učestvovali su u zanimljivom kvizu o mineralnim sirovinama. Upoznali su se sa karakteristikama novog materijala grafena, materijala koji je Andreju Gejmu i Konstantinu Novoselovu, naučnicima iz Engleske rođenim u Rusiji, donio Nobelovu nagradu iz fizike. Nobelov komitet ih je nagradio za „pionirska istraživanja dvodimenzionalnog materijala grafena“. Osobine grafena su mu stvorile epitet „čudesni“. Zbog veza između atoma ugljenika ovaj materijal je jači od dijamanta, a opet rastegljiv poput gume. Iako je debljine jednog atoma, jedan naučnik je primijetio da „bi bila potrebna olovka na kojoj balansira slon da probije kuhinjsku foliju od grafena“. Ovo otvara mogućnost da se grafen iskoristi za dobijanje novih ultra lakih, ali čvrstih materijala od kojih bi se pravili avioni, brodovi i automobili. Zbog svoje strukture provodi toplotu i struju bolje od bakra.

Učenici su pozvani da budu tzv. science komunikatori, odnosno ambasadori za ovo područje. Učestvovaće u takmičenju za najbolje saopštenje iz oblasti (nakon edukacije) sa drugim školama iz Evrope. O sadržaju workshopa ESSE edukacija i aktivnostima i saznanjima koje su u okviru nje imali, učesnike plenarne konferencije upoznala je učenica Sonja Kastratović.

Izvor: SSŠ „Spasoje Raspopović“

Back to Top