Evropska komisija omogućava obučavanje nove generacije kreativnih i inovativnih mladih istraživača sa preduzetničkim potencijalima, koji su sposobni da se suoče sa postojećim i budućim izazovima i da svoje znanje i ideje pretvore u proizvode i usluge od ekonomskog i društvenog značaja.
Kako je saopšteno sa Univerziteta Crne Gore, objavljen je poziv u okviru Marija Sklodovska Kiri Akcija „Inovativne trening mreže“ (MSCA Innovative Training Networks – ITN), koji se realizuje kroz EU Okvirni program za istraživanja i inovacije „Horizont 2020“.
Ovim se podržava mreža obuka u istraživanjima i zajednički programi doktorskih studija, koji se realizuju u partnerstvu univerziteta, naučnoistraživačkih ustanova, istraživačkih instituta, privrednih subjekata i drugih društveno-ekonomskih partnera iz Evrope i šire. Program omogućava razmjenu znanja, aktivnosti umrežavanja i organizaciju konferencija i radionica.
Cilj programa je unaprijeđenje karijere mladog istraživača, kroz praćenje napretka predloženog u Planu razvoja karijere, zbog čega je posebna pažnja na projektu usmjerena na potrebe istraživača, kvalitet predloženog treninga i kvalitet mentorstva. Korisnici granta kroz projekat trebaju da unaprijede saradnju i razmjenu znanja između sektora i disciplina, da unaprijede kvalitet programa obuka i doktorskih programa i kreiraju mreže partnera koje će doprinijeti jačanju internacionalizacije.
Postoje tri vrste projekata. Prvo, evropske trening mreže čiji je cilj obučavanje visokokvalifikovanih mladih istraživača i stimulisanje preduzetništva, kreativnosti i inovacija u Evropi. Konzorcijum treba da čine najmanje tri ustanove korisnici koje se nalaze u tri različite zemlje članice EU ili pridružene zemlje. Zatim, evropski industrijski doktoradi, koji podrazumijevaju uključivanje ne-akademskog sektora u doktorski trening, kako bi vještine koje stiče mladi istraživač bolje odgovarale na potrebe javnog i privatnog sektora. Konzorcijum treba da čine najmanje dvije ustanove korisnici koje se nalaze u dvije različite zemlje članice EU ili pridružene zemlje. Najmanje jedan član konzorcijuma treba da bude iz akademskog sektora i najmanje jedan član iz ne-akademskog sektora, prije svega iz privrednog sektora (mala i srednja preduzeća). Tu su i evropski zajednički doktoradi, čiji cilj promocija međunarodne, intersektorske i interdisciplinarne saradnje u oblasti treninga na nivou doktorskih studija u Evropi kroz kreiranje zajedničkih doktorskih programa, a u svrhu postizanja zajedničnih diploma doktorskih studija ili diploma doktorskih studija koje izdaju dvije ili više ustanova korisnika. Konzorcijum treba da čine najmanje tri ustanove korisnici koje izdaju doktorske diplome i koje se nalaze u tri različite zemlje članice EU ili pridružene zemlje.
Rok za dostavljanje prijava projekata za ovaj poziv ističe 15. januara 2019. godine.
O. Đ.