Digitalizacija u obrazovanju je neminovnost bez koje nema sveukupnog razvoja društva, a Crna Gora mora da u njenom razvijanju prati savremene i svjetske tokove. Za to je, prije svega, neophodna promjena svijesti o važnosti digitalizacije, ali i i ulaganje u opremanje škola računarskom opremom i edukacija nastavnika. Uz sve to potrebno je voditi računa i o rizicima koje donosi upotreba savremene infomacione tehnologije i naučiti djecu kako da je pravilno koriste, poruka je današnje 16. sjednice Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport Skupštine Crne Gore na temu „Upotreba ICT u obrazovanju: dokle smo stigli i kuda idemo?“ Pored članova Odbora, u njenom radu učestvovali su predstavnici Ministarstva prosvjete, Ministarstva javne uprave, obrazovnih ustanova iz različitih nivoa sistema obrazovanja i značajnih institucija iz oblasti prosvjete i obrazovanja.
„Svjesni smo činjenice da Crna Gora mora da mijenja model rasta. Ona je u prethodnom periodu ostvarivala veoma visoke stope privrednog rasta, oslanjajući se eksternu likvidnost. Taj model rasta treba da unapređujemo i prilagođavao vremenu koje dolazi a to vrijeme podrazumijeva model rasta koji će biti održiviji i koji će se zasnivati na inovacijama i znanju. To je jedini način da dovedemo društvo u situaciju da u narednom periodu zadrži ovaj ekonomski uspjeh koji je ostvaren prethodnih godina. Da bismo to uradili neophodno je da podižemo kvalitet obrazovanja“, kazao je u uvodnom izlaganju ministar prosvjete i nauke dr Damir Šehović.
On je naglasio da nema modela rasta zasnovanog na inovacijama i na znanju bez primjene digitalnih tehnologija u obrazovanju. „U tom cilju pravimo prve, ali krupne korake jer smo svjesni da to nije stvar opredjeljenja, mi prosto nemamo izbora ukoliko želimo da budemo konkurentni sa savremenim obrazovnim sistemima“, istakao je ministar i ukazao da je za ostvarenje tog cilja neophodno da mijenjamo svijest o važnosti digitalizacije i primjene ICT u obrazovanju, čemu je prethodnih mjeseci u Ministarstvu prosvjete posvećeno dosta pažnje. „Obrazovanje mora da bude u formi koja je prihvatljiva današnjim generacijama, a to znači da mora da otvori prostor primjeni ICT-a. Digitalizacija nije robotizacija i pasivizacija djece, već znači aktivnost i stvaralaštvo. Ona treba da otvori prostor da djeca pokažu svoje afinitete i znanje, ali da to urade na savremeniji način“, naglasio je Šehović.
On je istakao da je važan uslov za digitaliazciju obrazovanja podizanje kvaliteta informatičke opreme. U tom cilju u toku su pregovori Evropskom investicionom bankom. Takođe je neophodno otvaranje prostora za primjenu digitalnih materijala u obrazovanju, kao i edukacija i rješavanje problema digitalnog jaza između nastavnika i učenika.
Predsjednik Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i i sport Radule Novović kazao je da je Crna Gora odavno prepoznala značaj informaciono-komunikacionih tehnologija (ICT) za ukupan razvoj države. „Pitanje razvoja modernih tehnologija i nihovo inkorporiranje u svakodnevni život i rad postavljeno je kao imperativ i uzdignuto na nivo prioriteta. Ta dinamika je prethodnih par decenija bila veoma dobra i naša je država po svim kriterijuma i aspektima razvoja i korišćenja modernih tehnologija prva ili među prvima u ovom dijelu Evrope. I sistem obrazovanja doživio je značaj stepen informatizacije u prethodnom periodu. Moderne tehnologije postale su sastavni dio nastave u školama. Važno je napomenuti da se ICT u okviru posebnih studijskih programa izučavaju na sva tri univerziteta u CrnojGori“, istakao je on.
Dejan Abazović, državni sekretar u Ministarstvu javne uprave, takođe je ukazao da je neophodna svijest o kontinuitetu promjena.
Poslanica Branka Tanasijević, članica Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport, složila se da se obrazovanje i poslovanje ne mogu zamisliti bez digitalizacije, ali je ukazala na potrebu da djeca u školskom uzrastu treba da nauče koji su rizici neselektovanog korišćenja interneta i dobiju uputstva kako da pravilno koriste ovu tehnologiju.
Lj. V.