U organizaciji Zavoda za školstvo, uz podršku Sistema Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, danas su u Podgorici dodijeljene prve nagrade Zelena zastava i sertifikati o sticanju statusa međunarodne Eko-škole.
Čestitajući nagrađenim školama, državni sekretar u Ministarstvu prosvjete Crne Gore Aleksandar Mitrović kazao je da je Program eko-škola idealan način da se radi na poboljšanju životne sredine u školi i lokalnoj zajednici.
„Ovo će istovremeno imati pozitivan uticaj na cjelokupan život mladih, njihovih porodica, škole i lokalne uprave. Eko-škole razvijaju kod učenika osjećaj odgovornosti i njeguju održiv način razmišljanja, primjenjiv u svakodnevnom životu. Na taj način se podstiču da proaktivno ponašanje prošire dalje − na članove porodice i prijatelje, a time i na buduće generacije. Današnja dodjela nagrada zelena zastava i sertifakata sticanje statusa međunarodne eko-škole rezultat je dvogodišnjeg implementiranja i značajnog truda naših vaspitno-obrazovnih ustanova. Nagrada je i potvrda uspješne realizacije ovog programa“, istakao je Mitrović.
OBRAZOVANJE I ODRŽIVI RAZVOJ
Koordinatorka Sistema UN-a u Crnoj Gori Fiona Mekluni naglasila je važnost veze između obrazovanja i održivog razvoja.
„Efekti klimatskih promjena već su vidljivi. Porast emisije ugljen-dioksida dovodi do globalnog zagrijavanja. Uobičajeni su požari i poplave koje dovode u opasnost živote širom svijeta. Za očekivati je da dođe i do porasta nivoa mora. Prognoze nijesu optimistične i Crna Gora nije izuzetak u tom pogledu. Očekuje sa da u ovoj zemlji klima u budućnosti bude toplija i suvlja tokom ljeta. Očigledno je da klimatske promjene predstavljaju ključni rizik kad su u pitanju poljoprivreda, zdravstvo, snabdijevanje, proizvodnja, ishrana, energetska bezbjednost“, rekla je Mekluni i ukazala da je veoma je važno ulaganje u obrazovanje mladih ljudi koji će biti svjesni klimatskih promjena ali i spremni da „rješavaju ovaj najveći izazov u ljudskoj istoriji“, kao i da će zelene škole imati veliki uticaj na ekološku kulturu učenika, na njihove stavove i način razmišljanja. U tom ciljuz važno je da sve škole postanu eko-škole.
“Obrazovanje za održivi razvoj, a samim tim i implementacija ciljeva održivog razvoja, predstavlja dugoročni koncept i jedan je od prioriteta Zavoda za školstvo koji ulaže značajne napore za ostvarivanje Razvojne agende 2030. U cilju unapređivanja obrazovanja za održivi razvoj Zavod za školstvo je pokrenuo veliki broj aktivnosti koje se kontinuirano odvijaju zadnjih 10 godina. Nemjerljiv doprinos našim naporima na ovom polju predstavlja sprovođenje međunarodnog programa Eko-škole”, istakao je direktor Zavoda za školstvo Rešad Sijarić. On je podsjetio da se ove godine prvi put dodjeljuje nagrada Zelena zastava institucijama koje su se prijavile za sprovođenje programa i uspješno realizovale sve programom predviđene aktivnosti, kao i da se na ovogodišnji poziv Zavoda za školstvo za dodjelu nagrade Zelena zastava i sticanje statusa međunarodne Eko-škole prijavilo se 17 vaspitno-obrazovno ustanova koje program sprovode od septembra 2016. godine.
AKREDITACIJU PROŠLO 17 USTANOVA
„Svih 17 prijavljenih ustanova prošlo je kroz proces akreditacije tokom maja i juna. Akreditovanje ustanova sproveli su timovi sastavljeni od članova Nacionalnog odbora za implementaciju programa Eko-škole (predstavnici Zavoda za školstvo, Ministarstva prosvjete, Ministarstva održivog razvoja i turizma, Centra za stručno obrazovanje, ECOM-a i UNDP-a)”, rekla je koordinatorka programa Eko-škole u Crnoj Gori Nevena Čabrilo, iz Zavoda za školstvo.
Ona je objasnila da se status međunarodne Eko-škole stiče kroz nekoliko faza: prijavljivanje za učešće u programu Eko-škole, izradu i sprovođenje ovog programa, prijavljivanje za dobijanje statusa međunarodne Eko-škole, te da se stečeni status međunarodne Eko-škole obnavlja svake druge godine.
Na dva poziva za prijavljivanje za učešće u programu, koja je Zavod za školstvo objavio 2016. i 2017. godine, prijavila se 51 obrazovno-vaspitna ustanova. Prijavljene ustanove su od nacionalnog koordinatora i Nacionalnog odbora za implementaciju programa dobile potrebna uputstva o sprovođenju programa, stručnu podršku u vidu savjetovanja, seminara, didaktičkog materijala.
O značaju implemenatcije ciljeva održivog razvoja govorio je savjetnik za koordinaciju u Sistemu UN-a u Crnoj Gori Miloš Popović. On je naglasio da je za obrazovanje najvažniji cilj 13 – klimatska akcija, ali su važni i kvalitetno obrazovanje, iskorjenjivanje siromaštva, rodna ravmopravnost...
Nagradu Zelena zastava i sertifikat o stečenom statusu međunarodne Eko-škole ovom prilikom dobile su: gimnazije „Tanasije Pejatović“, Pljevlja i Cetinje, osnovne škole: „Orjenski bataljon“, Bijela, „Sutjeska“, „Pavle Rovinski“ i ,,Vladimir Nazor“ iz Podgorice, „Srbija“, Bar, „18. oktobar“, Bioče, „Radomir Mitrović“, Berane, „Radoje Čizmović“ i „Luka Simonović“, Nikšić, „Druga osnovna škola“, Budva, JPU „Đina Vrbica“ Podgorica (vaspitne jedinice „Zvjezdani vrt“, „Mogli“, „Poletarac“, „Leptirić“, „Đina Vrbica“, „Mali princ“), Srednja stručna škola ,,Spasoje Raspopović“, Podgorica, JU Obrazovni centar, Plužine, Srednja mješovita škola „17. septembar“, Žabljak i Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola, Nikšić.
PRIZNANJE ZA OŠ “RADOJE ČIZMOVIĆ”
Priznanje koje se dodjeljuje za izuzetan doprinos sprovođenju programa Eko-škole i pokazanu posvećenost održivom razvoju i upravljanju, kroz stalno poboljšanje po pitanjima životne sredine u samoj školi i njenoj široj okolini, ove godine dobila je OŠ “Radoje Čizmović”.
Međunarodni program Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini Eko-škola, sprovodi se u obrazovno-vaspitnim institucijama u 74 zemlje svijeta. Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) je neprofitna nevladina organizacija sa sjedištem u Kopenhagenu (Danska), koja promoviše obrazovanje za održivi razvoj kroz pet programa obrazovanja o životnoj sredini: Eko-škole, Učenje o šumama, Mladi reporteri za životnu sredinu, Plava zastava i Zeleni ključ.
Zavod za školstvo je 2016. godine postao pridruženi član Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE), na osnovu sporazuma o saradnji koji je potpisan između Fondacije, Zavoda za školstvo Crne Gore i Udruženja za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM. Pridruženo članstvo omogućilo je Zavodu za školstvo Crne Gore da program Eko-škole implementira i vodi u Crnoj Gori.
Lj. V.